kitara Svet24.si

Umrl utemeljitelj slovenske kitaristike Tomaž ...

Kourtney Kardashian Svet24.si

Kourtney Kardashian ponosna na telo, ki ji je dalo...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Ansambel Igor in zlati zvoki Revija Stop

»Vse dni, vse noči« igrajo že lepih 32 let

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Najboljši slovenski judoist bo postal Turek!

Deli na:
Najboljši slovenski judoist bo postal Turek!

O novici, ki je za nekatere odjeknila kot strela z jasnega, da se judoist Mihael Žgank, srebrni z letošnjega svetovnega prvenstva, seli v Turčijo, je spregovoril tudi njegov dolgoletni trener Marjan Fabjan, zdaj strokovni direktor pri Judo zvezi Slovenije.

Za željo svojega športnika je vedel že dolgo, pri selitvi mu ne namerava delati težav.

Le malo ljudi ve, kolikšen je vložek, da narediš šampiona. Judo ni pri tem nič drugačen, Fabjan že vrsto let zagovarja dejstvo, da talent sam po sebi ne prinaša rezultatov, pač pa zgolj trdo delo. Takšen je bil do nedavnega tudi njegov borec Mihael Žgank, ki je včeraj prvič javno spregovoril o tem, da namerava zamenjati reprezentanco in v prihodnje nastopati za Turčijo.

Kot je po včerajšnjem izvršnem odboru Judo zveze Slovenije dejal judoist iz Migojnice pri Celju, nekoč selitve nazaj v Slovenijo ne izključuje, "morda bom s seboj prinesel kaj dodatnega znanja, ki ga bom pridobil v tujini. Če bo šlo vse kot mora, bi lahko že čez nekaj mesecev pričel zbirati točke za jakostno lestvico, ki je pogoj za uvrstitev na olimpijske igre, v reprezentanci Turčije."

"Zvedel sem že po evropskem prvenstvu spomladi, ko sva se po spodleteli borbi pogovarjala približno dve uri. Njegovo razočaranje je bilo veliko, takrat je nameraval prenehati z judom, saj je bil zelo razočaran, ker ni bilo rezultata. Takrat je dejal, da bo končal kariero, če nič ne naredi na svetovnem prvenstvu. Potem pa je uspel, to je bil njegov vrhunec in po prvenstvu mi je dejal, da bi želel v nadaljevanju poskrbeti zase" je za STA spregovoril strokovni direktor Fabjan, tvorec največjih uspehov tega športa pri nas.



Svojega nekdanjega varovanca povsem razume. "Odločil se je za selitev, ker ne želi končati kot nekateri športniki. Dobil je dobro ponudbo, finančno gledano. Tako kot sem jo sam nekoč dobil tudi jaz in se boril za Avstrijo ter šel s trebuhom za kruhom, tako gre zdaj Miha," je povedal Fabjan.

"To zame ni razočaranje, tu gre za njegovo eksistenco. Bil je moj vojak od vsega začetka, nazadnje pa je delal z Igorjem Trbovcem in tudi Urško Žolnir, saj sem imel sam preveč dela. Veliko je sodeloval z nami v klubu v zadnjem času, vsa dela smo imeli razdeljena, nazadnje ga je največkrat vodil Trbovc. Žgankova selitev absolutno ni razočaranje, mi je pa hudo. Ko te enkrat zapusti tekmovalec ... A ga moraš na drugi strani razumeti," je s cmokom v grlu dejal borec mehkega srca Fabjan.

Mnogi športniki po končanih karierah životarijo, tudi judo je tak šport, da borci v času aktivne poti ne bogatijo. "V Turčiji bo imel dobro podporo, več trenerjev, fizioterapevte, Turki plačajo, kupijo, kogar hočejo, denar je pač številka ena. Imel bo tudi boljši sparing, že sam sem ga po tega moral pošiljati v Azerbajdžan, Avstrijo, Turčijo ... Čeprav zdaj naša država že da nekaj za športnike, govorim o denarju in nagradah, pa ti gledajo tudi na obdobje po končani aktivni karieri. Sam lahko povem, da kot trener s petimi olimpijskimi medaljami in Bloudkovo nagrado recimo nisem med upravičenci do pokojninskega dodatka ob upokojitvi, to se mi ne zdi prav," je brez dlake na jeziku spregovoril Fabjan.

Njegov zdaj že nekdanji borec lahko že v nekaj mesecih slovenski kimono zamenja za turški. "Miha bo zdaj šel, takoj ko dobi izpisnico, najprej od kluba, potem pa še od zveze. Sam mu ne bom delal težav, rad bi samo, da mi po pravilniku zveze vrnejo, kar mi kot tistemu, ki je največ vložil vanj, pripada. To je 15.000 evrov, čeprav lahko povem, da tudi 100.000 evrov za takega borca, glede na vložke, ne bi bilo dovolj. Upam, da se bo izkazala tudi turška zveza, nam v zameno zagotovila nekaj priprav pri njih in v nobenem primeru borca ne bom oviral pri tem prestopu. Verjamem, da se bo nekoč vrnil in nam prinesel, morda kot trener, nekaj tega znanja o južnem načinu judo borbe," je še povedal Fabjan.