Nogometno igrišče na Ptuju

Kdo bo mastno zaslužil, če društvo proda igrišče

Dženana Kmetec / Štajerski tednik
23. 2. 2018, 11.30
Deli članek:

Športno igrišče ali varovana stanovanja? S tem vprašanjem se te dni ukvarja ptujska politika, ki pa novim idejam ni najbolj naklonjena.

Štajerski tednik
V letih od 2005 do 2007 je DTV Partizan Ptuj športno igrišče v Ljudskem vrtu obnovilo.

Štajerski tednik
Občina zaradi lastne neučinkovitosti razvoj omejuje, je prepričan Čuš

Problematika neuporabe nogometnega igrišča v Ljudskem vrtu ima očitno dolgo brado. Lastnik športnega igrišča je športno društvo, ki je pred leti tam želelo urediti sodobne vadbene površine, a so si premislili. Zdaj imajo bolj donosno idejo: da bi zemljišče prodali. Zato so predlagali spremembo namembnosti, po kateri bi se na tem območju gradila kar varovana stanovanja. A temu ptujska politika ni najbolj naklonjena.

Kdo je odgovoren

O tem, kaj je razlog, da igrišče ne služi svojemu namenu, ter kakšne načrte imajo z njim, smo govorili z Ivanom Čušem, predsednikom Društva za telesno vzgojo (DTV) Partizan Ptuj.

Prepričan je, da nogometno igrišče redno in kakovostno vzdržujejo. »V dani situaciji, ko v ptujskem športu ne dobijo ustrezne podpore niti tisti, ki Ptuj najuspešneje promovirajo v mednarodnem merilu, smo se odločili, da bo društvo do nadaljnjega delalo izključno na področju rekreativne športne dejavnosti,« je jasen Čuš.

Na pomislek, da je društvo dobilo ta prostor namensko, za kar ga očitno ne izkorišča, pa odgovarja: »Društvo nič ni dobilo od nikogar. Obstoječe površine so bile društvena last, res pa je, da se je v prejšnjem sistemu to v zemljiški knjigi obravnavalo drugače, skozi današnji pogled lahko rečemo – napačno. Če je kdo komu kaj dal, je bilo to naše društvo, ki je občini Ptuj brezplačno odstopilo zemljišče ob igrišču za potrebe dovozne ceste naših sosedov ob igrišču.«

Priznava sicer, da zdajšnje stanje ni dobro in ne koristi nikomur, a ga preseneča, da tisti, ki postavljajo svetniška vprašanja v mestnem svetu, niso te domače naloge opravili, ko so se sprejemali občinski prostorski načrti in tudi pravila za financiranje ptujskega športa.

Skrb za stanovalce ali želja po profitu?

STA
Podžupan Gorazd Orešek se sprašuje, ali se društvo drži pravil, sklicuje občne zbore in podobno.

Kot poudarja Čuš, osnovna teza za spremembo namembnosti športnega igrišča sloni na dejstvu, da se je obravnavani širši prostor skozi zadnja desetletja v funkcijskem smislu spremenil (bivalno naselje zdaj starejših hiš) in da je igrišče glede na strukturo poselitve in urbanističnega koncepta domala tujek v prostoru, kjer je locirano. Prepričan je, da bi nadgradnja igrišča v sodoben vadbeni prostor predstavljala dodaten hrup, kar bi za okoliške prebivalce pomenilo celo degradacijo in znižanje vrednosti njihovih nepremičnin.

Čuš: Občina omejuje trajnostni razvoj!

V letih od 2005 do 2007 je DTV Partizan Ptuj športno igrišče v Ljudskem vrtu obnovilo in takrat postavilo tudi začasne kontejnerje, ki so še danes tam. Kot poudarja predsednik društva, so se takrat lotili ambicioznega projekta in nameravali urediti ustrezne pokrite prostore: »A sta nam občinska politika in uprava vsa leta namesto strokovne in druge pomoči onemogočali izgradnjo ustreznega objekta, čeprav smo pridobili tudi gradbeno dovoljenje. Vsa ta leta smo občinske funkcionarje opozarjali, da se nam bodo brez te investicije, ki bi jo sicer izpeljali sami, brez evra javnih sredstev, močno poslabšale obstoječe razmere in uporabnost športnih površin.« Zato Čuš odgovornost za nastali položaj v celoti prenaša na občino. »Občina zaradi lastne neučinkovitosti omejuje razvojni, trajnostno naravnani in vsebinsko kakovostno zasnovani razvoj prostora, kot je igrišče DTV Partizan,« poudarja.