Še eno javno pranje univerzitetnega umazanega perila

Primorska univerza je za odvetnika porabila 178.000 evrov. Rektor odgovarja, da so tožbe sprožili kritiki in v večini primerov na sodišču izgubili.

Objavljeno
19. april 2014 14.42
7.8.2012 Piran,Slovenija. Dragan Marusic, matematik, rektor Univerze na Primorskem.FOTO:JURE ERZEN/Delo
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Koper – Spopad za prevlado na Univerzi na Primorskem ne poneha. V zadnjih dneh je spor spet dosegel vrelišče. Včeraj so medijem poslali pismo, pod katerim je 98 podpisov – devet profesorjev, 46 študentov in 43 zaposlenih. V njem očitajo marsikaj, rektor Dragan Marušič na vse očitke odgovarja in ugotavlja, da so očitki isti, kot so bili v lanski anonimki.

Pod izredno kritičnim pismom na račun Marušiča sta podpisana tudi oba bivša rektorja: Lucija Čok in Rado Bohinc. V pismu zatrjujejo, da so rektorja odkrito in ne anonimno pozvali k akademskemu dialogu in ustreznemu ukrepanju, »žal pa smo bili deležni ponovnih obtožb in diskreditacij«. »Rektorja pozivamo, da se v svojem delovanju vrne k akademskim vrednotam in standardom.« Med očitki so pomanjkanje občutka za aktualno družbeno situacijo, neoliberalni populizem, nove zaposlitve na rektoratu, povezava zasebnih in pedagoških srečanj z zasebnimi nameni, vprašljivo trošenje javnih sredstev, 178.000 evrov porabljenih za enega samega odvetnika, upad vpisa študentov za sedem odstotkov, sporna nepotistična zaposlovanja in poslovanje z zasebnimi družbami pa vse do podpore le nekaterim študijskim programom, onemogočanja pregleda poslovanja pooblaščenim revizorskim inštitucijam, namestitve »prestreznega računalnika v informacijskem sistemu univerze« (najhujša mora za ugled univerze), bega pred novinarji, skrivaškega vodenja tiskovnih konferenc, sistemskega vlaganja tožb proti novinarjem RTV Slovenije, razdor akademske enotnosti ...

Zato so ga pozvali, naj v enem mesecu poskrbi za popolno normalizacijo razmer na univerzi, za popolno sodelovanje z javnostjo in mediji, da umakne vse tožbe zoper RTV Slovenijo, da opusti zaostrovanje konfliktov s članicami, da preneha vlagati tožbe, odvzemati pooblastila in sodne postopke ter krive ovadbe, da opusti hujskanje, ustrahovanje in razdiranje enotnosti. Sicer se bodo na vse kritično odzvali, nasprotovali zaposlitvi zunanjega odvetnika, če je na univerzi deset pravnikov, ustanovitelje in medije bodo obveščali o pravem dogajanju na univerzi.

Poskus interesne skupine

Dragan Marušič je poudaril, da je velika večina njegovih kritikov zaposlenih le v Znanstveno-raziskovalnem središču (ZRS) in da je večina od 46 študentov (36) iz programa aplikativne kineziologije, ki ga vodita Rado Pišot in Boštjan Šimunič.

Rektor je vse očitke zavrnil zatrjujoč, da podpisniki Poziva nočejo reševanja problemov, temveč da gre za poskus ene interesne skupine po prisvojitvi interpetacije dogajanja na UP, pritisk ene članice na vse druge članice univerze. Glede visokih plačil odvetniku je povedal, da so trije profesorji iz Poziva sprožili šest tožb proti UP, in ker zaposleni pravniki nimajo odvetniškega izpita, jih je zastopal zunanji odvetnik. Nezadovoljni pa so zato, ker jim na sodišču ni uspelo uveljaviti svojih tožb.

Očitki o visokem zaslužku odvetnika so neutemeljni, če prihajajo od tistih, ki te zaslužke povzročajo. Večji del zaslužkov pa gre na račun povsem neurejenih gradbenih problemov, ki jih je pustil prejšnji rektor. Odvetnikov honorar temelji na odvetniški tarifi.

Zavrnil je očitek o »nepojasnjeni napravi za prestrezanje informacij v računalniškem sistemu«. O tej napravi je podrobno seznanjen urad informacijske pooblaščenke in preprečuje možnost poseganja v univerzitetni informacijski sistem, ki je prej omogočal »velikega brata«.

Glede nepotističnih zaposlitev in povezav mu ni jasno, na podlagi česa mu to očitajo. Ve pa, da je na UP zaposlenih veliko družinsko povezanih članov, še največ iz družine Lucije Čok: brat Rado Pišot, Pišotova žena, nečakinja Pišota ter Čokove in hčerka Lucije Čok. Povedal je, da je UP pravnomočno dobila vse tožbe, ki jih je proti njej sprožil bivši direktor ZRS Darko Darovec.

Zavrnil je tudi očitek, da jemlje pooblastila dekanu ali direktorjem. »Vsa pooblastila so v osnovi rektorjeva, lahko jih delno prenese na druge, lahko pa jih tudi ne, če jim ne zaupa,« je dejal Marušič in dodal, da mu domala isti nasprotniki kot pred dvema letoma očitajo krivdo za težak položaj, ki so ga ustvarili sami.