'NDRANGETA

So na vrh varnostne strukture nastavili svojega človeka?

L.T. / Novice Svet24
6. 3. 2018, 07.00
Posodobljeno: 6. 3. 2018, 15.18
Deli članek:

V svojem poslednjem članku je opisal, kako je italijanska mafija v najvišje slovaško varnostno telo nastavila svojega človeka. Ta zdaj noče odstopiti.

Arhiv Novice Svet24
Viljem Jasan, šef državnega varnostnega aparata, ne želi odstopiti s položaja.

Smrt slovaškega novinarja Jana Kuciaka, ki so ga s prav tako ustreljenim dekletom našli v njegovem stanovanju, je zatresla sam vrh Evropske unije. Evropski parlament je napovedal neodvisno preiskavo Kuciakovega umora in njegovih navedb o poneverbi evropskih subvencij. Primera se bo lotil tudi Evropski policijski urad (Europol).

Arhiv Novice Svet24
Troškovo je Jasanu kot sposobno predlagal prijatelj. Jasan se ni želel izjasniti na novinarsko vprašanje ali je bil ta prijatelj italijan Vadalo.

Stolček pa se trese tudi slovaškemu premierju Robertu Ficu, ki je med novinarsko konferenco v zameno za pomoč pri preiskavi ponudil milijon evrov. Svoje besede je podprl z zajetnim kupčkom bankovcev. Potezo, ki so jo novinarji opisali kot bizarno in se ob tem spomnili, da je Fico novinarje v preteklosti nazival z »umazanimi antislovaškimi kurbami«, »neumnimi hijenami« in »zahrbtnimi kačami«.

O Ficovi verodostojnosti zdaj dvomi tudi koalicijska partnerica Most-Hid in grozi z izstopom iz koalicije, kar bi nujno sprožilo predčasne volitve.

Je Fico povezan z domnevnim italijanskim mafijcem?

Kuciak je v svojem poslednjem članku opisoval povezave med poslovnežem Antoninom Vadalo, enim najvidnejših predstavnikov italijanske skupnosti na Slovaškem, in premierjem Ficom. Dejstvo, da ga je Vadala med volitvami javno podpiral in ga aktivno priporočal svojim rojakom, je le vrh ledene gore.

Facebook
Antonino Vadala, italijanski poslovnež, zanika povezave z kalabrijsko mafijo Ndrangeta.

Vadala je s premierjevim kabinetom povezan na več načinov. Nedavno sta, a le do zaključka preiskave, svoji mesti v vladi zamrznila premierjeva asistentka Maria Troškova in direktor premierjevega Oddelka za krizno načrtovanje in državno varnost Viljem Jasan. Če gre verjeti nedokončanemu članka Kuciaka, sta bila oba na več načinov povezana z Italijanom Vadalo.

Troškova, ki je leta 2007 tekmovala za titulo slovaške Miss universe, je leta 2011 z Vadalo ustanovila podjetje Gia management. Nekaj let kasneje je za krajši čas delala v Jasanovem kabinetu. Ta je bil tedaj poslanec v slovaškem parlamentu. Leta 2015, manj kot leto dni kasneje, je že začela delati kot premierjeva asistentka. Kmalu se ji je pridružil tudi Jasan, ki ga je Fico imenoval za varnostnega šefa, ki dostopa do najzaupnejših podatkov in nadzoruje delovanje državnega varnostnega aparata.

Facebook
Premier Robert Fico je v bizarni novinarski konferenci ponujal milijon evrov za informacije, ki bi preiskavo pripeljale do Kuciakovih morilcev.

Italijana in politika družijo poslovne vezi

Kuciak prikazuje tudi poslovne vezi med Jasanom, nekoč lastnikom varnostnega podjeta Prodest, in Vadalo, ki ga je prevzel nekaj let kasneje. Ta poslovno sodeluje tudi z Jasanovim sinom Slavomirjem, s katerim si deli deleže v podjetju AVJ Real.

Velika italijanska družina

Vadala prihaja iz mesta Bova Marina v italijanski Kalabriji, kjer deluje istoimenski mafijski klan Vadala. Karabinjerji ga štejejo med stare znance, saj je leta 2001 v svoji hiši skrival begunca pred zakonom. Domenico Ventura - Mico iz klana Libri-Zindato je pred državo bežal zaradi umora člana konkurenčnega klana. Karabinjerji so v dokaz pridobili posnetek, ki Venturo prikazuje, kako med eksekucijo v roki drži odrezano šibrovko.

Vadala se je zaradi pomoči beguncu znašel pred sodiščem, vendar so ga izpustili zaradi pomanjkanja dokazov. Telefonski pogovor med Vadalo in Francescom Zindatom, šefom klana Libri-Zindato, v katerem sta načrtovala skrivanje Ventura, na sodišču namreč ni zadostoval.

Facebook
Kupček ponujenega denarja je na posnetku varoval do zob oborožen policist.

Vendar to ni bilo zadnjič, da je bil Vadala poklican pred sodišče. Obtožen je tudi ustrahovanja neznane osebe, ki je »klanu povzročila škodo«, navaja Kuciak. Ko bi moral stopiti pred sodnika, se Vadala pozivu ni odzval. Svoj novi dom je našel na vzhodnem Slovaškem, kjer se je začel ukvarjati s poljedelstvom in nato tudi z nepremičninami in energetiko. Postal je eden najprepoznavnejših pripadnikov italijanske skupnosti v državi.

Poneverjali evropske subvencije

Italijanska 'Ndrangheta je razvpita kot mafija, ki se zna najbolje prijavljati na javne razpise. Na jugu Italije ne gre mimo nje noben javni natečaj. Svoje veščine so očitno prenesli tudi na slovaški vzhod. Kuciak v nedokončanem članku piše o sodelovanju štirih predstavnikov kalabrijskih mafijcev. Poleg družine Vadala naj bi tako bile aktivne tudi družine Cinnantes, Roda in Catroppa. Med njihovmi poslovnimi podvigi prevladuje poljedelstvo, v panogi katerega si lastijo več ducat podjetij, skupaj vrednih na desetine milijonov evrov. Samo med letoma 2015 in 2016 so od Vladne agencije za poljedelstvo prejeli osem milijonov evrov.

Evropski parlament je sporočil, da bo na Slovaško napotil preiskovalno ekipo, Evropska komisija pa je na slovaške oblasti naslovila pismo, v katerem preverja navedbe umorjenega novinarja glede poneverb evropskih sredstev na Slovaškem. »Vsak sum ali namig o poneverbi ali slabem upravljanju z evropskimi sredstvi jemljemo zelo resno," je sporočila Evropska komisija.

Legalnost teh zahtevkov za državna sredstva je vprašljiva, saj portal Aktuality.sk, za katerega je pisal Kuciak, dokumentira več primerov kršitev pravil. Še več javnega denarja prejmejo za tovarne z bioplinom – med leti od 2012 do 2017 8,3 milijona evrov. Pod drobnogled so jih zaradi suma pretiranih ocen proizvedene energije vzeli državni regulatorji in jih zaradi tega tudi oglobili. Subvencije so namreč odvisne od količine proizvedene energije.

»'Ndrangheta prinese kapital, podjetniki ga investirajo. Politiki omogočijo investicije v zameno za provizije,« Kuciakovo poročanje komentira italijanski novinar Roberto Saviano. »Nobena izmed drugih (italijanskih) kriminalnih organizacij ni tako investirana na vzhodu. Umor, kot je ta, je sporočilo podzemlja vsem, ki želijo preiskovati ta fenomen,« meni novinar, ki zaradi poročanja o drugi italijanski mafiji Camorri živi pod stalnim policijskim varovanjem.

Vlagali denar, zaslužen s kokainom?

Kuciakov poslednji članek se zaključuje s še neraziskanimi tezami o trgovini s kokainom. »Leta 2017 se ime družine Antonina Vadale pojavi v nalogu za aretacijo osemnajstih članov mafije, ki naj bi za 'Ndrangheto v Evropo pretihotapili več sto kilogramov kokaina,« piše. »Družina Vadalas je le omenjena v nalogu, podrobnosti primera še niso znane,« so bile Kuciakove poslednje besede.