NA KOŽO

Kakršen sosed, takšno srce

Objavljeno 23. avgust 2014 00.35 | Posodobljeno 23. avgust 2014 00.36 | Piše: Bojan Budja
Ključne besede: komentar

Zdaj vem, zakaj je pri večini Slovencev tveganje za srčni infarkt tako izrazito povečano.

Bojan Budja. Foto: S.N.

Da so dobri sosedski odnosi nadvse dobri za srce, je te dni po navedbah francoske tiskovne agencije AFP pokazala najnovejša študija, objavljena v britanski reviji o epidemiologiji in javnem zdravju. Ali poenostavljeno: le dobri sosedje nam zagotavljajo zdrav srčni utrip! Vsaj vem, zakaj moje tolikokrat zatarokira. In zakaj je pri večini Slovencev tveganje za srčni infarkt tako izrazito povečano.

Pričujoča formula ni od včeraj. Da je ena in ena dve, vemo. Enako, da je sosed plus sosed prepir. Prej ko slej ali slej ko prej. Sosedov si pač ne moreš izbirati, nekaterih ne moreš niti zamenjati. Čeprav so tudi taki, ki bi na jugu namesto Hrvatov raje videli naše pogoste vzornike Švede, nemara katerega od nesramno bogatih arabskih emiratov ali celo eks brate Srbe. Ker bi pač v lepi njihovi vse ali pa večino tega – seveda našega – želeli imeti zase. Pa najsi gre za hektolitre piranske morske slanice, kranjsko klobaso, lipicance, kraški teran ali kaj petega, šestega. Resnici na ljubo: zdaj, ko smo jim rešili letošnjo poletno turistično sezono, so začasno prijaznejši. Je pa za to, da bodo naša srca še dodatno ogrožena, poskrbel Ivica Todorić. Tisti Hrvat, ki premore Agrokor. Speljal nam je najboljšega soseda.

Sosede pa kajpak premoremo tudi v svojem mikrookolju. Tam pač, kjer prebivamo, stalno ali začasno. V hiši, v bloku, vikendu, pod šotorom. Praviloma se jim dobrikamo in jih tudi bolj ali manj prijazno ogovarjamo, odvisno pač od tega, koliko in kaj imajo pod palcem. Bogatejši so, večji je vpliv sosedstva na naše zdravstveno stanje. Kajti zavist in škodoželjnost sta pod Alpami dokazana krivca srčnih bolezni in neenakomernega srčnega utripa. Za to niso potrebne ne raziskave ne študije.

A vrnimo se k uvodni britanski. Anketiranih je bilo 5276 oseb, starejših od 50 let. Pri tistih, ki so sosedske odnose ovrednotili z najvišjim številom točk, je bilo tveganje za težave s srcem manjše za neverjetnih 67 odstotkov. Med onimi, ki so nad sosedi tarnali, jih je 148 doživelo srčni infarkt! Bolj ali manj usoden. Z razlogom se torej bojim za zdravje mojih Slovenk in Slovencev. 

Deli s prijatelji