B.K./STA
17. 2. 2018, 15.51
Posodobljeno: 17. 2. 2018, 16.04
Deli članek:

Z današnjim tretjim dvobojem se je za Slovence iztekel redni del olimpijskega turnirja. Zdaj bodo morali počakati na razplet preostalih tekem, da bodo dobili tekmeca v kvalifikacijah za četrtfinale. Zadnjo nalogo predtekmovanja so opravili z zmago, ki so jo dosegli po kazenskih strelih. Junak teh je bil Gašper Krošelj, ki se je v peti seriji izkazal z obrambo, zatem je gol dosegel Žiga Jeglič.

Reuters

Slovaška je bila tekmec Slovenije že v Sočiju 2014, takrat je Slovenija poskrbela za precejšnje presenečenje in zmagala s 3:1. Letos Slovaki igrajo v močno spremenjeni zasedbi brez NHL zvezdnikov, toda na tem turnirju so že presenetili favorizirano rusko olimpijsko ekipo. So pa izgubili z ZDA, ki jih je premagala Slovenija, tako da sta imeli ekipi pred današnjim obračunom približno enak izhodiščni položaj s po eno nekoliko presenetljivo zmago in enim porazom.

Selektor Kari Savolainen se je držal napovedi in v vrata spet postavil Gašperja Krošlja, v postavi je bil še Luka Gračnar, brez tekme so tokrat ostali Žiga Pavlin, Andrej Hebar in tretji vratar Matija Pinarič.

Po izenačenem začetku, za Slovenijo je že v uvodnih sekundah pred golom tekmecev plošček zgrešil Rok Tičar, so v naslednjih minutah pobudo prevzeli Slovaki. Slovenija je bila stisnjena v svoji obrambni tretjini, a je vratar Krošelj dobro posredoval ob nekaj nevarnih strelih Michala Krištofa in Ladislava Nagya.

A so slovenski hokejisti hitro vzpostavili ravnotežje; v 13. minuti so imeli kar dve lepi priložnosti, pri prvi je močan strel Žigi Pancetu ubranil vratar Branislav Konrad, pri drugi pa je Robert Sabolič lepo podal pred gol Alešu Mušiču, ki pa ploščka ni pravočasno ujel za morebiten nevaren strel iz bližine. Do konca tretjine je bila podoba na ledu obratna kot v prvih desetih minutah, premoč so imeli Slovenci, vendar pa je niso kronali s kakšnim zadetkom. So pa prvi del Slovaki končali s kaznijo, tako da je imela Slovenija na začetku drugega na voljo prvi "power-play".

Po odmoru so Slovenci igralca več tudi izkoristili, z modre črte je silovito meril Blaž Gregorc, Miha Verlič pa je pred golom zakril pogled vratarju Slovaške in se spretno umaknil ploščku, ki je končal v mreži.

Slovaška si je v teh minutah nabirala izključitve, Slovenci pa so bili zelo učinkoviti v igri z igralcem več; v 25. minuti so tako povišali na 2:0, po strelu Jana Muršaka je pred vrati palico podstavil Anže Kuralt ter presenetil vratarja Slovaške.

Dva gola sta dala krila Sloveniji, izbranci Savolainena pa so kar leteli po ledu. Pripravili so si še nekaj priložnosti, Konrad je moral biti nenehno zbran, Krošelj pa v tem obdobju ni imel prav veliko dela. Konrad pač, a je tudi samostojni prodor Muršaka na polovici tekme dobro ustavil.

Toda podobno kot v prvem delu je tudi tokrat sledil preobrat v premoči na ledu. Po polovici so Slovaki prišli k sebi, ob nevarni akciji v 32. minuti in strelu Andreja Kudrne je tudi Krošelj pokazal vse svoje znanje.

V 33. so se Slovaki sicer razveselili ploščka v golu, a prehitro, saj je sodnik zaradi prekrška nad Krošljem zadetek razveljavil. Sledila je še prva izključitev Slovenije na tekmi, Slovaki pa so vrnili Sloveniji s podobnim golom, kot je bil drugi slovenski: po natančni podaji z modre črte je pred golom Miloš Bubela spremenil smer ploščku in poskrbel za še povsem odprt boj v zadnji tretjini.

Začelo se ni po slovenskih željah. Slovaška je ohranila ritem iz druge tretjine, v 46. minuti pa po uigrani akciji z močnim strelom po sredini izid tudi izenačila.

Slovenija ni našla recepta, da bi še enkrat prevesila tehtnico na svojo stran in prevzela pobudo na tekmi. Pancetu je vratar še enkrat ubranil močan strel, so si pa v tej akciji Slovaki zaradi zavlačevanja prislužili novo kazen. A kljub nekaj nevarnim strelom je tokrat slovenski "power-play" ostal neizkoriščen.

Tri minute in 50 sekund do konca rednega dela si je dveminutno kazen prislužil Anže Kuralt. Slovaki so številno premoč skušal izkoristiti, močno so pritisnili, a so Slovenci zdržali nalet.

V podaljšku so bili Slovaki malenkost nevarnejši tekmec, trikrat so preizkusili slovenskega vratarja, ki pa se ni pustil premagati.

Kazenske strele so začeli odlično, saj je Krošelj ubranil strel Andreju Kudrni. Zatem je zadel Rok Tičar in Slovenija je imela prednost do četrte serije, ko je izenačil Ladislav Nagy. V peti seriji se je z obrambo izkazal Krošelj, takoj zatem pa plošček v gol pospravil Žiga Jeglič in Sloveniji prinesel zmago ter drugo mesto v skupini B, ki rise vodi v "play-off" za četrtfinale.

Slovenija bo naslednjo tekmo igrala v torek, ko bodo na sporedu vsi štirje kvalifikacijski dvoboji za četrtfinale. Vanj se bodo neposredno uvrstile tri prvouvrščene ekipe predtekmovalnih skupin in najboljša drugouvrščena.