Izpoved

Hrvaški poslanki pri posegu zvezali roke in noge, čiščenje maternice opravili brez anestezije

J.P./STA
15. 10. 2018, 11.49
Posodobljeno: 15. 10. 2018, 11.55
Deli članek:

Hrvaško društvo staršev Roda je danes hrvaškemu ministrstvu za zdravje izročilo več kot 400 pisem, v katerih so ženske opisale svoje travmatične izkušnje na ginekoloških oddelkih v hrvaških bolnišnicah.

STA
Predstavniki društva Roda so zbrali več kot 400 pretresljivih zgodb žensk.

Plaz pričevanj je sprožila poslanka opozicijske stranke Most neodvisnih list, ki je prejšnji teden v saboru opisala svoj primer čiščenja maternice brez anestezije.

V nekaj dneh več kot 400

Poslanka Mosta Ivana Ninčević Lesandrić je med četrtkovo razpravo o interpelaciji ministra za zdravstvo Milana Kujundžića povedala, da je v splitski bolnišnici končala zaradi spontanega splava. Kot je dejala, so ji pri posegu zvezali roke in noge, čiščenje maternice pa so opravili brez anestezije.

STA
Pričakujejo, da bo ministrstvo po napovedanih inšpekcijah sprožilo korake, da ženske v bolnišnicah ne bodo več trpele med ginekološkimi posegi.

Predstavniki društva Roda so povedali, da so po pričevanju poslanke v nekaj dneh zbrali več kot 400 pretresljivih zgodb žensk, ki so pred, med in po porodu doživele podobne travme, kot jih je v bolnišnici prestala Ninčević Lesandrićeva.

Kot je danes povedala članica društva Daniela Drandić, so z zbranimi pričevanji zanikali trditve ministra Kujundžića in splitskega klinično-bolnišničnega centra, da v hrvaških bolnišnicah ne opravljajo ginekoloških posegov, kot ga je opisala poslanka.

STA
Na hrvaškem ministrstvu za zdravje so napovedali, da bodo opravili inšpekcijski nadzor v vsakem izmed prijavljenih primerov slabega ravnanja ginekologov.

Poskus opozicije za odstavitev ministra Kujundžića zaradi slabega stanja v hrvaškem zdravstvu prejšnji teden ni bil uspešen.

Na hrvaškem ministrstvu za zdravje so napovedali, da bodo opravili inšpekcijski nadzor v vsakem izmed prijavljenih primerov slabega ravnanja ginekologov. V Rodi spominjajo, da so podobno akcijo z imenom Prekinimo molk sprožili leta 2015, ko je ministrstvo prav tako opravilo inšpekcijski nadzor v bolnišnicah, a rezultatov inšpekcij niso objavili, prav tako se ni nič spremenilo v odnosu do žensk.

Pričakujejo, da bo ministrstvo po napovedanih inšpekcijah sprožilo korake, da ženske v bolnišnicah ne bodo več trpele med ginekološkimi posegi.

Predstavnice društva Roda so sicer danes na vnaprej dogovorjeno srečanje na ministrstvo za zdravje prispele zaradi pritožb več kot 300 žensk, ki so morale plačati ultrazvočni pregled v ordinacijah, v katerih jim tovrstne zdravstvene storitve ne bi bilo treba plačati.