Levica v zamejstvu rešuje preostanek premoženja

KB1909, zamejski holding, ki je nasledil nekdaj razvpiti Safti, gre v prostovoljno likvidacijo.

Objavljeno
13. november 2017 15.40
Suzana Kos
Suzana Kos

Ljubljana – Kljub prodaji velikega dela premoženja zamejski družbi ostaja še 24 milijonov dolgov do osmih bank v Italiji. V sporu pa je tudi z NLB, ki je zahtevala rubež nekaj nepremičnin v Italiji, tudi tistih, kjer je v italijanski Gorici sedež zamejske družbe. Likvidacijski upravitelj bo kar Boris Peric, predsednik uprave KB1909.

Včerajšnja izredna skupščina holdinga, ki deluje po javno objavljenih podatkih v šestih različnih dejavnostih, je namenjena reševanju premoženja, ki je prezadolženemu zamejskemu podjetju po prodaji dela svojega premoženja sploh še ostalo. Sklep o prostovoljni likvidaciji je manever, s katerim bodo skušali (delno) poplačati upnike, preostanek premoženja pa razdeliti med lastnike. Preprečili bi radi stečaj in nenadzorovano prodajo premoženja. Družba ima več kot 400 delničarjev, najpomembnejši pa je Sklad Trinko, neprofitna fundacija slovenske skupnosti v Italiji.

Skupščina KB 1909 je bila zelo polemična, zamejski Slovenci so večkrat poudarili, da gre za pogrebno slovesnost, so dejali naši viri, ki so bili na skupščini. Eden od delničarjev je za likvidacijskega upravitelja predlagal Edija Krausa, direktorja podjetja Julon, a predlog ni dobil zadostne podpore delničarjev, dovolj pa jo je dobil Peric, ki bo za vodenje likvidacije poleg stroškov dobil na leto še 70 tisoč evrov.

Revizor je o poslovanju za lansko leto napisal, da ne more dati mnenja, niti pozitivnega niti negativnega. Delničarji pa so problematizirali tudi naložbe v Srbiji, zlasti kreditiranje družbe, katere solastnik je tudi Boris Peric.

V medijih hoče ostati

Za to, da bi se v čimvečji meri razdolžil, saj mu banke niso želele podaljšati posojil, je KB1909 že prodal del premoženja, tako med drugim delež v Istrabenzu, kjer je bil drugi največji lastnik, to je sicer postal z nakupom skoraj 16-odstotnega deleža od Petrola.

Po javni izjavah vodstva pa se ne nameravajo odpovedati nekaterim naložbam, med drugim ne družbi Distriest s sedežem v Sežani, ki je specializirani uvoznik in distributer tujega tiska in ekskluzivno predstavlja več kot dvesto mednarodnih založnikov in dobaviteljev. V svoji stalni ponudbi ima okoli 1000 edicij, dnevnikov in revij, s katerimi oskrbuje področja Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije in Črne Gore, Makedonije.

Zamejska družba KB1909 ima posredno, prek družbe Distriest, v lasti tednik Mladina, do lani pa je bil tudi solastnik sežanskega Mark Medical, znanega tudi iz zgodbe o prodaji dragih žilnih opornic slovenskim bolnišnicam, s katero se ukvarjal tudi preiskovalna parlamentarna komisija. Glede omenjenega podjetja so se že leta 2012 pojavila opozorila, da v Sloveniji prodaja žilne opornice znamke Abbott po nekajkrat višji ceni kot v drugih evropskih državah. Mark Medical je imel pred leti v Sloveniji na področju žilnih opornic tudi do 80-odstotni tržni delež. Nekateri špekulirajo, da ga je zaradi afere in medijske gonje KB 1909 lani le parkiral pri novem slamnatem lastniku, kar pa naši sogovorniki iz vrst vodstva zamejske družbe zanikajo.

V sporu z bankami, tudi slovenskimi

Zamejci so v sporu z NLB, ki ji očitajo, da nima posluha za njihove težave. NLB je namreč zahtevala izvršbo na nekaj nepremičninah KB1909, njun spor pa izvira iz nepremičninskega posla, ki so se ga pred več kot desetimi leti zamejci namenili realizirati skupaj s švicarsko NLB-jevo hčerinsko družbo InterFinanz.

Posel z gradnjo hotelov ob hrvaški obali se ni izšel, ostala pa je osemmilijoska terjatev, ki je po oceni zamejcev neprodaljiva. Zato bodo šli na sodišče. NLB pa je začela sodni spor zaradi 3,4 milijona evrov terjatev, ki jih ima do KB1909. Razlog za potop zamejskega holdinga je tudi vrsta zgrešenih poslovnih potez, med drugim tudi vstop v industrijo kave.