UKC: Bolnike zdravimo v nemogočih razmerah

»Ne dovolite, da se razmere v zdravstvu še poslabšajo.« Nujno dokončanje nove urgence v Ljubljani in sprememba Zujfa.

Objavljeno
27. januar 2015 19.23
Ljubljana 17.1.2012, enota za intenzivno nego in terapijo novorojenckov foto: Tomi Lombar
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Ljubljana – Zdravniki in medicinske sestre UKC apelirajo na vlado, da poskrbi za boljše razmer pri obravnavi življenjsko ogroženih bolnikov v intenzivnih terapijah. Kljub trudu in požrtvovalnemu delu komaj zmorejo oskrbeti vse, ki intenzivno terapijo potrebujejo. Glede na evropske standarde primanjkuje 100 postelj, 140 sester, tudi zravnikov je premalo.

Te dni je v UKC kot v vojni bolnišnici. Zaradi gripe in drugih nalezljivih obolenj, ki so poslabšala zdravje kroničnih bolnikov, so intenzivne terapije UKC ponovno napolnjene do zadnjega kotička, in ponovno se je pokazalo vse pomanjkanje, podhranjenost in nesmiselnost zakonodaje v Sloveniji. V isti sobi ležijo bolniki z gripo, tifusom in mikrobiološkimi okužbami; tako ni nikjer drugje v razvitem svetu, smo izvedeli na včerajšnji novinarski konferenci.

V sedmih intenzivnih terapijah UKC, ki sprejemajo takšne bolnike, imajo 100 postelj, čeprav bi jih po kriterijih Združenja za evropsko intenzivno medicino potrebovali 200. »Po evropskih smernicah se zahteva, da so intenzivne postelje zasedene največ 75-odstotno, tako da lahko vsak trenutek sprejmeš še dodatne življenjsko ogrožene bolnike. Pri nas imamo včasih intenzivne postelje tudi 100-odstotno zasedene,« je povedal prim. asist. Igor Muzlovič, vodja intenzivnih terapij na kliniki za infekcijske bolezni in koordinator strokovnega kolegija intenzivnih terapij v UKC.

»Zaradi pomanjkanja sester kličemo v službo sestre, ki so že delale 14 dni zaporedoma brez dneva počitka, da pridejo še 15. dan. V službo kličemo zaradi izrednih razmer tudi mame s štirimi otroki. Kličemo jih kadarkoli – v soboto in nedeljo. Vedno so pripravljene priti in pomagati bolnikom. Prosimo vlado, naj vendar omili določila Zujfa, da bodo lahko sestram plačali nadurno delo in zaposlili dodatne sestre, da bodo imeli bolniki varno obravnavo, kakršno si zaslužijo,« je v imenu sester UKC povedala glavna sestra UKC Erna Kos Grabner.

»V zdravstvu smo prišli do roba. Se moramo boriti kot v izrednih razmerah in delati le še nujne stvari, kot v vojni? Preseneča nas, da ima zdravstvena blagajna (ZZZS) presežke in se s tem hvali, bolnikov v UKC pa zaradi pomanjkanja kadra, prostorov in denarja ne moremo več zdraviti v normalnih razmerah. Posamezne projekte pripeljemo skozi vse inštance odločanja, a se jih nato ne uvede ali ne plača. Potrebe prebivalcev se povečujejo za tri do pet ostotkov na leto, mi pa imamo vse kot leta 1981. Zavračamo sintagmo, da smo slabo organizirani. Glede na pogoje smo organizirani dobro, celo vrhunsko. K nam se stekajo bolniki, ki ne dobijo nikjer drugje zdravljenja, to pa se zlorablja, češ da smo itak dovolj dobro plačani. To ni korektno,« je poudaril prof. dr. Zlatko Fras, strokovni direktor interne klinike. Pribil je, da UKC nujno potrebuje tudi dokončanje DTS (nove urgence).

»Iste probleme imamo že 15 let. Zdaj smo morali zaradi iztrošenosti opreme zaprositi za pomoč vojsko in blagovne rezerve. Želimo vedeti, kdaj bo zgrajena nova urgenca, ki jo nujno potrebujemo tudi zaradi novih operacijskih dvoran in dodatnih intenzivnih terapij,« je apeliral prof. dr. Matjaž Veselko, strokovni direktor kirurgije.

»Intenzivne terapije imamo kot leta 1974. Takrat smo sprejemali 400, zdaj pa 1200 bolnikov letno. Naša glavna sestra prosi sestre, naj pridejo zastonj delat. Če se jim zdaj to nadurno delo ne bo plačalo, bo jasno, da smo v sužnjelastništvu.

Od vlade zahtevajo, da dokonča urgenco, da se spremeni Zujf, tako da bo omogočeno plačilo nadurnega dela, in da se primerno usposobljene sestre zaposli za nedoločen čas.