Trije slovenski finali v Villarsu

V finalu današnje tekme v športnem plezanju bodo nastopili Janja Garnbret, Mina Markovič in Domen Škofic.

08. julij 2017 15.02
suhadolnik plezanje
A. V., STA
A. V., STA
Lozana - Po pričakovanjih bodo v drevišnjem finalu premierne tekme svetovnega pokala v športnem plezanju v disciplini težavnost v švicarskem Villarsu nastopili trije slovenski aduti Janja Garnbret s tretjim, Mina Markovič s petim in Domen Škofic z osmim dosežkom današnjega polfinala.

Garnbretova je bila med vodilnimi tremi tekmovalkami po kvalifikacijah premierne tekme sezone svetovnega pokala v težavnosti. V polfinalu si je tretje mesto razdelila z aktualno evropsko prvakinjo Belgijko Anak Verhoeven, obe sta dosegli višino 39. Dva oprimka višje (41+) sta dosegli Italijanka Laura Rogora in Jain Kim iz Južne Koreje, ki je na podlagi boljšega dosežka iz prvega kroga tekmovanja prevzela vodstvo. Nova evropska podprvakinja Markovičeva (37+) je padla poldrugi oprimek pod Garnbretovo.

V polfinalu sta nastopili še dve Slovenki Vita Lukan (30+) in Urška Repušič (30), ki sta osvojili 15. oziroma 17. mesto.

Moški polfinale je osvojil Ukrajinec Fedir Samoilov (39), Škofic (34) je z osmim mestom še ujel mesto v finalu, ki se bo začel ob 20. uri. V finalu bo nastopil tudi aktualni evropski prvak Francoz Romain Desgranges.

Svoje nastope so v kvalifikacijah končali Jernej Kruder (30.), Mia Krampl (35.), Martin Bergant (36.) in Milan Preskar (57.).

Garnbretova bo z uvrstitvijo v finale dobila priložnost za obrambo lani osvojene zmage na tem prizorišču. Osemnajstletna Garnbretova je lani v svetovnem pokalu vpisala štiri zmage, postala članska svetovna prvakinja v disciplini, ter na koncu prvič v karieri postala skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnosti.

Tudi Škofic, ki je v Villarsu lani ostal brez finala na 13. mestu, je s tremi lanskimi zmagami prvič v karieri, kot prvi Slovenec v moški konkurenci, postal skupni zmagovalec svetovnega pokala v težavnosti. Slovenija ima še eno nekdanjo skupno zmagovalko svetovnega pokala v težavnosti Markovičevo, ki je kar trikrat osvojila končno krono sezone. Markovičeva je lansko sezono v skupnem seštevku končala na petem mestu. Rojena Ptujčanka je tako kot Škofic z uvrstitvijo v finale že nadgradila lanski dosežek v Villarsu, ko je bila zgolj 15.