Timov naslednik Tony odšteva tekme do naslova

Peter Irt razočaran, ker ga selektor ni vpoklical za pokal narodov.

Objavljeno
18. avgust 2017 20.53
Mojca Finc
Mojca Finc
Uddevalla – Slovenski motokrosisti so se na dirko za svetovno prvenstvo v MXGP, ki jih jutri čaka na Švedskem, podali z zgodovinskim mejnikom. V Švici so namreč trije tekmovalci osvojili točke. Ob aktualnem svetovnem prvaku Timu Gajserju, ki se po uspešnem okrevanju po zlomu lopatice vrača k »starim« občutkom, sta zaupanje vase utrdila brata Jernej in Peter Irt.

Jernej, ki je v Frauenfeldu z 18. mestom v drugi vožnji osvojil premierne točke v karieri, je med sezono, ki so mu jo grenile poškodbe, pokazal napredek, na osnovi katerega ga je slovenski selektor Bogomir Gajser uvrstil v reprezentanco, ki se bo oktobra dokazovala na pokalu narodov, t. i. motokrosističnih olimpijskih igrah. Prva violina bo razumljivo Tim Gajser, v zasedbo je Gajser starejši vpoklical še Jana Pancarja, izpustil pa Jernejevega mlajšega brata Petra.

»Po tekmi v Švici sem bil negativno presenečen, ker me selektor ni izbral v ekipo, čeprav sva se v soboto pogovarjala, da bi na pokalu narodov vozil kategorijo MX2,« je povedal Peter Irt, ki je krstne točke v eliti osvojil lani, letos pa si jih je v prvenstvu pridrikal dvakrat. V Skandinavijo se je podal s pozitivno držo. »Dirka bo pomembna, saj ekipe že izbirajo tekmovalce za prihodnjo sezono, tudi zato se nadejam podobnega izkupička kot v Švici,« si je zaželel pred preizkušnjo v Uddevalli.

Lani tega skandinavskega prizorišča, ki je prvič gostil SP leta 1958, ni bilo v elitnem koledarju. A kljub temu ga je Tim Gajser v preteklosti že preizkusil. »V nižjih kategorijah, kot je bil razred 125 ccm, sem večkrat tekmoval na Švedskem. Pred dvema letoma sem tu zmagal v konkurenci MX2. Proga mi je všeč, podlaga je trda, kar mi najbolj ustreza, za sabo pa imam tudi trening na domači stezi. Želim si boljši tekmovalni konec tedna od tistega v Švici,« je Gajser spomnil na zadnje kvalifikacije, na katerih se je v prvem ovinku zapletel v skupinski padec, pri tem poškodoval motor in zato na tekmi štartal iz ozadja.

»Vožnje v Švici niso bile slabe, a kvalifikacije so se mi ponesrečile, končal sem jih kot 32., izbor štartnega položaja za dirko je bil zato zelo omejen, vse to je vplivalo na rezultatski izplen. Dober štart je bil ob takšnem izhodišču misija nemogoče. Da bi si izboril solidno uvrstitev, sem moral prehiteti številne tekmece. Kadar dirkam na trdem terenu, hočem od sebe več, saj vem, da sem na takšni podlagi hiter. Potrebujem le še kanček sreče,« je štiri dirke pred koncem sezone razmišljal 20-letnik, ki v seštevku SP drži 5. mesto (od tretjega ga loči visokih 80 točk).

Devetemu naslovu svetovnega prvaka (sedmemu v eliti) pa drvi naproti Italijan Antonio Cairoli. Pred najbližjim zasledovalcem Jeffreyjem Herlingsom ima neulovljivih 97 točk prednosti. »Približujemo se koncu sezone, hkrati tudi naslovu. To je zdaj naš edini cilj,« je poudaril, potem ko je potarnal, da kljub stopničkam v Švici ni bil zadovoljen s prikazanim, saj si na vsaki dirki želi zmagati.