Vojni zločini na Kosovu: prepričljivi indici, a (še) ne trdni dokazi

V zločinih proti predstavnikom manjšin na Kosovu, zlasti proti Srbom in Romom, je sodeloval vrh Osvobodilne vojske Kosova.

Objavljeno
29. julij 2014 16.07
BELGIUM-EU-STIF-KOSOVO-CRIME-TRAFFICKING-ORGANS
Branko Soban, zunanja politika
Branko Soban, zunanja politika
Ameriški tožilec John Clint Williamson, glavni preiskovalec Eulexa na Kosovu, je na predstavitvi svojega poročila danes v Bruslju izjavil, da obstajajo zelo »prepričljivi indici« o tem, da je bilo med vojno na Kosovu v letih 1998−89 zaradi ilegalne trgovine z organi ubitih do deset ljudi. Trdnih dokazov o zločinih (še) ni, kar pa ne pomeni, da jih ne bo, zato se bo preiskava nadaljevala.

John Clint Williamson je na predstavitvi poročila v Bruslju izrecno poudaril, da rezultati njegove preiskave ne bodo znani vse dotlej, dokler ne bo začelo delovati posebno sodišče za zločine na Kosovu. »Do takrat bodo vsi moji papirji zapečateni!« je bil odločen Američan. Kje bo to sodišče in kdaj naj bi začelo delovati, se še ne ve. Ena od evropskih držav je pripravljena »gostiti« to sodišče, toda Williamson imena ni hotel povedati. Pred njegovim nastopom v Bruslju se je govorilo o Nizozemski.

Ameriški tožilec je govoril tudi o poročilu Švicarja Dicka Martyja, zaradi česar je Eulex začel preiskavo o omenjenih zločinih. Opozoril je, da je Martyjevo poročilo govorilo o »nekaj primerih nedovoljene trgovine z organi«, in ne o stotinah žrtev, kot so kasneje poročali nekateri mediji. Dodal je, da vsak ugrabljeni in umorjeni Srb na Kosovu še zdaleč ni bil zlorabljen za tovrstno trgovino, so pa primeri vsekakor bili. Tja do deset. Dodal je, da bo morda po ustanovitvi posebnega sodišča za Kosovo že mogoče vložiti obtožnice proti osumljencem, ki so si umazali roke s tovrstnimi zločini.

Zločini proti manjšinam

John Clint Williamson pravi, da je med preiskavo našel dokaze o sistematskih zločinih proti predstavnikom nacionalnih manjšin na Kosovu. Še posebej proti Srbom in Romom. »Vsi Srbi, ki so po vojni hoteli ostati na Kosovu, to pa so bili v glavnem starejši ljudje in bolniki, so bili tarče napadov!« je opozoril preiskovalec. Nekateri posamezniki iz poveljstva Osvobodilne vojske Kosova (OVK) so po končanih spopadih leta 1999 začeli etnično čiščenje južno od reke Ibar, začele pa so se tudi likvidacije političnih nasprotnikov.

Pri tem, je dodal, ni šlo za individualna dejanja, ampak za organizirano kampanjo, v kateri je sodeloval sam vrh OVK. Na novinarsko vprašanje, ali so bili v te zločine vmešani tudi člani tako imenovane skupine iz Drenice, kjer je imel glavno besedo nekdanji premier Hashim Thaçi, je odvrnil, da so bile njegove ugotovitve v skladu s trditvami iz poročila Dicka Martyja. »V dogajanja je bil vpleten sam vrh OVK. Gre za zločine proti človeštvu, vključno za umore, ugrabitve in nečloveško ravnanje s prebivalstvom, na kar je v poročilu opozoril tudi Marty,« je dodal Williamson.

Ameriški preiskovalec opozarja, da se je znašel v položaju brez primere. Ima ekipo, ki bi lahko vložila konkretne obtožnice, a ker ni sodišča, kjer bi to lahko storili, bodo morale obtožnice počakati. Williamson v Bruslju ni skrival razočaranja, ker ustanovitev sodišča tako zamuja; delovati naj bi začelo prihodnje leto. A vprašanje je, ali bo po ustanovitvi sodišča še lahko sodeloval pri tem procesu, saj se njegov mandat uradno izteče 23. avgusta.

Težave z varovanjem prič

Kosovski konflikt je zahteval veliko žrtev. Mnogih še danes niso našli. Po podatkih Mednarodnega Rdečega križa je bilo leta 2010 še vedno pogrešanih skoraj 2000 ljudi, v glavnem kosovskih Albancev. Okrog 470 pogrešanih je izginilo po 12. juniju 1999, ko so na Kosovo prišle čete Kforja. Med njimi je bilo 95 kosovskih Albancev, med preostalimi 375 pa so bili v glavnem Srbi. In prav ti naj bi bili žrtve nedovoljene trgovine z organi.

O zločinu je prva spregovorila Carla Del Ponte, nekdanja tožilka sodišča v Haagu za območje nekdanje Jugoslavije: v knjigi, ki je pod naslovom Gospa tožilka prevedena tudi v slovenščino. Prav ti njeni namigi so potem spodbudili nekdanjega švicarskega tožilca Dicka Martyja, da se je kot poročevalec Sveta Evrope podrobneje lotil teme.

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je njegovo poročilo sprejela januarja 2011. Poročilo je takrat dvignilo veliko prahu. Nekateri so ga brž razglasili za škandal brez primere, drugi so v njem videli jasne politične podtone. Toda ob takšnih odzivih je bil najbolj šokiran sam Dick Marty.

»Na Kosovu so umorili več deset ljudi, ki so pričali o storjenih zločinih. Toda ubijanje prič ni ganilo nikogar v Evropi. Vsi so molčali. To je škandal, ne pa moje poročilo, v katerem sem zapisal le to, kar mnogi vedo že dolgo!« je takrat dejal Švicar. Nekdanji švicarski tožilec, v mladih letih sta si pisarno v Luganu delila s Carlo Del Ponte, je bil štiri mandate švicarski senator, a se je potem umaknil iz politike, tako da ga zdaj tudi v Strasbourgu že tri leta ni več.

Od Martyja so takrat vsi zahtevali dokaze, a je vztrajal, da bodo ti na voljo šele po tem, ko bo dobil zagotovila, da se njegovim pričam ne bo zgodilo nič. Na Kosovu so priče ubijali kar po vrsti. Znani so primeri, ko so jih tako ustrahovali, da nikoli več niso odprle ust. V procesu proti Dautu in Ramushu Haradinaju je obramba našla kar 40 prič, toda deset so jih ubili. Na problem z ustrahovanjem je danes v Bruslju jasno opozoril tudi John Clint Williamson.