Policisti na območju Posavja uvajajo strožja pravila in omejitve gibanja

V zadnjih 24 urah je območje zelene meje pri Rigoncah prestopilo že okoli 10.000 migrantov.

Objavljeno
24. oktober 2015 23.56
Begunci
Ma. B., Ma. Ja., Je. G., Ma. F., Delo.si, STA, F. M.
Ma. B., Ma. Ja., Je. G., Ma. F., Delo.si, STA, F. M.

Prek tako imenovane balkanske poti se v zahodnoevropske države še naprej vali val prebežnikov. Ena od držav, ki jo na poti prečkajo begunci in migranti, je še naprej tudi Slovenija. V drugem begunskem valu je po podatkih policije danes do 12. ure v Slovenijo prišlo 64.215 beguncev in migrantov.

Po dveh skupinah ponoči je danes zgodaj dopoldne na območju Rigonc vstopila s Hrvaške v Slovenijo še tretja skupina z okoli 1500 begunci. Skupno je tako v zadnjih dvanajstih urah zeleno mejo v Rigoncah prestopilo okoli 5500 ljudi. V zadnjih 24 urah je na Hrvaško prišlo 11.500 beguncev, kar je največ v enem dnevu doslej v skoraj 40 dni trajajoči begunski krizi v državi. Srbija ne bo gradila zidov, da bi se obvarovala pred begunsko krizo, pa je danes v Beogradu zagotovil srbski premier Aleksandar Vučić.

Razmere na terenu sta si včeraj ogledala predsednik republike Borut Pahor in državni sekretar Boštjan Šefic. Ocenila sta, da Slovenija dobro obvladuje položaj, vendar takšnega pritiska ne bo več dolgo zdržala.

Vojaki še naprej pomagajo policistom in pripadnikom civilne zaščite. Danes je na terenu več kot 1500 pripadnikov Slovenske vojske: 718 jih pomaga policistom, okoli 800 pa jih sodeluje pri logistični podpori civilni zaščiti.

21.45: V Posavje prihaja že šesta skupina migrantov danes. Tokrat naj bi z vlaka, ki je v ustavil v bližini meje med državama, hrvaški varnostni organi proti Sloveniji napotili novih 1530 migrantov. V zadnjih 24 urah je območje zelene meje pri Rigoncah tako prestopilo že okoli 10.000 beguncev.

Na Policijski upravi Novo mesto pojasnjujejo, da sedanje zahtevne varnostne razmere na območju Posavja terjajo tudi sprejem določenih varnostnih ukrepov policistov, med drugim tudi jasna pravila in omejitve gibanja na določenih krajih. Kljub nezadovoljstvu nekaterih je cilj takih ukrepov varnost ljudi, poudarjajo.

21.00: Že uveljavljena praksa hrvaških policistov se nadaljuje tudi danes. S prvim mrakom so se v bližini slovenske meje v Paradižu že pojavili prvi begunci. Policija jih je začela zbirati, da jih bo odpeljala v zbirni center Šentilj ali v Gruškovje. Za zdaj še ni jasno, koliko beguncev prihaja na tem mestu preko zelene meje.

19.50: Danes popoldan je bilo iz Brežic v sprejemni center v Gornjo Radgono prepeljano okrog 720 beguncev. Po končanem postopku evidentiranja bodo v Gornji Radgoni tudi nastanjeni.

V nastanitvenem centru Integral Lendava je trenutno 489 beguncev, sprejemna centra v Petišovcih in Dolgi vasi pa sta prazna.

18.20: Na mejni prehod Rigonce prihaja nova skupina beguncev. Po podatkih hrvaških varnostnih organov je na vlaku, ki je pripeljal v bližino državne meje, 1500 ljudi, poroča Policijska uprava Novo mesto.

Zeleno mejo pri Rigoncah je danes (od polnoči do 18. ure) prestopilo več kot 7300 migrantov, včeraj nekaj pred polnočjo pa še 1070.

V sprejemnih centrih v Brežicah in Dobovi in na območju Rigonc je bilo ob 18. uri več kot 11.000 migrantov.

Slovenski policisti razmere obvladujejo in se ob tako številnem prihodu tujcev trudijo, da jih kar najhitreje namestijo v sprejemne centre v Dobovi in Brežicah. Na zeleni meji in v sprejemnih centrih s prilagajanjem ukrepov skrbijo za javni red in mir in varnost vseh, ki opravljajo naloge v centrih.

V sprejemnih centrih potekajo policijski postopki, tujcem je nudena zdravstvena in humanitarna oskrba. Glede na razpoložljive logistične in nastanitvene kapacitete potem v spremstvu policistov z vlaki in avtobusi nadaljujejo pot do nastanitvenih in sprejemnih centrov v notranjosti države.

18.00: Z okoli 4300 migranti so v sprejemnem centru v Špiljah v Avstriji danes našteli rekordno število nastanjenih. Malo pred poldnevom je namreč mejo iz smeri Šentilja prečkalo okoli 2500 ljudi. V Radgoni je popoldne bilo okoli 750 migrantov. Avtobusi so iz teh dveh krajev migrante začeli peljati v druga zatočišča po Avstriji.

16.30: Slovenski premier Miro Cerar je ob prihodu mini vrh EU in Balkana povedal, da bo brez konkretnih in takojšnjih ukrepov EU začela razpadati.

16.15: Iz Dobove je pravkar krenil izredni potniški vlak, ki bo predvidoma okoli 19. ure preko Jesenic v Avstrijo prepeljal 600 v Sloveniji že evidentiranih migrantov. Prevoz enako kot vsi prejšnji poteka v organiziranem spremstvu policije z vednostjo in odobritvijo avstrijskih varnostnih organov o njihovem sprejetju.

15.15: Zeleno mejo s Hrvaško je danes zgodaj popoldne na območju Rigonc začela prestopati že četrta skupina beguncev danes. V njej je nekaj več kot 1400 prebežnikov, ki se bodo pridružili več tisočim, ki že čakajo na prevoz drugam po državi. Po drugi strani se nastanitveni center v Šentilju naglo prazni, v Gornji Radgoni je že prazen

15.00: Na mejnem prehodu Zavrč je za danes popoldan napovedanih 22 avtobusov beguncev in migrantov. Najbolj obremenjene še naprej ostajajo Rigonce. V sprejemnih in namestitvenih centrih po Sloveniji je bilo danes ob 12:00 nameščenih 9.364 beguncev in migrantov, največ, 3.179 v Brežicah, 3.000 v Dobovi (livarna) in 1.000 na Rigoncah. 5.860 jih je danes zapustilo Slovenijo.

11.35: Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je obiskala brežiški begunski center, kjer se je prepričala, da so zdravstvene razmere pod nadzorom. Po njenih navedbah so med begunci glavna težava izčrpanost in dehidracija. Prebivalci na območju migracijski poti niso zdravstveno ogroženi. Napovedala je, da bodo poskušali reševalno službo v prihodnjih dneh še bolje organizirati in okrepiti s čimer bi nujno medinsko pomoč zagotavljali 24 ur na dan, ne glede na lokalno okolje.

10.18: V sprejemnem centru Brežice na pot naprej čaka približno 3700 beguncev. V naslednjih urah naj bi jih okoli 1500 prepeljali s 30 avtobusi drugam po državi. V začasnem centru v Dobovi je trenutno 700 beguncev, v novem sprejemnem centru pa 3000. Nekaj po 8.30 je iz Dobove proti Šentilju odpeljal vlak s 600 begunci. V nastanitvenem centru v Šentilju je bilo zgodaj dopoldne več kot 4400 beguncev, ki so preko noči in danes zjutraj prispeli z vlaki in avtobusi. Z avstrijskimi varnostnimi organi je po navedbah PUMaribor dogovorjeno, da nadaljujejo s sprejemanjem beguncev.

10.15: Zeleno mejo v Rigoncah prestopa že tretja skupina migrantov danes. Na zadnjem vlaku, ki je iz Hrvaške pripeljal v bližino državne meje je bilo 1469 tujcev. V Rigoncah pred prihodom omenjene skupine čaka na namestitev v sprejemne centre še okoli 1000 tujcev, ki so zeleno mejo prestopili pred nekaj urami. Ponoči so policisti uspeli zagotoviti tudi avtobusni prevoz iz Rigonc v sprejemni center Brežice, kar pomeni, da beguncem po tej poti ni več treba peš.

8.10: V šotorih v avstrijskem sprejemnem centru v Špiljah na meji s Slovenijo je noč preživelo okoli 2500 beguncev. Avstrijci so povedali, da je center poln, nekaj sto ljudi, ki bi zaradi pomankanja prostih ležišč, sicer noč preživelo na prostem, so namestili v telovadnici v Lipnicah. Po napovedih naj bi begunce iz Špilj in Lipnice tudi danes z avtobusi odpeljali naprej proti Nemčiji.

8.05: Prestopi večjih skupin beguncev na območju Rigonc so se nadaljevali tudi ponoči. Tako so policisti okoli polnoči sprejeli skupino okoli 1070 migrantov, okoli četrte ure pa skupino več kot 1400. Novo, podobno številčno skupino pa pričakujejo tudi zdaj. V njej naj bi bilo okoli 1483 ljudi, so sporočili iz PU Novo mesto.

V sprejemnem centru Brežice je trenutno 3700 migrantov, v začasnem centru Dobova 700, v novem centru Dobova 3000, v Rigoncah pa še okoli 1000. V nastanitvenem centru na mejnem prehodu v Šentilju je bilo zjutraj 3739 migrantov, ki so v soboto popoldan in preko noči prispeli z vlaki in avtobusi iz območja Novega Mesta, iz sprejemnega centra Gruškovje in iz Zavrča, poroča STA.

8.00: V Bruslju se bo popoldne sestalo deset voditeljev držav Evropske unije in Zahodnega Balkana. Osrednji cilj vrha je urediti balkansko pot, po kateri se begunci zadnje tedne v nečloveških razmerah premikajo od meje do meje v mrazu in blatu.

Logika predsednika evropske komisje Jean-Claude Junckerja je, da bi morali nemudoma narediti konec praksi hitrega pošiljanja beguncev k sosedom. Takšna politika je po njegovem mnenju nesprejemljiva.

Na njegovo stališče se je že včeraj odzval hrvaški premier Zoran Milanović, ki je osnutek dokumenta, pripravljenega za vrh EU-Balkan o begunski krizi, označil za neresen in nerealen. Ob tem je zatrdil, da na vrhu ne bo prevzel nobene obveze za Hrvaško, in ponovil, da njegova država ne bo postala »hot spot« za migrante. Milanović od EU pričakuje, da se problematika s prebežniki reši tam, kjer je nastala − na meji med Grčijo in Turčijo.