ZDRAVLJENJE

Obračunajte z nadležnimi glivicami na nohtih

T.D. / Novice Svet24
8. 7. 2018, 18.00
Deli članek:

Pomembne so razlike med okužbami nohtov na rokah ali nogah, na izbiro in čas zdravljenja pa vpliva tudi, koliko časa je noht okužen.

Dreamstime
Glivice na nohtih prepoznamo po belih in rumenih lisah, noht pa lahko celo odstopi ali se na določenih mestih odebeli. Noht je bolj lomljiv.
Glivičnim okužbam so podobne številne druge neglivične bolezni nohtov, pri katerih bodo zdravila zoper njih povsem neučinkovita. Diagnozo pri kožni težavi lahko zanesljivo postavi le zdravnik na podlagi temeljitega pregleda.

Z glivicami se najpogosteje okužimo v kopalni sezoni, bodisi na bazenu bodisi v kabinah za prhanje ob morju. Najbolj modro ravnamo, če ob prvem sumu na glivice takoj obiščemo zdravnika in upoštevamo njegova navodila, preden se okužba razširi.  

NISO VSE GLIVICE ENAKE

Pri večini okužb se belkaste ali rumenkaste glivice razvijejo v spodnjih plasteh nohta in v podnohtju, zato je postavljanje pravilne diagnoze mnogo težje in običajno ne zadošča le bežen pogled na nohte in obisk lekarne. Še posebej pozorni moramo biti, če se glivice kar naprej ponavljajo. Dejstvo je tudi, da so glivičnim okužbam podobne številne druge neglivične bolezni nohtov, pri katerih bodo zdravila zoper njih povsem neučinkovita. Diagnozo lahko zanesljivo postavi le zdravnik na podlagi temeljitega pregleda, tako da upošteva morebitne sočasne bolezni, na primer glivicam tako zelo »prijazno« sladkorno bolezen. Kadar imamo zvišano raven sladkorja v krvi, imajo glivice na razpolago veliko hrane, zato se še posebej rade razbohotijo. Poleg tega je za diagnozo pogosto potreben tudi pregled nohta pod mikroskopom v ustreznem laboratoriju.

KAKO DOLGO SE BOMO ZDRAVILI?

To je, tudi če obiščemo dermatologa, odvisno predvsem od tega, kako hitro nam nohti rastejo. Da nohti na nogah prerastejo po vsej dolžini, lahko pri starejših ljudeh traja tudi do eno leto in kanček izboljšanja lahko včasih opazimo šele po več mesecih. Torej moramo biti potrpežljivi in vztrajni, predvsem pa se je okužbam treba izogibati z nošenjem sandalov v javnih kabinah za prhanje ter s skrbnim otiranjem mokrih stopal. In še nasvet, ki si ga je vredno najbolj zapomniti – niso vse spremembe na nohtih glivične! Je pa verjetnost za glivice večja, če imamo kronične bolezni žilja nog, oslabel imunski sistem ali sladkorno bolezen. Naj ima zadnjo besedo zdravnik!