Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

David Kos

Četrtek,
21. 9. 2017,
21.55

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,83

9

Natisni članek

Miro Cerar Andrej Plenković

Četrtek, 21. 9. 2017, 21.55

6 let, 6 mesecev

Cerar odpovedal srečanje s Plenkovićem

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,83

9

Cerar Plenković | Foto STA

Foto: STA

Premier Miro Cerar je odpovedal pred dvema dnevoma dogovorjeno srečanje s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. Prihodnjo sredo sta nameravala v Zagrebu nadaljevati pogovor o meji med Slovenijo in Hrvaško, a ga zaradi današnjega Plenkovićevega govora v Generalni skupščini ZN v New Yorku ne bosta.

Kot je v izjavi za javnost za slovenske medije ob robu Generalne skupščine ZN v New Yorku povedal Cerar, je hrvaški premier Plenković s svojimi izjavami kršil dogovor, ki sta ga sprejela pred dvema dnevoma, ko sta se dogovorila za obisk.

"S premierjem Plenkovićem sva se dogovorila, da se srečava prihodnji teden v Zagrebu, kjer se bova pogovarjala o vprašanju meje, kar je seveda pomenilo tudi o implementaciji arbitražne odločbe. S tem, kar je danes povedal, da je arbitražna odločba nična, je odstopil od najinega dogovora. To je za Slovenijo popolnoma nesprejemljivo stališče, ki ne omogoča razgovora v Zagrebu, zato pogovor prihodnji teden tam ni več smiseln," je dejal premier.

Slovenija za dialog, a le če Hrvaška sprejme arbitražno odločbo

Ob tem je poudaril, da odločba sodišča velja. Pet neodvisnih mednarodnih avtoritet je namreč razsodilo, da je kljub napaki, ki se je zgodila, sodba zavezujoča za obe strani. Slovenija še naprej ostaja odprta za dialog, ampak šele ko in če bo Hrvaška sprejela arbitražno odločbo. Nato se bomo lahko pogovarjalo o njeni implementaciji.

"Slovenija ob tem ostaja odprta za dialog, vendar ko in če bodo za to ustvarjeni pogoji. Ko se bo torej mogoče pogovarjati tudi o implementaciji arbitražne odločitve, ki seveda velja. Naj ponovim, da je to odločbo sprejelo mednarodno arbitražno sodišče v sestavi petih neodvisnih sodnikov, ki so se zelo jasno odločili, da je kljub določenim napakam v postopku arbitražna odločba veljavna in jo je zato treba spoštovati," je dejal Cerar.


Preberite še:

Cerar pred ZN poudaril pomen spoštovanja mednarodnega prava in odločitev sodišč
Cerar in Plenković iz oči v oči 27. septembra v Zagrebu


Cerar se ni odločil za podoben nastop kot Plenković, ki je pred njim nastopil z govorom pred Generalno skupščino.

"Palača ZN ni oder za reševanje takšnih medsebojnih vprašanj. Sploh pa se nisem hotel odzvati na to pravzaprav zelo nenavadno izjavo gospoda Plenkovića na podoben način in na tem nivoju. Jaz ostajam na nivoju, ki ga imam vseskozi. To je konstruktiven nivo, kjer zelo jasno povem, da arbitražna odločba zavezuje Hrvaško in Slovenijo. Da je to zaveza po mednarodnem pravu, tudi po pravu EU, da jo je treba spoštovati, in v skladu s tem tudi ravnam," je dejal Cerar.

"Mislim, da dejanja povedo več kot besede, je pa treba biti pri besedah zelo jasen. Kot sem danes povedal, bo Slovenija nadaljevala priprave na implementacijo in bo seveda to odločbo izvršila, ko bo za to napočil čas."

Cerar presenečen nad Plenkovićevimi besedami

Na vprašanje STA, kaj se mora na hrvaški strani zgoditi, da bo v prihodnje slovenski premier obiskal Zagreb, je Cerar odgovoril, da Slovenija ostaja odprta za dialog. "Seveda pa mora Hrvaška izpolniti določene pogoje. Predvsem seveda, da prizna mednarodnopravno zavezujočo veljavnost arbitražne odločbe. To je predpogoj. To je mednarodni standard, ki ga ne more in ne sme nobena država ignorirati, še najmanj pa članica EU in prijateljska država," je dejal Cerar.

Premierja je izjava hrvaškega kolega presenetila, ker se je pred dvema tednoma s Plenkovićem dogovoril, da se bosta v Zagrebu pogovarjala o vprašanju meje, torej tudi o implementaciji arbitražne odločbe. "Ta njegov nastop pomeni, da Hrvaška od tega odstopa," je dejal Cerar in dodal tudi, da mora kot predsednik vlade upoštevati mednarodno vključenost Slovenije v svet.

"Vsa moja sporočila sosednji Hrvaški in domači javnosti posluša tudi mednarodna javnost, zato o tem ne morem govoriti na neki pobalinski ali grob način, ampak zelo jasno in odločno povem, kaj bo Slovenija naredila, kako ocenjujemo izjave sosednje Hrvaške in njihova dejanja in seveda kako bomo ravnali v prihodnje," je dejal Cerar.

Cerar priznal slovensko napako, a odločbo je treba spoštovati

Premier je priznal, da je slovenska stran v arbitražnem postopku naredila napako. "Samo arbitražno sodišče v sestavi petih neodvisnih avtoritet je razsodilo, da ta napaka ni bistveno vplivala na postopek in se ta lahko nadaljuje brez škode za obe strani. Sodišče je to storilo, sprejelo mednarodno zavezujočo razsodbo in jo objavilo, tako da zdaj velja. Hrvaška in Slovenija jo morata spoštovati."

"To ne nazadnje ugotavlja tudi Evropska komisija, države članice EU in to je mednarodni in civilizacijski standard. Ne nazadnje tudi številni govorniki v palači ZN ugotavljamo, da je vladavina prava tista vrednota, ki jo moramo spoštovati, če želimo ta svet ohraniti v miru in sodelovanju. Ne nazadnje je tudi ameriški predsednik v svojem govoru poudaril pomen vladavine prava in spoštovanja odločb mednarodnih tribunalov," je dejal Cerar.

Plenković: Arbitraža je primer spodkopavanja mednarodnega prava

Plenković je v govoru posebej izpostavil odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško ter jo označil za primer spodkopavanja mednarodnega prava. Ob tem je zagotovil, da je spoštovanje mednarodnega prava temelj za stabilnost in mir na svetu, čemur je Hrvaška privržena. Verjame, da je treba spore reševati mirno in na podlagi mednarodnega prava. Pri tem je pomembno, da vse mednarodne razsodbe spoštujejo lastna pravila.

Hrvaški premier je tudi dejal, da kompromitiranje nepristranskosti ali neodvisnosti mednarodnih arbitraž ali sodišč, kot je bil to primer v arbitraži s Slovenijo, pomeni, da potem njihove odločitve nimajo pravne moči. Takšno kompromitiranje je po njegovih besedah v nasprotju z mednarodnim pravom in Hrvaška naj ne bi imela druge izbire, kot je bil umik iz procesa arbitraže. Hrvaška želi reševati odprta vprašanja s prijateljico in zaveznico Slovenijo na bilateralen način, je še dejal.

Ne spreglejte