Do kod seže kitajski šarm?

Geostrateško nasilje Kitajske se umika v ozadje in oder prepušča diplomaciji.
Avtor
avtor
21.11.2018 14:56
Dopolnjeno: 21.11.2018 15:16
Čas branja: 3 min

V nadaljevanju:

Medtem ko je Kitajska v odnosih z vzhodnoazijskimi državami v prejšnjem desetletju zagovarjala uporabo (pri)sile, pa je svoje sosede v zadnjih nekaj mesecih presenetila z ofenzivo šarmiranja. Kaj...

Za dostop registrirajte uporabniško ime ali pa se prijavite, če ime že imate.

Z uporabniškim imenom lahko ta članek preberete BREZPLAČNO. Odprite si brezplačno uporabniško ime ali pa se prijavite z obstoječim.

avtor1
Minxin Pei

Minxin Pei je profesor upravljanja na Claremont McKenna Collegeu in gostujoči član German Marshall Fund of the United States.

FINANCE
Topjob
Slovenka, ki v Berlinu preučuje Kitajsko: Partija izkorišča lepote kitajske kulture
Topjob
TopjobBlažej Kupec Slovenka, ki v Berlinu preučuje Kitajsko: Partija izkorišča lepote kitajske kulture 2

Valentina Vengust je šest let preživela v Pekingu, danes pa v Nemčiji kot analitičarka pri inštitutu Mercator analizira interese in ambicije kitajske vlade. Pravi sicer, da je Kitajska veliko več kot pa njen trenutni politični sistem. »Dokler bo na oblasti partija, bo država velik izziv za Evropo,« dodaja.

FINANCE
Manager
Kaj bo Kitajski in drugim prineslo obdobje po njenem vrhuncu?
Manager
ManagerChris Patten Kaj bo Kitajski in drugim prineslo obdobje po njenem vrhuncu? 2

Kitajski napad na Tajvan se zdi realna možnost za skrb zbujajoče veliko število poznavalcev. Zato so to v mnogo pogledih nevarnejši časi za vse nas. Liberalne demokracije morajo Šijevemu režimu obzirno, a odločno sporočiti, da obstajajo meje dopustnega, ki jih Kitajska ne sme prestopiti, in da je ena od teh meja v vodah Tajvanske ožine.

FINANCE
Manager
Zakaj slovenska vlada vidi Kitajsko kot grožnjo?
Manager
ManagerMarko Lovec Zakaj slovenska vlada vidi Kitajsko kot grožnjo? 12

Podpis izjave o 5G od aktualne vlade v zameno za visoki obisk Trumpove administracije je, če že ne širše sprejemljiv, vsaj razumljiv. Težje pa je razumeti, zakaj razmišljamo o Kitajski kot »sistemskem konkurentu« ali celo »grožnji«.

FINANCE
Odnosi med EU in Kitajsko so se zaostrili tako rekoč čez noč
Finance
Albina Kenda Odnosi med EU in Kitajsko so se zaostrili tako rekoč čez noč 6

Potem ko je za ZDA tudi EU zoper Kitajsko uvedla sankcije zaradi kršenja pravic ujgurske manjšine, je uradni Peking takoj sprejel povračilne ukrepe; na gospodarskem področju je pod vprašajem dokončna potrditev evropsko-kitajskega naložbenega sporazuma

FINANCE
Razumeti Kitajsko po Nixonu
Finance
Shang-Jin Wei Razumeti Kitajsko po Nixonu

Čeprav ameriški oblikovalci politik iz geopolitičnih razlogov razmišljajo o tem, da bi končali politiko gospodarskega sodelovanja s Kitajsko, ki so jo izvajale vse administracije od Nixonovega obiska leta 1972, pa so s to odločitvijo vendarle povezana precejšnja tveganja. Verjetno bi se upočasnila rast življenjskega standarda v ZDA ...