John Smith, ki je glasoval za brexit, je izgubil del premoženja

Finančni trgi so zaradi Brexita v enem dnevu izgubili 2000 milijard dolarjev. Možnost ponovitve referenduma obstaja.

Objavljeno
25. junij 2016 15.49
BRITAIN-EU/
N. G., Pi. K., STA
N. G., Pi. K., STA
Rezultat referenduma o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije je pretresel finančne trge. Ti so izgubili 2000 milijard dolarjev vrednosti v enem dnevu, ugotavlja analitik pri družbi Finančni trgi Luka Gubo.

Ali drugače: John Smith, ki je glasoval za brexit, je dan po referendumu izgubil precej svojega premoženja.
Delniški trgi so v petek v povprečju izgubili več kot pet odstotkov, najmočneje so upadle evropske in japonske delnice. Delnice velikih angleških in tudi evropskih bank so izgubile več kot 20 odstotkov vrednosti.

Tesen izid referenduma v prid izstopa iz EU je presenetil večino borznih trgovcev, saj so ti še dan pred objavo rezultatov optimistično kupovali delnice in britanski funt, katerim je vrednost močno narasla. Hedge skladi, ki veljajo za bolj poučene vlagatelje, so namreč britanskemu izstopu pripisovali zgolj 20-odstotno verjetnost.

Funt padel na 1,32 dolarja

Ko se je izkazalo, da so se Britanci odločili za izhod, so borzni trgovci hitro prodajali vse naložbe, ki bi lahko bile na udaru zaradi povečane negotovosti v Evropi in svetu.

Vrednost britanskega funta je glede na dolar padla za 11 odstotkov, in sicer na 1,32 dolarja, kar je najnižja raven v zadnjih 31 letih. Čez dan se je šok umiril, a še vedno je bil padec funta glede na dolar in tudi na evro velik.

Več o finančnem pretresu zaradi brexita si lahko preberete TUKAJ.

Škotska v boj za obstanek v EU

Na Škotskem, kjer je na četrtkovem referendumu za obstanek Otoka v EU glasovalo 62 odstotkov Škotov, je regionalna vlada danes sporočila, da si želi takojšnje pogovore z Brusljem za »zaščito položaja Škotske v EU«.

»Regionalna vlada se je strinjala, da nemudoma začnemo pogovore z institucijami EU in drugimi državami članicami. S tem želimo preučiti vse možnosti, da bi zaščitili položaj Škotske v EU, je izjavila prva škotska ministrica Nicola Sturgeon. Predsednica vlade bo, kot je poudarila,  oblikovala svetovalni odbor strokovnjakov, ki bo vladi svetoval glede številnih pomembnih zadev − pravnih, finančnih in diplomatskih.

Še enkrat je ponovila, da bodo sprejeli potrebno zakonodajo za ponovno izvedbo referenduma o neodvisnosti od Velike Britanije. Leta 2014 je sicer proti neodvisnosti glasovalo 55 odstotkov Škotov, a tudi na račun tega, da bi morali kot neodvisna država morda ponovno zaprositi za članstvo v EU.

Peticija za ponovitev referenduma

Po ogromnih negativnih reakcijah na finančnih trgih je veliko Britancev obžalovalo svoj glas za izhod. Peticijo za ponovitev referenduma v Veliki Britaniji je v dveh dneh podpisalo že več kot 2,5 milijona ljudi, zato obstaja tudi verjetnost ponovitve in obstanka Velike Britanije znotraj EU. Ker ima več kot 100.000 podpisov, bo moral o njej razpravljati parlament.

Britanska zakonodaja omogoča ponovitev referenduma, če je bila udeležba manj kot 75-odstotna, pri tem je bilo manj kot 60 odstotkov zmagovalnih odgovorov na referendumsko vprašanje, je za STA pojasnil Gubo.

Za čimprejšnji izstop Velike Britanije

Zunanji ministri ustanovnih članic Evropske unije − Nemčije, Francije, Italije, Belgije, Nizozemske in Luksemburga − so se danes v Berlinu zavzeli za čimprejšnji začetek pogajanj o odhodu Velike Britanije iz EU, je po srečanju povedal gostitelj Frank-Walter Steinmeier.

                                    Srečanje zunanjih ministrov EU danes v Berlinu. Foto: AP

Pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU naj bi na strani EU vodil visoki belgijski diplomat Didier Seeuws, ki bo v Svetu EU vodil posebno skupino za brexit, je poročal belgijski časnik Het Nieuwsblad. Seeuws je bil do konca leta 2014 vodja kabineta tedanjega predsednika Evropskega sveta Hermana van Rompuya.

Po včerajšnjem sestopu Davida Camerona z oblasti je danes s svojega položaja odstopil tudi evropski komisar za gospodarstvo in finance Jonathan Hill iz Velike Britanije.

Borze v rdečem

Frankfurtski indeks DAX je kljub 6,8-odstotnemu padcu v petek teden zaključil le 0,77 odstotka nižje in končal pri 9557 točkah. Londonski FTSE je zaradi močnega padca funta ob koncu tedna dejansko pridobil 1,95 odstotka vrednosti, pariški indeks CAC 40 pa je zaključil teden 2,08 odstotka nižje. Španski Ibex je upadel za 6,87 odstotka (petkova izguba je bila kar 12,35-odstotna), italijanski MIB pa je izgubil 7,09 odstotka (v petek kar 12,48 odstotka).

V ZDA je v zadnjem tednu širši indeks Standard & Poor's 500 izgubil 1,63 odstotka in končal pri 2037 točkah, industrijski indeks Dow Jones je upadel za 1,55 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa je končal 2,03 odstotka nižje.

V Aziji so delnice na šanghajski borzi izgubile 1,07 odstotka vrednosti, medtem je Hongkonški Hang Seng teden sklenil 0,44 odstotka višje, tokijski Nikkei pa je končal 4,15 odstotka nižje.

Zagrebški indeks Crobex je izgubil 1,52 odstotka vrednosti, medtem ko je beograjski indeks Belex trgovanje končal 1,92 odstotka nižje, dunajski ATX pa 2,6 odstotka nižje.

Slovenska borza je teden končala v pozitivnem območju, indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP je pridobil 0,02 odstotka vrednosti. V indeksu so največ izgubile delnice Gorenja, ki so upadle za 6,54 odstotka in zdaj kotirajo pri šestih evrih.

Slovenska donosnost višja

Zahtevana donosnost nemških desetletnih obveznic se je znižala v negativno območje na −0,05 odstotka, donosnost italijanskih obveznic je končala višje pri 1,55 odstotka, medtem ko je zahtevana donosnost španskih obveznic narasla na 1,62 odstotka.

Zahtevana donosnost slovenske državne desetletne obveznice z dospetjem v marcu 2026 je po podatkih elektronske borze MTS končala pri 1,33 odstotka oziroma 0,09 odstotne točke višje.

Cena severnomorske nafte brent je teden končala pri 48,41 dolarja za 159-litrski sod, kar predstavlja 1,71-odstotni tedenski padec. Cena zlata je pridobila 1,3 odstotka vrednosti in končala pri 1315 dolarjih za 31,1-gramsko unčo.