ORJAŠKI ORGANIZEM

VIDEO: Gliva uniči vse, kar se ji postavi na pot

Objavljeno 24. november 2017 12.59 | Posodobljeno 24. november 2017 13.02 | Piše: A. P.

Znanstveniki so nad orjaškim organizmom navdušeni, gozdarji ga sovražijo.

V gorovju Blue Mountains na vzhodu ameriškega Oregona živi najbolj nenavadno, najstarejše in tudi največje znano bitje na našem planetu. To je velikanska gliva vrste Armillaria ostoyae ali črnomekinasta mraznica, katere enoten glivni micelij se razprostira na neverjetnih 890 hektarjih. Težko si predstavljamo, da se je vse skupaj začelo z eno drobno sporo, ki je bila premajhna, da bi jo videli s prostim očesom. Rasla naj bi zadnjih 2500 let, nekateri strokovnjaki pravijo celo, da živi že osem tisočletij.

Odkrili so jo šele leta 1988, ker je večina glive skrita pod zemljo kot preplet tankih niti.

Odkrili so jo šele leta 1988, ker je večina glive skrita pod zemljo kot preplet tankih niti, na površju je zaznaven le njen razmnoževalni del, torej gobe, ki skrbijo za širjenje trosov. Vidimo jih lahko le nekaj tednov vsako jesen, preostanek leta pa je pod površjem kot tanka bela plast, ki lahko uniči vse, kar se ji postavi na pot. To pomeni, da je tudi eden najbolj smrtonosnih organizmov našega planeta. »Ljudje ne pomislijo, da bi glive ubijale drevesa,« je povedal patolog Greg Filip iz organizacije U.S. Forest Service. »Gliva se razraste okoli jedra drevesa in ga nato ubije. To lahko traja 20, 30 ali 50 let, a na koncu je izid vedno enak. Ustavi se pretok vode in hranil po drevesu.«

Glivo je odkril Gregg Whipple, z vzorčenjem dednine glive na različnih koncih so ugotovili, da imajo opravka z istim bitjem. Če bi jo zbrali na enem kraju, bi tehtala od 7500 do neverjetnih 35.000 ton. Znanstveniki so nad glivo navdušeni, lokalni gozdarji pa je ne marajo, saj uničuje dragoceni les. Leta 1970 so jo poskušali načrtno uničiti, a, očitno, neuspešno.

Deli s prijatelji