Ivica Todorić se bo branil s prostosti

Lastnik Agrokorja se je danes v spremstvu svojih odvetnikov sicer predal policiji, a je po plačilu varščine že na prostosti.

Objavljeno
07. november 2017 12.13
Posodobljeno
07. november 2017 12.13
Željko Matić, Zagreb
Željko Matić, Zagreb

Zagreb – Še vedno uradni lastnik propadlega koncerna Agrokor je danes zjutraj ob 9. uri in štiri minute v spremstvu svojih odvetnikov vstopil na policijsko postajo Charing Croos, kjer so ga na podlagi evropskega naloga za aretacijo najprej zadržali, nato pa po plačilu 100.000 funtov varščine izpustili na prostost.

Dobro razpoloženi Todorić je novinarjem pred londonskim sodiščem dejal, da je dosegel »malo zmago, ki mu veliko pomeni«. Zatrdil je, da je žrtev političnega pregona ter da bo kmalu »veliko povedal«.

Ivica Todorić se je predal, ko so v tedniku Nacional objavili njegov londonski naslov Hall Road 48. Po objavi podatka, da tako hrvaške kot angleške pristojne službe vedo, kje živi, Todorić ni imel druge izbire, kot da se je predal policiji. Po plačilu 100.000 funtov varščine so Ivico Todorića spustili na prostost. Trdil je, da so bili njegovi odvetniki ves čas v stiku s pristojnimi institucijami, ki so bile seznanjene s tem, kje živi, in to še preden se je proti njemu začela preiskava.

Pred dolgo pravno bitko

Jasno je, da je Todorić pričakoval zahtevo po izročitvi Hrvaški, zato je menda že prejšnji mesec najel znanega britanskega odvetnika, ki se je specializiral za vprašanja izročitve Michaela O'Kanea, povezanega s primeri kriminalnih ruskih kartelov. Takoj po predaji so Todorićevi odvetniki (povsem pričakovano) zahtevali zaščito pred izročitvijo, in to z obrazložitvijo, da je treba Todorića obvarovati pred političnim pregonom.

Ker imajo angleška sodišča zelo poseben odnos do evropskega naloga za aretacijo in pogosto zavrnejo izročitve (pred omenjenim sodiščem je bilo danes enajst podobnih zaslišanj), se zdaj obeta dolga pravna bitka, v kateri si bo Todorićev odvetniški tim prizadeval dokazati, da na Hrvaškem ne bo deležen poštenega sojenja, kar bi ga za nedoločen čas - morda pa celo za vedno, če bo zaprosil za politično zatočišče - lahko obvarovalo pred izročitvijo.

Po plačilu varščine v višini 100.000 funtov so ga izpustili, zato se bo zdaj lahko branil s svobode. Zdaj verjetno računa na to, da bodo medtem zaslišane vse priče, zato bi odpadla možnost preiskovalnega zapora.

Naslednje zaslišanje je predvideno šele za 10. april 2018, ko bo sodišče odločalo o izročitvi Hrvaški ali proti njemu.

Manolić slabo sliši

Danes je v saboru pričal tudi drugi hrvaški premier, 97-letni Josip Manolić. Pričevanje je začel z besedami: »Ni ravno najboljši ta aparatek [slušni], ki sem ga dobil.« In to je bila edina relevantna izjava med pričanjem, ki je močno spominjalo na prizore iz črne komedije Maratonci tečejo častni krog.

Poslanci so morali Manoliću, ki slabo sliši, dobesedno kričati v uho, on pa jim je mirno odgovarjal: »O tem nič ne vem«, »Nikoli nisem vodil politike o Agrokorju«, »Ne vem, kaj piše v knjigi« (gre za knjigo, ki jo je sam napisal) itd. Po neverjetnem kričanju je Manolić, ki je ostal miren kot Buda, od enega od poslancev zahteval, naj mu postavi kakšno pametno vprašanje. Ko se to ni zgodilo, je začutil potrebo, da izjavi, da »mora ta komisija delo nadaljevati, saj nekakšen državni uradnik (gre za državnega tožilca Republike Hrvaške) ne more biti nad saborom«. Manoliću se je sčasoma morda poslabšal sluh, očitno pa ni izgubil smisla za humor.