KRONANE GLAVE

Kraljevsko potovanje načrtujejo tudi leto dni

Objavljeno 26. julij 2017 15.40 | Posodobljeno 26. julij 2017 15.42 | Piše: A. S.

Koliko dela je potrebnega, da nekajdnevna pot poteka gladko?

Oblačila so brezhibna, ker jih imajo na sebi komaj nekaj minut. Foto: Guliver/Getty Images

Vojvoda in vojvodinja Cambriška sta v ponedeljek z otrokoma pristala v Varšavi in tako začela petdnevni uradni obisk Poljske in Nemčije, mi pa smo pogledali v zakulisje, torej kako je z organizacijo takšnega dogodka in kaj vse je potrebno, da svet dobi fotografije sproščene družine in vtis popolnih gostiteljev.

Nič ni prepuščeno naključju

Načrtovanje kraljevih poti, podobnih trenutni, se lahko začne že eno leto pred izvedbo, in sicer na pobudo britanske vlade ali države gostiteljice. Urnik oziroma potek poti je začrtan glede na to, katere teme bi rada država gostiteljica predstavila, nekaj pa je seveda prostora tudi za želje bodočih gostov in njihove interese. William in Kate bosta na lastno željo v Berlinu denimo gostja dogodka, posvečenega duševnemu zdravju, saj je to tematika, ki se ji oba rada posvečata.
Ko urnik potrdita obe vpleteni strani, nekaj ljudi iz ekipe tistih, ki so pristojni za potovanja kraljevih, odide na pot in preizkusi, kako bodo načrtovane aktivnosti videti v praksi; od časa, ki je potreben za določen del poti, ugotavljanja, kam bo najbolje postaviti fotografe in snemalce, do izbire najprimernejših točk, kjer bodo visoki gostje pozdravili oboževalce in v kakšni obleki bo to najbolje storiti. Prav nič ne sme biti prepuščeno naključju in da bo tako tudi na dan D, potovalni načrt seveda vključuje vse tiste, s katerimi se bodo kraljevi srečali. Vsi dobijo jasna pravila vedenja in oblačenja, vsem določijo natančno mesto, kje bo kdo stal, kdaj bo smel vstati in okvirno kaj reči, kdo bo kje vstopil v prostor in kje izstopil itd.
Medtem kraje, ki bodo gostili modrokrvneže, obiščejo tudi člani kraljeve varnostne službe, posebnega oddelka londonske policije, jih natančno pregledajo in s pripadniki lokalnih varnostnih sil predebatirajo varnostna vprašanja ter raziščejo tveganje.

Izbira obleke

Potovanje se začne precej prej tudi za kraljeve, saj bodoče goste sproti obveščajo o poteku načrtovanja in znamenitostih, ki jih bodo videli ali se pogovarjali o njih, podučijo jih o ljudeh, ki jih bodo srečali. Izjemno pomemben vidik predpriprav je očitno tudi izbira garderobe, saj se s tem ukvarja četica poznavalcev; nekaj jih s kulturnega vidika proučuje deželo, kamor bodo kraljevi potovali, da se izognejo morebitnim nesporazumom, katera oblačila bodo dali v ožji izbor, pa je odvisno tudi od povsem praktičnih stvari, vremena, poti, ki jo bo treba prehoditi, podlage, ali gre torej za asfalt, kocke, morda travo.
Ženske pogosto počastijo državo gostiteljico z nacionalno rožo ali simbolom, ki je tako ali drugače vključen v njihova oblačila, lahko gre za simbolične barve, morda nakit. Med njihovo prtljago so seveda tudi rezervni kosi oblačil, če se morda kaj poškoduje, polije na letalu itd. Še to: da bi se izognili pomečkanim oblekam ali morebitnim nesrečam s pijačo, so skoraj do zadnjega trenutka v zasebnih oblačilih, nato pa se preoblečejo in zvezdniško izstopijo. Načrt naslednje postaje poti na hitro obnovijo na letalu, tako da ko izstopijo, natančno vedo, kdo jih pričakuje in kam morajo iti.
In kdo potuje z njimi? Ko sta William in Kate z družino lani obiskala Kanado, je bila z njimi 12-članska ekipa: Williamov zasebni tajnik z asistentko, Katina zasebna tajnica, stilistka, frizerka, vodja potovanja, operativni vodja, varuška, piarovec ter še trije ljudje, ki so skrbeli za gladko komunikacijo s tisoče novinarji na Otoku ter v Kanadi, eden se je ukvarjal z vsebinami na družabnih omrežjih.

Darila in cvetje

Darila za visoki obisk so seveda skrbno izbrana, seznam vseh, ki jih člani kraljevih dobijo, pa javno objavijo vsako leto. Lani je denimo tedaj 16-mesečna princesa Charlotte v Kanadi med drugim dobila malo hokejsko palico in kitarico; nekaj daril pospravijo, nekaj pa jih kraljevi tudi uporabljajo, spomnimo se gugalnega konjička, ki ga je tedanji ameriški predsednik Barack Obama podaril princu Georgeu za njegov prvi rojstni dan. Kje je končala mini kitara, sicer ni znano, znano pa je, kjer je par žerjavov, narejen iz recikliranih odsluženih avtomobilskih delov, ki jih je princ Charles dobil na enem od potovanj v Afriki – ob jezeru na posestvu Highgrove.
Rože, ki jih dobijo predstavnice nežnejšega spola, po dogodku po navadi pošljejo lokalnim bolnišnicam. 

Deli s prijatelji