JEZIK IN DRUŽBENA NEENAKOST

Ljubljanske profesorje skušali pošteno osmešiti

Zavajajoče trditve, zlonamerni komentarji, nemalo pretiravanja in panike.
Fotografija: Nekaj ljubljanskih fakultet bo v svojih internih aktih namesto do zdaj običajnega moškega slovničnega spola raje uporabljale ženski slovnični spol, torej se bo pisalo vse v ženskem spolu.
Odpri galerijo
Nekaj ljubljanskih fakultet bo v svojih internih aktih namesto do zdaj običajnega moškega slovničnega spola raje uporabljale ženski slovnični spol, torej se bo pisalo vse v ženskem spolu.

LJUBLJANA – Zagotovo se še spomnite, da se je pred meseci na veliko govorilo o sklepu filozofske fakultete (FF), ki bo v vseh svojih internih aktih naslednja tri leta uporabljala izključno ženski spol za kateri koli spol. Pomisleki so bili, češ da fakulteta po nepotrebnem spreminja slovnico (prvi in največji nasprotnik je bil jezikoslovec Kozma Ahačič), kar je v javnosti dvignilo precej prahu. Ta se je kmalu polegel, ko so iz FF prišli umirjeni toni: »Sklep se nanaša izključno na neosebne zapise v pravnih aktih – prav tako, kot je bil zdaj moški spol uporabljen za vse, bo zdaj izmenično za vse uporabljen ženski oziroma moški spol. Nobenemu študentu ali študentki s tem sklepom v ničemer ne spreminjamo spola,« nam je pojasnil dekan fakultete Roman Kuhar.

Janez bo še naprej študent, Marija bo študentka

Interpretacije, da se bo na diplomo moški podpisal s študentka XY, so tako napačne in zavajajoče pravi Kuhar: »Janez bo še naprej študent, Marija bo študentka, sklep v ničemer ne posega v diplomske ali druge listine. Na njih bo še vedno pisalo Janez Novak, diplomant filozofije, ali Marija Novak, diplomantka filozofije.«

Posmeh in dramatični vložki

Da je poteza FF predvsem po nepotrebnem dvignila precej prahu, meni tudi doktorica jezikoslovja z Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU Tanja Petrović. »Kljub temu da je šlo le za interni akt institucije, v javnem diskurzu ni manjkalo pretiravanja, posmehovanja (primer: Ali bodo zdaj moški profesorji in študentje o sebi morali govoriti v ženski obliki?) kot panike in dramatike (primer: FF s svojo potezo uničuje, maliči slovenščino).«


Po drugi strani pa je reakcija ne preseneča, saj je sklep posegel v mehanizme, ki latentno ali odkrito vzdržujejo neenakost med spoloma in izključevanje žensk. Potezo so kritiki označili celo za avtoritarno in nenaravno poseganje v jezik. Pri tem Petrovićeva izpostavlja, da še ni zelo dolgo, ko se je zdelo smešno in nenaravno, da imajo ženske glasovalno pravico. Podobno je bila sprejeta dosedanja raba ženskih oblik nazivov za poklice, ki so bili dolgo časa rezervirani za moške.

Izključevanje po spolu

Doslej so bili interni pravilniki FF pisani v moškem spolu, kar pomeni, da je bila denimo ta oblika enako izključevalna oziroma vključevalna do ženskega spola, kot je ženska oblika do moškega spola. Kuhar se strinja, da rešitev FF ni idealna, a dejstvo je, kot pravi, da izmenična uporaba enega ali drugega slovničnega spola pomeni, da ženske v internih aktih FF ne bodo več zgolj opomba pod črto. Podoben ukrep spolnega uravnoteženja jezika je pred 15 leti sprejela tudi fakulteta za socialno delo, a nekih posebnih odzivov to ni povzročilo. Petrovićeva pravi, da verjetno zato, ker gre za 'žensko' in zato v ideološkem smislu marginalno fakulteto. Drugačno vrednost za razumevanje slovenske kulture in družbe ima FF, na kateri so se zdaj lomila kopja.

Tudi na FDV sprejeli žensko obliko

Sklepu FF je sledila enaka odločitev na fakulteti za družbene vede, s čimer se je po besedah Petrovićeve še enkrat odprl pomemben prostor za konstruktivno družbeno debato in ozaveščanje o potrebah po bolj vključujoči, občutljivi in odgovorni jezikovni rabi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije