PRETEP NA TEPANJU

Padla sodba ustanovitelju Viol

Objavljeno 12. december 2015 13.00 | Posodobljeno 12. december 2015 13.00 | Piše: Tomica Šuljić

Roman Križnjak je bil obsojen na leto zapora zaradi sodelovanja v pretepu na Tepanju.

Roman Križnjak gre na novo sojenje.

MARIBOR, CELJE – Višje sodišče v Celju je popolnoma razveljavilo sodbo zoper ustanovitelja Viol Romana Križnjaka, ki so ga aprila na prvostopenjskem sodišču v Slovenskih Konjicah obsodili na leto dni zapora zaradi sodelovanja v skupini, ki je zagrešila kaznivo dejanje.

Spomnimo: slovenjekonjiško sodišče je sodilo 20 obtoženim mariborskim navijačem zaradi napada na špansko huligansko skupino Biris Norte, ki je svoj nogometni klub Sevilla spremljala na gostovanju v Mariboru. Po koncu tekme se je španska falanga odpravila domov z dvema avtobusoma, s katerima so se v štajersko prestolnico tudi pripeljali. Ustavili so se na bencinskem servisu v Tepanjah, kjer je za njimi pripeljalo več vozil z mariborskimi navijači.

Sprva so kratko potegnili Španci, pet ljudi je potrebovalo zdravniško pomoč; policija je nekaj slovenskih udeležencev pretepa ujela še na bencinski črpalki, med njimi pa ni bilo Križnjaka, ki se je naslednji dan sam javil na policiji, po hišni preiskavi pa ostal na prostosti. Večina udeležencev je priznala udeležbo in podpisala sporazume o priznanju krivde, Križnjak pa je sodelovanje v pretepu vztrajno zanikal. Čeprav mu je bilo v zameno za priznanje krivde pri ravsanju s Španci ponujenih zgolj 200 ur družbenokoristnega dela, se je odločil za sojenje.

Njegov odvetnik Blaž Kovačič Mlinar je med tem opozarjal na kršitve obtoženčevih pravic, kot je, recimo, zaslišanje pretepenih gostov z Iberskega polotoka: »V vsakem postopku, kjer naj bi bili oškodovanci, se najprej zasliši njih. V Križnjakovem primeru sodišče zaslišanja sploh ni dovolilo.« Napake sodnice Blanke Doberšek Keršič je očitno ugotovilo tudi višje sodišče in sodbo razveljavilo. »Obrazložitev zavrnitve dokaznih predlogov obrambe izrazito odstopa od že prej navedenega zahtevanega standarda obrazložitve zavrnitve,« pojasnjuje predsednik pritožbenega senata Andrej Pavlina: »Zaradi ugotovljenih procesnih kršitev, ki so take narave, da so terjale razveljavitev sodbe, sodišče druge stopnje ni moglo preizkušati pritožbenih navedb.«

Zdaj bo v novem sojenju moralo sodišče ponoviti že izvedene dokaze, v primeru zavračanja dokaznih predlogov Križnjakove obrambe pa bo to moralo početi »argumentirano, prepričljivo obrazložiti, s čimer bo odpravljena procesna kršitev«.

Deli s prijatelji