LAHKOMISELNOST

Na cestah umre preveč mladih

Objavljeno 24. november 2017 21.33 | Posodobljeno 24. november 2017 21.33 | Piše: Mojca Marot

Letošnja najmlajša žrtev šestmesečni dojenček. Na Celjskem zaskrbljeni.

Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč na Celjskem zaznamujejo od leta 2009. FOTO: Leon Vidic

CELJE – »V prometni nesreči sem si poškodoval hrbtenjačo in od takrat uporabljam invalidski voziček,« je mlade ob letošnjem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč opomnil paraplegik Žiga Breznik, ki o svoji izkušnji mladim pripoveduje tudi na delavnicah, ki jih pripravlja Zavod vozim. Dejstvo je, da se takšne neposredne življenjske izkušnje mladih dotaknejo veliko bolj kot statistika, ki razkriva, da je samo na cestah celjske regije, ki spadajo pod PU Celje, od leta 2009 do danes umrlo 40 mladih, starih od 15 do največ 25 let, kar je 23-odstotni delež vseh, ki so umrli v tem obdobju v prometnih nesrečah.

Mladi so zaradi neizkušenosti, vihravosti in lahkomiselnosti najbolj ranljivi udeleženci cestnega prometa.

»Ta delež nedvomno vzbuja skrb, saj to pomeni, da je bil skoraj vsak četrti umrli v prometnih nesrečah v zadnjih devetih letih star do 25 let. In tudi to je eden od razlogov, ki so nas vodili, da smo letošnje aktivnosti ob svetovnem dnevu žrtev prometnih nesreč zastavili nekoliko drugače in se obrnili k mladim,« pove idejni vodja projekta mag. Elvis A. Herbaj, vodja oddelka v sektorju uniformirane policije na PU Celje. Prav mladi so, meni Herbaj, zaradi neizkušenosti, vihravosti in lahkomiselnosti najbolj ranljivi udeleženci cestnega prometa. Zato upa, da so z letošnjimi aktivnostmi vsaj malo prispevali k temu, da bodo z odgovornejšim in varnejšim načinom vožnje vzor vrstnikom in preostalim udeležencem v prometu. »Od leta 2009 je na našem območju v prometnih nesrečah umrlo 173 ljudi. Najmlajša žrtev letos je bil komaj šestmesečni dojenček, najstarejša pa 95-letna peška. Oba sta dokaz, da se lahko nesreča pripeti komur koli in kadar koli, kljub temu da je peška pravilno prečkala vozišče na prehodu, dojenček pa je bil ustrezno zavarovan v varnostnem sedežu,« spomni Herbaj.

Čemu je pomembno prilagoditi hitrost vožnje v spremenjenih vremenskih razmerah, kakšen je pomen uporabe ustreznih pnevmatik v različnih letnih časih, zakaj je dobro upoštevati varnostno razdaljo in še o marsičem je mladim govoril Teodor Božnik iz Centra varne vožnje ZŠAM Celje.

Mladi vozniki so v nadaljevanju preizkusili svoje sposobnosti pri zaviranju na različnih podlagah, suhem, mokrem vozišču in na vozišču s simulacijo snega. 

»Skoraj vsak četrti umrli v prometnih nesrečah v zadnjih devetih letih je bil star do 25 let.«

Dijaki so imeli priložnost videti tudi, kakšna je razlika pri zaviranju z različnimi pnevmatikami. Letošnjim akcijam in ozaveščanju pomena varne vožnje za manj žrtev prometnih nesreč so se pridružili tudi na Mestni občini Celje. »Dijaki so bili z vsebino delavnic izjemno zadovoljni. Eden od njih je v sklepni misli zapisal, da bo poslej bolj cenil življenje,« so veseli odziva. 


 


 

Deli s prijatelji