Prve »podražitve« finančnega ministra Mramorja

Ministrstvo za finance je objavilo spremembe in dopolnitve dveh davčnih zakonov, obeh zaradi višje obdavčitve.

Objavljeno
20. oktober 2014 12.04
mpi/OTVORITEV MARIBORSKE ZAVAROVALNICE
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana − Ministrstvo za finance predlaga prve popravke davčnih stopenj, odkar ga vodi novi minister Dušan Mramor.

Višjo stopnjo obdavčitve predlaga s spremebami in dopolnitvami zakona o davku od prometa zavarovalnih poslov in  zakona o davku na finančne storitve: v obeh primerih zdaj velja 6,5-odstotna stopnja obdavčitve, ministrstvo predlaga popravek za dve odstotni točki navzgor, v obeh primerih na 8,5 odstotka.

Ministrstvo za finance je na svoji spletni strani objavilo predloga zakonov o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od prometa zavarovalnih poslov in o davku na finančne storitve.

Poleg višjih davčnih stopenj ministrstvo za finance predlaga še nove globe za prekrške, tako da bodo usklajene z novim zakonom o prekrških. V tem zakonu so za pravne osebe, ki se po zakonu o gospodarskih družbah štejejo za srednjo ali veliko gospodarsko družbo, predpisana globa v razponu od 400 do 500.000 evrov.

Spremembe in dopolnitve obeh zakonov bodo začele veljati dan po objavi v uradnem listu, uporabljale se bodo od 1. januarja 2015, če se bo z njimi strinjala tudi vlada in nazadnje državni zbor v zakonodajnem postopku.

V povezavi s spremebmah in dopolnitvmi dveh davčnih zakonovn ni  mogoče govoriti o velikem presenečenju: novi minister za finance Dušan Mramor je med prvim nastopom pred novinarji pred kratkim povedal, da so mogoči posegi v zakon o finančnih storitvah. Vlada Alenek Bratušek je lani v proračuna za leti 2014 in 2015 vključila po 205 milijonov evrov prilivov iz davka na nepremičnine. Iz tega vira proračun ne bo dobil niti centa, ker so ustavni sodniki zakon o davku na nepremičnine marca letos razveljavili.

Zakon o finančnih storitvah je državni zbor uzakonil 29. novembra 2012 na predlog tedanje vlade Janeza Janše. Davek na promet zavarovalnih poslov je veliko starejši, saj velja od julija 1999, ko je v Sloveniji namesto prometnega davka začel veljati sistem davka na dodano vrednost (DDV). Ta ne obremenjuje zavarovalnih storitev, amapak ta dejavnost namesto DDV plačuje davek na zavarovalne posle. Od uvedbe naprej je veljala enaka stopnja obdavčitve, torej 6,5-odstotna. Prav s tem davkom je vlada leta 2012 utemeljila tudi davek na finančne storitve in za zavezanke iz te skupine določila enako stopnjo obdavčitve.

Predlagane spremembe in dopolnitve obeh davčnih zakonov s pojasnili o vzrokih zanje in predvidenih  finančnih učinkih za državni proračun si je mogoče ogledati na spletni strani ministrstva za finance, ki do 24. oktobra sprejema pripombe k besediloma. Pričakovati je, da bodo pravico do pripomb v času za javno obravnavno izkoristili bančniki, zavarovalničarji in druge finančne ustanove ter njihova združenja.