VEČNA NADLOGA

Pet dejstev o celulitu, ki jih morate poznati

Objavljeno 23. maj 2015 10.30 | Posodobljeno 23. maj 2015 10.30 | Piše: M. F.

S kremami se ga ni mogoče znebiti, sončni žarki zadeve še poslabšajo, pri moških pa je manj opazen kot pri ženskah.

Maščobno tkivo in celulit sta sicer tesno povezana, nista pa eno in isto.

Bolj ko se bliža poletje, večkrat se ga omenja. Večina se namreč prav tedaj, ko se začne pomlad prevešati v vroči del leta, nameni z njim na vse pretege boriti. A ker je sovražnika mogoče premagati le, če ga dobro poznamo, razkrivamo pet dejstev o celulitu.

Maščoba in celulit

Maščobno tkivo in celulit sta sicer tesno povezana, nista pa eno in isto. Celulit je poškodba vezivnega maščobnega tkiva in ga je v primerjavi z navadno maščobo zelo težko odpraviti. Sestavljen je iz maščobe, vode in toksinov, ujetih tik pod kožo, ki se zaradi kopičenja teh snovi vse bolj guba in dobi videz pomarančne kože.

Diete in celulit

Z dietami celulita ni mogoče povsem odpraviti. Res je, da ob izgubi kilogramov lahko postane manj viden (tako kot je ob kopičenju teže vse bolj opazen), a neredko imajo celulit tudi izjemno vitke osebe. Njegov nastanek namreč ni pogojen zgolj z viškom kilogramov, pač pa tudi z geni, nepravilno hrano, s hormonskim neravnovesjem in z vnetnimi procesi v organizmu.

UV-žarki in celulit

Pretirano izpostavljanje sončnim žarkom vpliva na nastanek celulita. UV-žarki namreč uničujejo kolagen, ki sicer skrbi za elastično in napeto polt. Preden se torej podate na sonce, kožo zaščitite pred sončnimi žarki.

Kreme proti celulitu in celulit

Res so izjemno priljubljene in dostopne po dokaj ugodnih cenah, a kreme proti celulitu imajo nanj zanemarljiv učinek ali ga sploh nimajo. Delujejo namreč zgolj površinsko in tako zmanjšajo njegovo vidnost, odpravijo pa ga ne. Za odpravo celulita so potrebni zlasti redna vadba, izogibanje slabim maščobam, soli, kavi, alkoholu in sladkorju v prehrani ter pitje zadostnih količin nesladkanih zeliščnih čajev in vode.

Moški in celulit

Čeprav ga imajo tudi moški, pri njih ni viden v tolikšni meri kot pri ženskah. Razlog zato tiči v hormonih ter v strukturi kolagenskih vlaken, ki se razlikuje glede na spol. Pri moških so ta prekrižana, pri ženskah pa v podkožnem tkivu tečejo vzporedno. Pri pokanju kolagenskih vlaken se zato pri ženskah tvorijo žepki, ki so vidni kot pomarančna koža, pri moških pa so te poškodbe prav zaradi mrežaste strukture vlaken komaj opazne.

Deli s prijatelji