Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

sta
0 15.02.2018 08:02:43

Velika pričakovanja Slovenk ostala neizpolnjena, jok zmagovalke

Reuters
Američanka Mikaela Shiffrin je upravičila status favoritinje ter na zimskih olimpijskih igrah v Pyeongchangu postala nova olimpijska prvakinja v veleslalomu.

Srebro je pripadlo Norvežanki Ragnhild Mowinckel, bron je osvojila Italijanka Federica Brignone. Najboljša Slovenka je bila Meta Hrovat na 14. mestu, Ana Bucik je osvojila 21. mesto.

Dvaindvajsetletna Shiffrinova na prvi progi še ni prikazala šampionske vožnje, ki so jo krasile v svetovnem pokalu, zato pa je velik pritisk ni načel v finalu in je bila na poti do še drugega olimpijskega zlata skoraj brezhibna. Slavila je s prednostjo 39 stotink sekunde pred drugouvrščeno. Vodilna po prvi vožnji italijanska veteranka Manuela Mölgg je doživela bridko razočaranje, ko je boj za prvo olimpijsko kolajno zapravila v drugi vožnji ter je preizkušnjo končala na osmem mestu.

Shiffrinova, ki je pred štirimi leti v Sočiju takrat še kot osemnajstletnica osvojila prvo zlato odličje, in sicer v slalomu, je v Pyeongchangu že na prvi ženski tekmi pokazala, da jo bo letos pri kopičenju medalj težko ustaviti. Z dvema zlatima olimpijskima kolajnama se je izenačila z Andreo Mead-Lawrence, ki je bila doslej edina Američanka z več kot eno zlato olimpijsko kolajno. Obe je osvojila leta 1952 v Oslu.

Shiffrinova je postala komaj šesta alpska smučarka z olimpijskim zlatom v obeh tehničnih disciplinah, slalomu in veleslalomu, po Vreni Schneider, Hanni Wenzel, Janici Kostelić, Marielle Goitschel ter Mead-Lawrence.

Za današnji norveški trojček olimpijskih kolajn je s srebrom poskrbela Mowincklova (+0,39), ki se je zavihtela na zmagovalni oder s četrtega izhodišča po prvi vožnjo. Na smuku sta povsem dominirala njena rojaka z zlatom in srebrom ovenčana Aksel Lund Svindal in Kjetil Jansrud. Mowincklova je postala prva nosilka olimpijske kolajne za Norveško med alpskimi smučarkami po 82 letih in Laili Schou-Nilsen v Garmisch-Partenkirchnu.

Najnižjo stopničko olimpijskega odra je osvojila Italijanka Brignonejeva (+0,46), ki je ubranila tretji čas po prvi vožnji ter postala komaj tretja Italijanka z veleslalomskim olimpijskim odličjem, po Deborah Compagnoni, ki je zmagala na igrah v Lillehammerju (1994) in Naganu (1998), ter Guiliani Chenal-Minuzzo, ki je veleslalomski bron osvojila na igrah leta 1960 v Squaw Valleyju.

Po Tini Maze, ki je osvojila zlato kolajno v veleslalomu pred štirimi leti v Sočiju, Slovenk v Južni Koreji ni bilo na zmagovalnem odru. Slovenski tabor je bil polovično uspešen. Za najboljši slovenski dosežek na olimpijskem veleslalomu je na svojem olimpijskem debiju poskrbela najmlajša 19-letna Meta Hrovat, slalomska mladinska svetovna prvakinja, ki je zelo popravila vtis po nekoliko zadržani in ne najbolj sproščeni prvi vožnji.

Hrovatova, ki je s tretjim mestom na veleslalomu v Lenzerheideju osvojila svoje prve stopničke v svetovnem pokalu, je z zaostankom 2,14 sekunde vpisala 16. čas za svoj prvi olimpijski finale. Na drugi progi je bila njena vožnja veliko bolj tekoča ter je ob prihodu v cilj prevzela vodstvo ter pridobila dve mesti (+2,33).

Glede na to, da je najboljša na slalomskih progah, je s krstni vožnji olimpijskega veleslaloma zelo dobro opravila Novogoričanka Ana Bucik (+4,07), ki je bila po prvi vožnji 20. Razočarali sta izkušenejši Ana Drev in Tina Robnik. Drevova, ki je bila deseta po prvi vožnji, je izhodišče s prve vožnje na svojih najverjetneje zadnjih olimpijskih igrah želela v finalu nadgraditi z vrhunsko uvrstitvijo, a se ji je popolni napad ponesrečil.

Bila je pred tem, da bi prevzela vodstvo, a je izgubila ravnotežje ter je pristala v snegu in posledično ostala brez uvrstitve. Najboljši dosežek tekmovalke iz Šmartnega ob Paki na olimpijskih igrah ostaja deveto mesto z veleslaloma v Torinu leta 2006. Prva vožnja je bila precejšnje razočaranje za veleslalomsko specialistko Tino Robnik, ki je je prav tako ostala brez uvrstitve.

Veter, ki je krojil smučarski spored v minulih dneh, se je umiril, tako da se v petek obeta nov dvojni smučarski spored z moškim superveleslalomom in ženskim slalomom, na katerem bo Shiffrinova lovila še tretje olimpijsko zlato.