Oskrbnina

Ministrstvo se ne strinja, da bi stanovalci domov plačevali iz svojih žepov

T.L./STA
6. 3. 2018, 18.53
Posodobljeno: 6. 3. 2018, 18.59
Deli članek:

Sindikat upokojencev je spomnil na svarila skupnosti socialnih zavodov, da bodo prisiljeni zaradi prenizkega dviga cen zdravstvenih storitev podražiti oskrbnine.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Ministrstvo za delo se ne strinja, da bi stanovalci domov z oskrbnino krili primanjkljaj, ki bi nastal zaradi morebitnega nezadostnega usklajevanja cen zdravstvenih storitev. Sindikat upokojencev je namreč spomnil na svarila skupnosti socialnih zavodov, da bodo prisiljeni zaradi prenizkega dviga cen zdravstvenih storitev podražiti oskrbnine.

Sindikat upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije je ministrici za delo in za zdravje Anjo Kopač Mrak in Milojko Kolar Celarc proti koncu februarja v javnem pismu spomnil na pomanjkanje sredstev za zdravstveno nego v domovih za starejše. Pri tem je omenil opozorila Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, da bodo prisiljeni zaradi prenizkega dviga cen zdravstvenih storitev spet podražiti oskrbnine za stanovalce domov.

Po dvigu plač

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so spomnili, da so lani večkrat opozorili na kritičen položaj izvajalcev socialno varstvenih storitev v javni mreži, ki je nastal zaradi nezadostnega in neustreznega financiranja zdravstvenih programov. Zaradi specifične strukture zaposlenih v izvajalskih organizacijah je dvig plač do 26. plačnega razreda zahteval v povprečju osem odstotkov dodatnih sredstev za plače tistih izvajalcev, ki se financirajo iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, so navedli.

Vlada je po njihovih besedah decembra kljub nasprotovanju ministrice za delo sprejela sklep o spornih vprašanjih v zvezi z aneksom št. 1 k splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2017, čeprav se ministrstvo v medresorskem usklajevanju ni strinjalo s predlaganimi sklepi in njihovimi obrazložitvami. Ministrstvo je tedaj jasno izrazilo pričakovanje, da bodo izvajalcem zagotovljena dodatna sredstva za zdravstvene storitve že v letu 2017 in da bo v letu 2018 zagotovljen znatno višji dvig cen, so zapisali.

Zaradi večjih potreb po domskem varstvu starejših je ministrstvo sicer lani objavilo javni razpis za podelitev koncesij za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše za okvirno 900 mest. V januarju letos so na podlagi razpisa že podelili koncesije za dodatnih 224 mest v domovih za starejše s takojšnjim začetkom izvajanja dejavnosti, za preostalih 676 mest pa razpis z odložnim pogojem še poteka in bo predvidoma končan v drugi polovici letošnjega leta, so spomnili.

V skladu z nacionalnim programom socialnega varstva za obdobje 2013-2020 je po njihovem opozorilu predviden tudi večji delež uporabnikov skupnostnih oblik oskrbe. A za uspešen razvoj teh oblik je nujno sprejeti sistemski zakon o dolgotrajni oskrbi, ki bi med drugim bolj pregledno uredil financiranje področja, so še navedli na ministrstvu.

Vlada je 31. januarja potrdila splošni dogovor za zdravstvo v letu 2018, s katerim je predvidenih dodatnih 2,1 milijona evrov za povečanje programov zdravstvene nege v domovih za starejše.