Vroče pred skupščino Perutnine Ptuj

Preigravanja, anonimke ... in še dodatni zaplet: zaradi namere o prevzemu Holdinga PMP bi bil otežen posel z Rusi.

Objavljeno
30. avgust 2015 21.01
Posodobljeno
31. avgust 2015 12.00
regent/perutnina ptuj
Luka Jakše, centralna redakcija
Luka Jakše, centralna redakcija

Ljubljana - Čez dobro uro se bo začela skupščina Perutnine Ptuj (PP) na kateri bodo odločali o 40 milijonski dokapitalizaciji, ki jo je pripravljena vplačati Slovenska industrija jekla (SIJ).

Predstavniki Društva mali delničarji Slovenije so povedali, da bodo zastopali nekaj več kot 0,8 odstotka osnovnega kapitala tega podjetja in da bodo na skupščini skupaj s Perutninsko zadrugo Ptuj PZP (23,5 odstotna lastnica PP), vložil nasprotni predlog, ki bo omogočal odprto dokapitalizacijo. To pomeni, da hočejo na skupščino pripeljati izboljšano ponudbo ukrajinskega perutninarskega velikana MHP, ki za delnico neuradno ponuja četrt evra več kot SIJ.

Iz Kada so nam sporočili, da tudi oni podpirajo nasprotni predlog oziroma so naklonjeni prihodu strateškega lastnika.

Torej je upravnemu odboru zadruge uspel pritisk na direktorja Andreja Tkalca, da na skupščino prenese njihove želje, ki pa so drugačne, kot jih ima vodstvo Perutnine z Romanom Glaserjem na čelu. Predvsem si želijo zagotovila, da bodo tudi v prihodnje delničarji te družbe, od katere je odvisno njihovo preživetje. V primeru dokapitalizacije SIJ bi se odprla vrata za popolni prevzem družbe.

Po zadnjih informacijah utegne PZP na skupščino poslati nekoga namesto direktorja Tkalca, ker naj bi bil preveč naklonjen Glaserju.

Glavni očitek tej dokapitalizaciji je, da bo SIJ za 40 milijonov dobil skoraj 47 odstotni delež družbe oziroma osem evrov za delnico. V nadaljnjih korakih, ko bi SIJ hotel prevzeti Perutnino Ptuj, bi tako tudi ostalim delničarjem moral plačati le po 8 evrov za delnico, kar je pod njeno knjigovodsko vrednostjo. Pri tem ni nepomembno, da dokapitalizacija za dvakrat presega zahtevano od bank upnic.

Dodatni zaplet

Danes je bila objavljena namera za prevzem Holdinga PMP (»Glaserjevega« podjetja za menadžerski odkup delnic PP), kar bo Glaserju odvzelo pomembno moč pri glasovanju in otežilo posel z Rusi.