Borut Pahor: V Sloveniji je dovolj prostora za vse

»Slovenci smo maloštevilni, a ne majhni,« je na današnji proslavi ob dnevu državnosti poudaril predsednik države.

Objavljeno
24. junij 2017 21.15
Proslava ob dnevu državnosti
Pi. K., STA
Pi. K., STA

Slovenija bo jutri slavila 26. obletnico osamosvojitve, osrednja državna proslava pa danes na predvečer praznika poteka na Kongresnem trgu v Ljubljani. Proslavo so ob 21. uri naznanile salve z Ljubljanskega gradu, nato pa je zbrane nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Po besedah predsednika države na dan državnosti izpovedujemo, da smo ponosni Slovenci kljub temu, da smo maloštevilni, a ne majhni. »Od ustanovitve države naprej si ustvarjamo domovino. V njej je dovolj prostora za vse. Nikogar ni potrebno izključevati, nikogar sovražiti, treba je spoštovati. Ne zato, ker mislimo vsi enako, temveč prav zato, ker lahko mislimo in čutimo tudi tako zelo različno.«

Če smo do trenutnih razmer kritični, to po Pahorjevem mnenju le pomeni, da rastejo naša pričakovanja in drzna ambicioznost. Po njegovi oceni so razmere v državi dobre, prav tako je dober naš evropski in mednarodni položaj. »Sposobni smo obvladati in urejati zahtevne domače in mednarodne probleme tako, da služijo veliki večini ljudi, ne pa privilegirani eliti. Zdaj smo zaradi vseh naših izkušenj in vedenj še toliko bolj poklicani misliti s svojo glavo. Smo gospodar lastne usode.«

Ob tej priložnosti je omenil tudi arbitražni sporazum s Hrvaško. »Prizadevali si bomo, da bo skorajšnja določitev državne meje na kopnem in na morju uveljavljena tako kot predvideva arbitražni sporazum, za obe strani veljavna in zavezujoča mednarodna pogodba.« Po njegovih besedah boljšega načina za mirno, vzajemno koristno in pravično ureditev mejnega spora »ni bilo ne pred osmimi leti, ga ni zdaj in ga tudi čez osem let ne bo,« je še dejal Pahor, ki ima o naši prihodnosti, kot je »zaupal tudi nam« dober občutek.

Proslave so se udeležili zdajšnji in nekdanji ministri, poslanci vseh sklicev državnega zbora, svetniki, akademiki, gospodarstveniki, kulturniki, znanstveniki in predstavniki lokalnih skupnosti. Zbrali so se tudi zastavonoše, praporščaki in nosilci bojnih zastav. Strošek proslave je dobrih 120.000 evrov.

Nemec: Enotnost naroda ne pomeni živeti brez razlik

Pred proslavo se je na slavnostni seji sestal državni zbor, kjer je zbrane nagovoril podpredsednik DZ Matjaž Nemec. V govoru je opozoril, da »ne smemo dopustiti, da razlike upravljajo z nami, dokazati moramo, da zmoremo mi upravljati z njimi«. Poudaril je, da je Deklaracija o neodvisnosti Slovenije, ki je bila junija 1991 sprejeta ob Temeljni ustavni listini o samostojnosti in neodvisnosti RS, »okronala upanje in hotenje slovenskega naroda v naročju samozavesti in enotnosti, ob jasni in odločni nameri imeti svojo državo«. Deklaracija je po njegovih besedah tudi »pričevanje tisočih ljudi in dogodkov«.

»Takratni čas je bil zaznamovan z veličastnimi prelomnicami, ki niso bile samo niz lepih, temveč tudi težkih trenutkov,« je spomnil Nemec. Dodal je, da je osamosvojitvena vojna pokazala, »da je ni sile, ki bi omajala naše goreče želje, vztrajnost, neizmerno trdnost, odločnost ter hotenje in hrepenenje zaživeti v samostojni državi«.

Po Nemčevih besedah žal danes odgovore na ključna družbena vprašanja mnogokrat iščemo na napačnem mestu: »V delitvah, v nezmožnosti sobivanja, v nezmožnosti razumevanja prave vsebine.«" Opozoril je, da enotnost naroda ne pomeni živeti brez razlik, temveč z razlikami, vendar ob zavedanju pomena skupnih vrednot, skupne prihodnosti

Cerar ob dnevu državnosti: Ustavimo se

Predsednik vlade Miro Cerar pa je državljanom in državljankam ob dnevu državnosti čestital v poslanici. Kot je dejal, »živimo v času, ko pogosto tako hitimo, da si ne vzamemo dovolj časa za zares pomembne stvari.«

»Danes, ko praznujemo pomemben del naše zgodovine, ko obeležujemo šestindvajseto obletnico naše neodvisnosti, vas kot predsednik vlade te naše drage Slovenije pozivam, da se ustavite. Vzemite si čas in pomislite na vse lepe trenutke naše skupne prehojene poti. Trenutke, ko smo se veselili naših uspehov, naj bo to na področju gospodarstva, znanosti, kulture, športa ali na kateremkoli drugem področju. Ko smo bili prepoznani kot izjemni - kot takšni, kakršni tudi zares smo.«

25. junija 1991 smo po besedah Cerarja pogumno in ponosno svetu razglasili svojo samostojnost in neodvisnost in kot mlada država pokazali potencial. »Že leta 2004 postali del velike evropske družine. Z njo si prizadevamo za mir, svobodo in druge demokratične vrednote. Prizadevamo si tudi za večje blagostanje, za solidarnost in varnost. Te vrednote se dandanes marsikomu zdijo samoumevne, toda v resnici si moramo zanje prizadevati vsak dan,« je dejal Cerar in zaključil z besedami: »Stopimo v prihodnost, ki jo bomo povezani, z roko v roki, gradili za vse nas. Drug ob drugemu, drug za drugega. Pojdimo mirno in stabilno naprej.«