Za razrešitev Biziljeve zmanjkal en glas, odstopila dva programska svetnika in predsednik programskega sveta

Za njen odhod je glasovalo 14 članov. Sašo Hribar in Domen Savič sta razočarana nad odločitvijo odstopila.

Objavljeno
09. julij 2017 19.52
lvi*svet RTV
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič

Ljubljana – Generalni direktor RTV Slovenija (RTVS) Igor Kadunc je na današnji seji programskega sveta javnega zavoda, ki se je pričela ob 15. uri, predlagal razrešitev direktorice televizije Ljerke Bizilj. Med drugim ji je očital neustrezno ukrepanje po večkratnih kršitvah poklicnih meril in načel novinarske etike v programih RTVS.

To se je po Kadunčevem mnenju nazadnje pokazalo po objavi prispevka o hrvaškem glasbeniku Marku Perkoviću - Thompsonu v oddaji Tednik, ki v svojih besedilih poveličuje ustaštvo. Po mnenju generalnega direktorja bi morala Biziljeva zaradi tega odstaviti odgovorno urednico informativnega programa Jadranko Rebernik, kar je Biziljeva zavrnila. 

Po večurni seji in številnih postopkovnih zapletih so člani programskega sveta glasovali o prehodnemu soglasju za razrešitev Ljerke Bizilj. Za to je glasovalo 14 članov, eden premalo, proti jih je bilo pet. Takoj po glasovanju se je direktorica zahvalila za zaupanje, člana programskega sveta Sašo Hribar in Domen Savič pa sta odstopila.     

Ker gre za odločitev, ki je v škodo javni hiši in v škodo slovenski javnosti, je odstopil tudi predsednik programskega sveta Miran Zupanič.

Predlog za umik z dnevnega reda

Petra Ložar, članica programskega sveta RTV, je takoj na začetku seje neuspešno predlagala - za je glasovalo le pet svetnikov - da bi točko o predlogu za razrešitev direktorice TV Slovenija umaknili. Prepričana je bila, da Ljerka Bizilj ni mogla razrešiti Jadranke Rebernik, kot so od nje pričakovali. To naj bi po njeni interpretaciji lahko storil samo programski svet na predlog generalnega direktorja.

Programski svet ni bil formalno in zadostno obveščen o razlogih za njeno odstavitev, je dodala ter se obregnila ob Kadunca: »Preskočili ste eno stopničko. Postavljate nas v vlogo inkvizitorjev oziroma eksekutorjev, na škodo RTVS ste zlorabili programski svet.« Poudarila je še, da mora imeti direktorica možnost za zagovor, kar so ji v nadaljevanju seje tudi omogočili ter da bi direktor njen odgovor na očitke moral posredovati že pred sejo.

Direktorica: Razrešitev nima podlage v argumentih, ne v zakonodaji

Ljerka Bizilj, ki je za pomoč pri pripravi svoje obrambe najela družbo Avbreht, Zajc in partnerji, je v svoj bran povedala, da razlogov za njen odhod ni, saj da se televizija giblje v realnih finančnih okvirjih ter da so povečali gledanost.

»V primeru Thompson smo ostro ukrepali. Odgovorni urednik Tednika je bil zamenjan. Dodatna zamenjava urednice informativnega programa bi bila v nasprotju z zakonom in bi omejevala novinarsko avtonomijo. Napake so in jih odpravljamo sproti, ni pa nekih velikih kršitev,« je priznala.   

Jadranka Rebernik sicer ni bila njena izbira za vodenje uredništva, vendar pa je dvakrat prejela večinsko podporo kolektiva za ta položaj: »Najbrž bi marsikatero stvar drugače zastavila, kot jo je ona. V informativnem programu ni dovolj samo zamenjati urednika, da bi uredili razmere.«

Glede zaposlovanja je pojasnila, da ni mogla zaposliti nobenega stalnega ali novega sodelavca brez blagoslova vodstva hiše ter da je vseeno izpeljala kadrovsko sanacijo, saj je bilo na voljo manj sredstev za plače.

Na RTV ne prihajajo nekdanji kadri PRO Plus in Planet TV

Kadunc je napovedal, da bo RTV po odhodu Biziljeve lahko bolje delovala ter se obregnil ob njeno slabo organizacijo in sistem vodenja televizije. Povod za njeno razrešitev je bil primer Thompson, je dejal ter razložil, da je izrekanje gesla »Za domovino spremni«, ki ga je bilo večkrat slišati v tem prispevku, na Hrvaškem grozi globa 15.000 kun, pri nas pa nič, čeprav gre za pozivanje k fašizmu.

                                                         Igor Kadunc. Foto: Jure Eržen/Delo

»Ali bomo spoštovali svoje akte ali ne? Sporočilo je očitno naslednje: 'Če boste imeli dovolj veliko podporo v programskem svetu, se vam ne bo nič zgodilo'. Verjemite, tega postopka ne bi sprožil, če ne bi mislil, da je to potrebno,« je povedal direktor, ki je svoje ravnanje naslonil na pravno mnenje dveh odvetniških družb in pravne službe RTV.

Sicer je bilo zanj problematično tudi (ne)zaposlovanje stalnih honorarnih sodelavcev. V gradivu za razrešitev je zapisal, da je zaupanje med njima tako porušeno, da direktorica mandata ne more več nadaljevati.  

Po njeni razrešitvi bo predlagal imenovanje vršilca dolžnosti s polnim mandatom, dokler ne bodo našli novega, ona pa bo lahko ostala v hiši. Ob tem je zanikal, da bi položaj obljubljal Tomažu Peroviču ali Gorazdu Slaku. Prvi je nekdanji urednik informativnega programa na PRO Plus in na Planet TV, drugi pa nekdanji programski direktor omenjenih televizij.  

***

Iz razprave članov programskega sveta pred glasovanjem:

Miran Zupanič, zdaj že nekdanji predsednik: »Situacija mi ni ljuba. Kot vodilni organ programske politike smo dolžni spoštovati zakonodajo in statut ter interna pravila. V primeru Thompson smo ugotovili, da gre za kršitev programskih standardov in naložili generalnemu direktorju, da sprejme sankcije. Smo v veliki dilemi - ali branimo te standarde, ali jih relavitiziramo? Če se relativizira odgovornost, potem smo relativizirali tudi svojo odgovornost - zakaj smo torej tukaj? Besede o cenzuri se mi ne zdijo umestne. Smo v situaciji, ko je direktorica zastavila svoj položaj, da bi zavarovala neko obstoječo prakso. Predlog o soglasju za razrešitev bom podprl, ker menim, da sem to dolžan storiti.«

Sašo Hribar: »Če ne izglasujemo odstopa direktorice Televizije, je korektno, da odstavimo generalnega direktorja in celotnega programskega sveta. Ne gre za politično odstavitev, ker tudi generalni direktor ni bil politično nastavljen.«

Gojko Bervar: »Sploh me ne zanimajo zgodbe o Thompsonu. To je samo simptom drugih stvari, ki se v hiši dogajajo, to kaže odsotnost profesionalizma.«

Božidar Zorko: »Pri Thompsonu se je iskalo dlako v jajcu, da bi se lahko začelo odstavljati druge ljudi na RTV.«

Janez Gril: »Razrešitve ne bom podprl. Ko si tri mesece na neki zelo odgovorni službi na pomembnem javnem zavodu ne moraš še imeti temeljitega vpogleda v vse težave te hiše. Temu se bo prilepila oznaka 'politična čistka', kar bo hiši škodovalo.«

Jedrt Jež Furlan: »Ne gre za osebne zadeve. V informativnem programu smo opazili ponavljajoče se napake (ki so krivda Jadranke Rebernik, op. a.). Tisti, ki je zato odgovoren, mora ukrepati, tako kot tudi tisti nad njim.«

Igor E. Bergant: »Ni šlo za zdrs, ampak hudo kršitev programskih in civilizacijskih standardov. Da zaradi enega primera direktor odstavi direktorico se mi zdi absolutno pretirano; pričakoval bi bolj podrobno razlago za takšno odločitev.«

Jelka Stergel: »Ne vem ali bomo s tem povzročili kakšen sodni postopek in potem plačevali odškodnino, zato bi želela, da to odločitev prestavimo.«

Brankica Petković: »Dolžni smo nekaj ukreniti. Jaz bi rada, da ta hiša sama ukrene. Direktorici sem v obraz povedala, da bi sama na njenem mestu odstopila.«

Geza Erniša: »Na žalost so zadeve v Sloveniji še vedno preveč ideološko obremenjene. Vedno bomo pri nekomu našli argumente za in proti, sposoben ali ne.«