Padec

Hud udarec za Angelo Merkel: je to napoved za celotno državo?

T.L.
15. 10. 2018, 08.45
Posodobljeno: 15. 10. 2018, 12.57
Deli članek:

Sestrska stranka Krščansko-demokratske unije po deželnih volitvah na Bavarskem nima razloga za slavje.

Profimedia
Nemška kanclerka Angela Merkel

Vodstvo CSU je dan po hudem porazu stranke soglasno podprlo Markusa Söderja za nov mandat ministrskega predsednika te nemške zvezne dežele. Na današnjem srečanju vodstva CSU je Söder izrazil pripravljenost še naprej voditi bavarsko vlado, za kar si je najprej prislužil aplavz, nato pa še soglasno uradno potrditev. Söder je predlagal tudi dva sodelavca, ki pa ju danes niso uradno potrjevali. (STA)

Krščansko-socialna unija (CSU), sestrska stranka Krščansko-demokratske unije (CDU) Angele Merkel je na deželnih volitvah na Bavarskem utrpela hud udarec in izgubila absolutno večino v deželnem parlamentu, saj je - glede na rezultate vzporednih anket - osvojila 37,3 odstotka glasov. Kljub padcu ostaja CSU še vedno najmočnejša posamična stranka v parlamentu. Za primerjavo: na prejšnjih volitvah leta 2013 je CSU prejela 47,7 odstotka glasov. 

Na drugo mesto se je po številu glasov uvrstila stranka Zeleni (17,7 odstotkov glasov), zveza neodvisnih kandidatov Svobodni volivci so dobili 11,6 odstotka glasov, desničarska Alternativa za Nemčijo (AfD) pa se je z 10,2 odstotkih glasov prvič uvrstila v tamkajšnji parlament. Velik udarec pa je doživeli tudi socialdemokrati (SPD), saj so uspeli osvojiti le 9,6 odstotkov glasov (na zadnjih volitvah 20,6 odstotka glasov). Po poročanju BBC je vodja SPD Andrea Nahles krivdo za to preložila na nesoglasja in pričkanja znotraj koalicije na državni ravni.

Profimedia
Veselje v taboru Zelenih.

BBC še poroča, da so rezultati deželnih volitev zelo slaba popotnica tudi za Angelo Merkel, saj se na Bavarskem odraža to, kar se kasneje pokaže tudi na nacionalni ravni. In zadnji izidi tudi na Bavarskem kažejo padanje priljubljenosti tradicionalnih desno in levo usmerjenih strank. 

Uspeh stranke AfD na Bavarskem ni bil tako velik kot v vzhodni Nemčiji, v vsakem primeru pa kaže, da je stranka "vzela" večje število glasov prav CSU. Kot pa še v analizi pišejo na BBC, se zdi, da je podpora CSU nekaterim ostrim politikam, za katere se zavzema AfD, povzročila, da so CSU hrbet obrnili volivci zmernega političnega pola.   

Markus Söder, bavarski ministrski predsednik, je priznal, da so rezultati za stranko boleči, ampak, da se je treba iz njih nekaj naučiti. "Moramo analizirati spremembe, ki se dogajajo tako na Bavarskem kot tudi v širši družbi," je dejal. 

Profimedia
Razočarani Markus Söder