KOŠARKA SE NE IGRA

FOTO: Slovenija evropski prvak, sodniki pa štrajkajo

Objavljeno 22. september 2017 08.00 | Posodobljeno 22. september 2017 08.00 | Piše: Drago Perko

Vrhunec spora med Košarkarsko zvezo Slovenije in košarkarskimi sodniki.

Matej Erjavec (desno) ima precej skrbi, da bo zagotovil nemoten začetek članskega prvenstva. Foto: Drago Perko

LJUBLJANA – V Sloveniji je mogoče vse. Tudi to, da se po osvojeni zlati medalji košarkarjev vse ustavi. Dobesedno. Košarka se ne igra. Razlog? Stavka sodnikov. »Ker sodniki še vedno niso na voljo za sojenje, vas obveščam, da ne bodo odigrane tekme državnih prvenstev mlajših starostnih kategorij, ki bi morale biti odigrane od sobote, 23. septembra, pa do vključno petka, 29. septembra. Če bo kakršna koli sprememba, vas bom pravočasno obvestil, prav tako vas bom pravočasno obvestil, če niti naslednji konec tedna ne bo tekmovanj. Hvala za razumevanje!« je klube v torek obvestil Boris Majer, ki je na Košarkarski zvezi Slovenije zadolžen za delegiranje.

Komu presežek?

Jabolko spora je kajpak denar. V preteklosti so klubi plačevali sodnike pavšalno. Vsi klubi so dobili enake račune, v kar so bili vključeni takse, potni stroški, dnevnice in stroški administracije. Plačali so okoli 650.000 evrov na leto, sodniki so dobili na svoje račune okoli 530.000, razliko (120.000) je obdržala Košarkarska zveza Slovenije, ki od leta 2012 obračunava sodniške stroške. Prej so to počeli sodniki sami, potem pa so šli pod okrilje KZS, ki mu je v času velikih stroškov med evropskim prvenstvom v Sloveniji leta 2013 prijalo, da je lahko vrtel denar.
Po novem naj bi klubi plačevali dejanske stroške, ki jih bodo sestavljali taksa, potni stroški in dnevnica ter 10 odstotkov administrativnih stroškov. Ti zadnji naj bi znašali okoli 65.000 evrov. Verjetno si tudi zato sodniška organizacija prizadeva, da bi spet sama izvajala plačevanje, saj bi lahko tako sami upravljali teh 65 tisočakov. Težava se bo pojavila, če klubi, denimo, ne bodo izplačevali, sodniki pa bodo morali po pomoč na KZS, ki bo izdajal suspenze. KZS je na junijski seji izvršnega odbora tudi odločil, da bo znižal potne stroške. Sodniki so zahtevali, da dobijo 0,32 evra na kilometer, a je KZS sprejel predlog, da se jih zniža na 0,18. Sodnikom so pojasnili, da za višji znesek nimajo pravne podlage.

Vsi nižali, le sodniki ne

Klubi, s katerimi smo govorili v minulih dneh, so pozdravili to, da se spremeni način obračunavanja sodniških stroškov. Sodnike so spomnili, da so oni edini, ki se v zadnjih desetih letih niso prilagodili razmeram, ko so se sredstva za košarko (beri: proračun in pogodbe igralcev) skoraj dvakrat zmanjšala. Sodniki pa taks niso nižali.
Klubi bentijo, ker ni tekem. Prvoligaši – soglasja niso dali vsi klubi! – so se odločili za solistično akcijo mimo KZS in se s sodniki dogovorili, da tekme klubov, članic lige NKBM (za vse kategorije) v sezoni 2017/18 sodijo po skupno dogovorjenem ceniku, klubi pa bodo vse plačevali neposredno sodnikom.
Združenje prvoligašev in sodniki so pozvali predsednika KZS in generalnega sekretarja KZS, da glede na nujnost zadeve skličeta vsaj korespondenčno sejo IO KZS, ki naj potrdi predlagani in usklajeni cenik. Ker je Društvo košarkarskih sodnikov Slovenije član KZS, mora vsak dogovor, torej tudi cene, potrditi IO. Ta pa tega ne bo storil.
Včeraj sta se sestala predsednik KZS Matej Erjavec in evroligaški sodnik Matej Boltauzer, ki je zastopal interese sodnikov. Do zaključka redakcije rezultat še ni bil znan. Če dogovora ne bo, bo morala Košarkarska zveza Slovenije sodnike poiskati na tujem – prihodnji četrtek bo v Tivoliju superpokal med Petrol Olimpijo in Krko. V sodniških vrstah so nas opozorili, da so pogrešali komunikacijo z vrhom KZS. Predsednik Matej Erjavec se na njihove pobude in dopise ni odzival. 


Kaj pa mladi sodniki?

Sodniki opozarjajo tudi na slab položaj svojih kolegov v nižjih starostnih kategorijah, v katerih sodnik po vseh plačanih stroških sodi za dva ali tri evre na uro. Pa so zato vsa združenja (od 1. do 4. lige ter žensko) predlagala, da bi sodniki v prvi ligi malce znižali svoje takse in del sredstev dali tem, ki začenjajo. A šefi sodniške organizacije v to niso privolili.




V regiji je ceneje

Zanimivo, da se prav sodniki, ki želijo (poleg Španije ima Slovenija največ evroligaških sodnikov!) doma soditi za 0,32 evra na kilometer, v regionalni ženski ligi brez težav vozijo na tekme za 0,15 evra na kilometer.



 

Deli s prijatelji