Terme Dobrna trdijo, da je njihov nekdanji direktor ravnal malomarno

Jožef Duh zavrača odgovornost za del izgube pred štirimi leti, ki naj bi nastala predvsem zaradi odhoda ene izmed sodelavk.

Objavljeno
24. marec 2017 19.35
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje – Odgovorna za italijanski trg Elisabetta Corniali je pred petimi leti dala odpoved v Termah Dobrna in se zaposlila v Rimskih termah. Na Dobrni trdijo, da takratni direktor Jožef Duh ob njenem odhodu ni ravnal z dolžno skrbnostjo in je prav zaradi njegove malomarnosti družba utrpela del izgube. Od Duha zahtevajo 83.700 evrov, ta se brani, da od ene osebe toliko ni odvisno.

Jožefa Duha so lastniki, že takrat je bil največji lastnik družba Alea inženiring družine Korošec, zamenjali februarja 2014, dan kasneje je vodenje Term Dobrna prevzel Aleš Semeja. Pregledal je poslovanje in konec istega leta so lastniki od njega zahtevali, da zoper Duha vloži tožbo zaradi opustitve dolžnega ravnanja in hude malomarnosti.

Duh: »Samo ena oseba ni mogla vplivati na tisoč Italijanov.«

Na obravnavi na celjskem okrožnem sodišču je Semeja pojasnil, da je ključne napake Duh storil leta 2012 ob julijskem odhodu zelo pomembne zaposlene v prodaji Elisabette Corniali: »Odpovedni rok je bil skrajšan, ne vem, ali je bila opravljena primopredaja, ni imela nobene konkurenčne klavzule ali konkurenčne prepovedi. Izgubili smo vse podatke, zadržala je namreč tako računalnik kot tudi telefon. Prav slednje je bilo zelo pomembno, saj je bila ista telefonska številka za Terme Dobrna in za Rimske terme pri združenju Coop na italijanskem trgu. Tudi pri tem združenju Duh ni ukrepal.«

Drastičen upad italijanskih gostov so v Termah Dobrna doživeli že naslednje leto, je povedal Semeja: »Takrat je bil v Termah Dobrna kar 35-odstotni upad italijanskih gostov, na drugi strani pa so v Rimskih termah ustvarili 63-odstotno rast.« Na vprašanje sodnice Vlaste Pepelnjak Plut, ali je ena oseba lahko tako vsemogočna, je Semeja odgovoril: »Če bi spoštovali odpovedni rok in bi bili kontakti korektno predani, upada ne bi bilo.«

Duh je vse očitke zavrnil in poudaril, da konkurenčne klavzule v turizmu ni, da pa je naredil vse, da bi Cornialijeva ostala: »Trikrat sva se dobila. So pa bili trendi upada italijanskih gostov že v prvi polovici leta 2012, ko je Elisabetta še delala. Italijani so bistveno zmanjšali obisk v Sloveniji, predvsem nižji in srednji razred, ki sta glavna na Dobrni.« Dodal je še, da se je sporna telefonska številka v italijanskem katalogu ob Termah Dobrna, ko Cornialijeve ni bilo več tam, pojavila samo še enkrat. »Leto 2012 je bilo najslabše leto za slovenski turizem in Elisabetta zagotovo ni mogla vplivati na tisoč Italijanov,« je zaključil Duh.

Najboljšo bi imeli vsi

Na sodišče je precej presenečena nad celotno zgodbo prišla tudi Cornialijeva. Dejala je, da je prav ona leta 2011 predlagala, da so na italijanskem trgu oglaševali tudi njeno osebno številko, ki jo ima pri italijanskem operaterju. S tem je želela pospešiti prodajo na italijanskem trgu in bila očitno pri tem zelo uspešna: »To številko imam že dvajset let in nanjo me kličejo še danes. Avgusta 2012, ko sem že bila v Rimskih termah, se je še zgodilo, da so me klicali gosti za Dobrno, šlo je za mogoče več kot deset klicev, vendar manj kot sto.« Potrdila je Duhove besede, da si je zelo prizadeval, da bi na Dobrni ostala. Tudi Semeja ji je ponujal službo, vendar pogajanja niso bila uspešna, poudarila pa je, da nikoli ne bi sprejela pogodbe s konkurenčno klavzulo. Ko ji je sodnica dejala, da Terme Dobrna zatrjujejo, da so zaradi njenega odhoda utrpele del izgube v letu 2013, pa je začudeno vprašala: »Me sprašujete, ali zaradi ene osebe podjetje slabo posluje?«

Terme Dobrna bodo morale dokazati, da so zgolj njen odhod, njeni stiki in podatki vplivali na izgubo 83.700 evrov, celotna izguba je v letu 2013 sicer znašala 376.000 evrov. Semeja je prepričan, da bo njihove navedbe dokazal tudi izvedenec. Terme Dobrna zdaj že dve leti poslujejo pozitivno. Leta 2015 je dobiček znašal 182.500 evrov, lani pa je bil nerevidiran celotni poslovni izid pred obdavčitvijo višji od načrtov, znašal je okoli 276.000 evrov.