Izguba spomina

Po skupnem popivanju je eden za vselej obležal

S.S.
8. 12. 2017, 20.00
Deli članek:

Nadaljevalo se je sojenje Francu Vajdi in Andreju Bagariju, obtoženima uboja Srečka Marina.

Gabrijel Toplak
Obtožena Franc Vajda (levo) in Andrej Bagari.

Na ptujskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje 56-letnemu Francu Vajdi in 42-letnemu Andreju Bagariju, ki ju tožilstvo bremeni uboja v sostorilstvu, potem ko je junija po skupnem popivanju v Vajdovi hiši umrl 65-letni Srečko Marin. Na novembrskem naroku je svoj zagovor že podal Vajda, za včeraj ga je napovedal še Bagari, a si je nato premislil ...

Konec kmalu? Sodnica Kolaričeva je razpisala še vsaj dve obravnavi, na katerih se ob zagovoru Bagarija pričakuje tudi izvedensko mnenje psihiatra Andreja Pišca

Vajda je pred dvema tednoma trdil, da se večine dogajanja ne spomni. Marina je k sebi že zgodaj zjutraj povabil na kosilo, na katerem sta se po naključju spoznala z Bagarijem. On naj bi večji del časa v kuhinji pripravljal kosilo in vsake toliko prišel do njiju. Skupaj so popili pol steklenice žganja, njegova gosta sta se medtem sporekla, pri čemer naj bi Bagari iz svoje torbe celo potegnil plastično pištolo in jo sam sebi nastavil v usta, vendar se Vajdi ni zdelo, da bi bila drug do drugega sovražna. Potem ko jim je nalil še po enega, naj bi mu okoli 11. ure postalo slabo, je dejal in od takrat naprej se vse do 17. ure, ko je Marina našel mrtvega na stopnicah, ne spomni ničesar, niti ne ve, kaj naj bi se v tem času dogajalo. Bagarija sumi, da naj bi mu v pijačo nekaj podtaknil, čeprav krvna preiskava ni pokazala ničesar drugega kot prisotnost alkohola.

Gabrijel Toplak
Tragedija se je zgodila na Dravski ulici na Ptuju.

Bagari v preiskavi krivdo zvalil na Vajdo

Bagari se z zagovorom Vajde ni strinjal že takrat, zato je bilo včeraj pričakovati njegovo verzijo dogajanja, kar je pred dvema tednoma tudi napovedal. A si je, kot rečeno, premislil in dejal, da bo še malo počakal do naslednje obravnave. Čeprav mu je sodnica Karja Kolarič dala vedeti, da je imel dovolj časa za pripravo zagovora, sta skupaj z zagovornikom vztrajala pri svojem. Bagari je sicer že na prejšnjem naroku oporekal besedam soobtoženega in zatrdil, da ni on tisti, ki bi sam sebi držal pištolo nad glavo, pač pa, da je to počel ravno Vajda in to s svojo pištolo. Že v preiskavi je tudi povedal, da naj bi se Vajda psihično in fizično izživljal nad Marinom, zato se je ustrašil za lastno varnost in okoli 14. ure tudi odšel od Vajde, takrat pa naj bi bila še oba živa.

Gabrijel Toplak
Vajda je imel tudi motor, s katerim sta se z Marinom včasih vozila.

Ob prihodu policije naj bi bil Vajda krvav

Na včerajšnjem naroku so se vpleteni seznanili še z dopolnjenim poročilom Telekoma o telefonskih stikih vpletenih z drugimi v času dejanja, predvsem s podrobnejšo analizo gibanja Bagarijevega mobilnega telefona. Še vedno se na obravnavi nista pojavili dve vabljeni priči, sodišče pa je Vajdo še enkrat povprašalo glede Marinove zobne proteze, vendar ni znal pojasniti, kako se je ta krvava znašla na njegovi nočni omarici. Novih dokaznih predlogov ne obramba ne tožilstvo nista predlagala, je pa tožilec Gregor Pograjc na sodišče naslovil prošnjo, da nacionalnemu forenzičnemu uradu naloži preverjanje Vajdovih oblačil v času umora. Eden od policistov, ki je prišel na kraj dogodka, je namreč izpričal, da je bil Vajda ob njihovem prihodu krvav po oblačilih, s čimer tožilstvo do zdaj ni bilo seznanjeno.

Razpisani še vsaj dve obravnavi

Sodnica Kolaričeva je razpisala še vsaj dve obravnavi, na katerih se ob zagovoru Bagarija pričakuje tudi izvedensko mnenje psihiatra Andreja Pišca glede obeh obtoženih o tem, ali je pri katerem od njiju v času dejanja prišlo do kakršnekoli duševne motnje oziroma morebitno bistveno zmanjšane zmožnosti razumevanja pri morebitni storitvi očitanega jima kaznivega dejanja.