Screenshot_2 Svet24.si

Umrl je Božidar Lapaine, hrvaški oblikovalec ...

spanje, raziskava Svet24.si

Sanje pod nadzorom

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

slovenija odbojka najdic planinsec af Ekipa24.si

Kaj se dogaja v slovenski reprezentanci?! Novi ...

Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

ronaldo sesko lv Ekipa24.si

Srbi zaradi Slovenije že trepetajo pred evropskim...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pahor: Slovenija bo v šestih mesecih začela označevati meje na kopnem in uveljavljati mejo na morju

Deli na:
Pahor: Slovenija bo v šestih mesecih začela označevati meje na kopnem in uveljavljati mejo na morju

Foto: Bobo

Predsednik Pahor ne bi zavrnil nobene od možnosti za mirno implementacijo arbitražne sodbe.

Predsednik republike Borut Pahor je danes za POP TV dejal, da "če bi se nov dvostranski dogovor izkazal kot nujen za mirno implementacijo arbitražne sodbe in bi se o tem dogovorili obe vladi po tehtnem premisleku z obema parlamentoma, potem za zdaj ne bi zavrnil nobene od možnosti, ki omogočajo mirno implementacijo te sodbe".

Hrvaška naj bi bila po nekaterih poročilih pripravljena sprejeti arbitražni proces, če bi ga "zapakirali" v neke vrste dvostranski sporazum, je omenila novinarka POP TV. Na vprašanje, ali je nov dvostranski sporazum sploh realna možnost, je Pahor sicer odgovoril, da po njegovem mnenju nov dogovor o uveljavitvi sodbe ni potreben.

V pogovoru o arbitraži za Televizijo Slovenija (TVS) pa se je Pahor med drugim odzval na besede predsednika ustavnega sodnika Ernesta Petriča, ki je dejal, da bo proces uresničitve arbitraže zelo dolg in da lahko traja celo 20 let, da bodo obveljala vsa določila razsodbe. Pahorja preseneča, da je Petrič uveljavitvi razsodbe namenil tako dolg čas. "Tudi sam ne mislim, da bo stvar opravljena v šestih mesecih, vendar pa bi bilo v interesu obeh držav, da je čim prej," je poudaril.

"Slovenija bo dolžna v šestih mesecih začeti označevati meje na kopnem in uveljavljati mejo na morju," je še dejal. Incidentom takrat se lahko izognemo, "če bo Hrvaška poslala uradno ali diskretno sporočilo, da je načeloma, vsaj dolgoročno, pripravljena spoštovati arbitražni sporazum"; brez soglasja Hrvaške pa bo implementiranje sodbe nujno enostranski ukrep, na katerega bi se utegnil Zagreb odzvati s "primernim ukrepom", je opozoril Pahor.



Po njegovem mnenju "je Hrvaška razumela, da je pošteno, če sporazum, ki ga je podpisala, spoštuje", saj je sodišče ocenilo, da je prekršek, ki ga Hrvaška omenja kot glavni razlog za umik iz sporazuma, manjše vrednosti, in nato dokončno razsodilo o poteku meje. Hrvaška bo tudi prej ali slej ugotovila, da mednarodna skupnost želi, da se to vprašanje enkrat za vselej reši in da ni druge rešitve, kot da spoštuje mednarodno pravo, je za TVS še dejal Pahor.

V vladni koaliciji je bilo medtem v minulih dneh sicer zaznati razhajanja v pristopih glede ravnanja po arbitražni sodbi. Zunanji minister Karl Erjavec je napovedal, da bo na četrtkovem sestanku s koalicijskimi partnerji predlagal, naj Slovenija v zvezi z incidenti napiše pismo Evropski komisiji. Podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa bi obvestil, da "Hrvaška krši arbitražno odločbo in suverenost Slovenije ter posega v schengensko območje".

Erjavec, ki meni, da Slovenija ne potrebuje šestmesečnega roka za implementacijo odločitve sodišča glede meje na morju, saj je bila z arbitražno odločitvijo ta prvič sploh določena, je prepričan, da ima podporo premierja Mira Cerarja, in je izrazil začudenje nad neuradnimi navedbami, da glede tega ni usklajenosti.

Predsednik DZ Milan Brglez je bil danes odkrito kritičen do Erjavčevih izjav in je med drugim dejal, da Slovenija "ne bi smela imeti dvojne zunanje politike". Predsednik koalicijske SD Dejan Židan pa je v torek Erjavčev poziv k razpravi o incidentih v Piranskem zalivu v vladi in koaliciji ocenil kot izrazito dobronameren. Če kdor koli misli, da bo izvajanje arbitražne odločbe mogoče z dogovorom s Hrvaško, je pretirano naiven, je še menil Židan.