Nadzorniki SDH dali soglasje k prodaji Elana

Elan kupujeta Merrill Lynch International in Wiltan Enterprises Limited, hčerinska družba investicijskega sklada VR Capital, registrirana na Cipru.

Objavljeno
29. julij 2015 12.08
Posodobljeno
29. julij 2015 20.08
jer smuči
V. T., gospodarstvo, Je. G., Delo.si
V. T., gospodarstvo, Je. G., Delo.si

Ljubljana − Nadzorniki Slovenskega državnega holdinga (SDH) so danes popoldne razpravljali o prodaji begunjskega proizvajalca smuči Elana ruski investicijski skupini VR Capital in dali pogojno soglasje k prodaji. Kupca Merrill Lynch International in Wiltan Enterprises Limited – hčerinska družba investicijskega sklada VR Capital, registrirana na Cipru, pa bosta morala sprejeti določene nefinančne zaveze.

Med njimi naštevajo spoštovanje veljavne delovnopravne zakonodaje v Sloveniji, veljavnih kolektivnih pogodb in drugih socialnih sporazumov, ki so bili dogovorjeni z zaposlenimi ali svetom delavcev, ohranitev slovenskega jezika kot jezika komuniciranja, ohranitev sedeža družbe v Sloveniji in prestrukturiranje Elana za njegovo nadaljnje preživetje, so sporočili iz SDH po seji.

Če bo kupec sprejel nefinančne zaveze, bi, kot smo poročali, lahko že jutri sledil podpis pogodbe s kupcema.

SDH je lastnik 49,03-odstotnega deleža Elana, ostali prodajalci begunjskega proizvajalca so še Triglav Naložbe, D.S.U. in Modra zavarovalnica.

Kupec s Cipra

Investicijska skupina VR Capital, ki upravlja največji ruski sklad kapitala, je slovenski javnosti bolj ali manj neznana. Njeno ime se je prvič pojavilo spomladi, ko je svetovna finančna korporacija Bank of America Merrill Lynch od DUTB kupila paket terjatev do ACH, Proteja, Adrie Airways, Elana in Polzele, že kmalu zatem pa so v javnost pricurljale še neuradne informacije, da je dejanski končni kupec večine terjatev prav VR Capital.

Informacijo so danes posredno potrdili tudi v SDH s sporočilom, da Elan uradno kupuje družba Wiltan Enterprises Limited, ki je po naših informacijah hčerinska družba VR Capitala, registrirana na Cipru.

Vračilo državne pomoči

Za Elan in za njegove zaposlene je najpomembneje, da mu novi lastnik zagotovi približno 12 milijonov evrov, ki jih potrebuje za vračilo tako imenovane nedovoljene državne pomoči iz leta 2008. Kot pravijo neuradni viri, lahko VR Capital ta denar zagotovi na dva načina, bodisi v obliki dolgoročnega podrejenega posojila (tak dolg je podrejen vsem dugim obveznostim dolžnika) ali s povečanjem osnovnega kapitala oziroma dokapitalizacijo.

Z dogovorom o prodaji naj bi rešili tudi črpanje zadnje tranše osemmilijonskega posojila za obratni kapital, ki ga je Elanu zagotovila Gorenjska banka. Predsednik sindikata v Elanu Dušan Ferjan poudarja, da mora imeti podjetje stabilnega lastnika, od katerega pričakujejo predvsem, da bo zagotovil normalno financiranje proizvodnje.

»Zdaj se vsak trenutek ukvarjamo z vprašanjem, ali lahko pri bankah dobimo kratkoročne kredite za financiranje proizvodnje. S stabilnim lastnikom bi se temu izognili,« je prepričan Ferjan. Proizvodnja teče normalno, dela imajo dovolj, še posebno na smučarskem programu. Ferjan je pojasnil, da 300 delavcev s smučarskega programa zaradi velike količine naročil letos sploh ne bo šlo na kolektivni dopust, kot je bilo običajno v zadnjih letih.

Na pogajalski mizi je tudi poravnava z nekdanjimi vodilnimi, zlasti zahtevek Uroša Koržeta, ki od Elana terja milijonsko nagrado za vodenje družbe. Po neuradnih informacijah naj bi nov lastnik Koržeta izplačal, skladno z dogovorom naj bi dobil 1,2 milijona evrov.

»V Elanu pozdravljamo odločitev nadzornikov SDH, več bomo povedali po podpisu pogodbe, predvidoma jutri,« je danes napovedal Leon Korošec, član uprave Elana.

Iskanje lastnika za Elan poteka že od leta 2011, vendar je prodaja že večkrat padla v vodo.

O Elanu jeseni tudi v Luksemburgu

Jeseni bo tri leta, odkar Bruselj zahteva, naj Elan svojim državnim lastnikom (upravičenci do vračila državne pomoči so Triglav Naložbe, DSU in Kad) vrne nedovoljeno državno pomoč. Elan in država sta se leta 2013 pritožila zoper sklep evropske komisije o nedovoljeni državni pomoči in jo izpodbijata na Splošnem sodišču EU v Luksemburgu. Prva obravnava v zadevi Slovenija-evropska komisija je bila sredi meseca, odločitev senata Splošnega sodišča EU gre pričakovati oktobra.

Država se v svoji tožbi sklicuje predvsem na to, da dokapitalizacija Elana ni bila opravljena po navodilih države, ampak so jih prej omenjene družbe izvedle po lastnem preudarku oziroma odločitvi. Trdi tudi, da so bila vlaganja v Elan opravljena po merilih zasebnega vlagatelja in zato ekonomsko upravičena. Stališče Elana je, da je bila državna pomoč skladna s pravili evropske komisije o državnih pomočeh in da pri tem ni bilo nič narobe.