Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 1. 2018,
19.07

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,30

Natisni članek

rak zdravnik cepljenje Kaja Flisar

Ponedeljek, 22. 1. 2018, 19.07

6 let, 3 mesece

Za rakom materničnega vratu pri nas letno zboli 100 žensk #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,30

Rak materničnega vratu je za rakom dojk in kožnim rakom tretji najpogostejši rak pri ženskah. Danes se začenja teden boja proti tej vrsti raka. Čeprav ta sicer spada med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV, za njo vsako leto v Sloveniji zboli več kot 100 žensk.

"Za rakom materničnega vratu v Sloveniji v zadnjih letih zboli okoli 120 žensk na leto, od 30 do 40 jih umre," razlaga zdravnica Urška Ivanuš. Je pa tudi eden od prvih, ki bi jih lahko 100-odstotno preprečili.

Cepljenje lahko bolezen prepreči

Prvi korak je cepljenje proti virusu HPV, ki ga povzroča. Čeprav je pri nas brezplačno na voljo za deklice v šestem razredu OŠ, je precepljenost nižja od 50 odstotkov. "Moje osebno mnenje je, da se starši cepljenja bojijo. In mislijo, da bo, če bodo deklico cepili, to bolj nevarno, kot če je ne bodo cepili," je dejala zdravnica.

Cepljenje lahko prepreči razvoj bolezni. | Foto: Thinkstock Cepljenje lahko prepreči razvoj bolezni. Foto: Thinkstock

Pomembni so redni presejalni pregledi 

Drugi korak so redni presejalni pregledi. Ženske, ki nanje hodijo, imajo kar od 70 do 80 odstotkov manj možnosti, da bodo kdaj zbolele za rakom materničnega vratu. "Zato pozivam, da tudi gospe po 50. letu ne nehajo hoditi h ginekologu na redne preventivne preglede, ampak še vedno na vsake tri leta opravijo tak pregled. Vse do 64. leta. Če pa je do takrat vse v redu, lahko nehajo hoditi," je dejala.

Zdrav način življenja in preventiva sta ključna

Poleg cepljenja in presejanja k preprečevanju nastanka raka pripomorejo še odpoved kajenju, omejevanje alkoholu in aktiven način življenja. Pri raku materničnega vratu ni zgodnjih znakov, zato večina žensk sploh ne ve, da so okužene. Prav zato je še toliko bolj nujno misliti na primerno preventivo.

Izogibanje kajenju, omejitev alkohola in aktiven način življenja lahko pripomorejo k preprečevanju nastanka raka. | Foto: Thinkstock Izogibanje kajenju, omejitev alkohola in aktiven način življenja lahko pripomorejo k preprečevanju nastanka raka. Foto: Thinkstock

Za okužbo s HPV ni zdravila

Za okužbo s HPV ni zdravila, zdravijo se le bolezni, ki nastanejo kot posledica te okužbe. To so predrakave spremembe materničnega vratu in rak materničnega vratu, druge predrakave in rakave spremembe tako pri ženskah kot moških ter genitalne bradavice.

Ne spreglejte