Slovenija
1052 ogledov

Dvajset poslancev se bo preselilo v službena stanovanja

Poslansko stanovanje v naselju Taborski dvor
1/5
Saša Despot / Mediaspeed Poslansko stanovanje v naselju Taborski dvor.
Mandatno-volilna komisija je brez razprave sprejela predlog za dodelitev službenih stanovanj 20 poslancem.

V poslanska stanovanja, ki merijo od 19,44 do 68,92 kvadratnega metra, se bo v novem sklicu vselilo 20 poslancev, je danes potrdila parlamentarna mandatno-volilna komisija. Sklepi bodo postali pravnomočni, po tem ko bodo vročeni oziroma po poteku tridnevnega roka za ugovor. Po dokončnosti sklepa bodo poslanci, ki jim je bilo stanovanje dodeljeno, podpisali najemno pogodbo.

Seznam poslancev, najemnikov stanovanj, naj bi bil po pojasnilih državnega zbora tako javnosti znan predvidoma v prihodnjem tednu.

Državni zbor ima na voljo 49 stanovanj in poslanci se lahko zanje potegujejo, če njihovi zakonci oziroma partnerji živijo več kot 60 kilometrov stran. Državni zbor stanovanje dodeli tudi tistim, ki živijo bližje, če primernega stanovanja nimajo. Pri dodelitvi stanovanja mandatno-volilna komisija, ki stanovanja razdeli, upošteva rudi želje poslanca po velikosti in lokaciji službenega stanovanja. Najemnina in obrabnina za najmanjše poslansko stanovanje znaša 90 evrov, za stanovanje v velikosti 66 kvadratov pa 300 evrov. Pri poslancu lahko bivajo otroci, a mora to prijaviti pristojnim službam državnega zbora prijaviti.

Poleg nizke najemnine imajo poslanci še eno ugodnost, vsak mesec namreč prejmejo 140 evrov nadomestila za ločeno življenje.

Stanovanja ostajajo prazna ...

Kljub ugodnostim državni zbor tudi v prejšnjem sklicu ni oddal vseh prostih stanovanjskih kapacitet. Življenje v prestolnici izbrancem ljudstva torej ne diši najbolj, bržkone tudi zaradi potnih stroškov, ki jim jih služba povrne. Na primer letošnjega aprila je najvišje povračilo stroškov za pot na delo – skoraj 400 evrov – prejel poslanec SDS Bojan Podkrajšek, ki se v Ljubljano vozi iz Škednja pri Ločah. Le nekaj evrov manj sta na račun potovanj v službo prejela nepovezana poslanka Mirijam Bon Klanjšček (374 evrov) in Franc Breznik iz SDS (362 evrov).

V parlamentu sicer poudarjajo, da stremijo k temu, da so stanovanja čim bolj zasedena. "Če med poslanci ni potreb, jih lahko oddamo v začasno uporabo uslužbencem DZ oziroma drugim državnim organom," pojasnjujejo.

Stroški obnavljanja stanovanj se v celoti krijejo s fonda najemnin in obrabnin in se ne koristi sredstev iz proračuna.

Komentarjev 2
  • dragec 11:38 20.julij 2018.

    bando zanimajo samo potni stroški

  • Avatar čavez
    čavez 16:07 19.julij 2018.

    Spet bodo luzerji živel na naš račun.