VRNITEV DELFINOV

FOTO: Veličastni prizori z Jadranskega morja

V Jadransko morje je priplavala velika jata navadnih delfinov. Skakali so iz morja in dve uri plavali ob ladji hrvaških raziskovalcev.
Fotografija: Veselo so skakali iz vode.
Odpri galerijo
Veselo so skakali iz vode.

ZAGREB – Delfini so spet v Jadranu. Raziskovalci s hrvaškega Instituta Plavi svijet so na Kornatih, natančneje nedaleč od otoka Mana, med rednim nadzorom naleteli na jato več kot 50 navadnih delfinov (Delphinus delphis): bili so veseli, skakali so iz morja, da so imeli raziskovalci občutek, kot bi bili na oceanu, z njimi so bili mladiči, med njimi en novorojen. Bili so dobro razpoloženi, je povedal Marko Radulović, raziskovalec z inštituta, ki je s kolegi srečal jato: »Približali so se naši ladji in plavali ob premcu. Ko so se oddaljili, smo videli, da lovijo iglice.«

Bili so dobro razpoloženi, pravijo raziskovalci.
Bili so dobro razpoloženi, pravijo raziskovalci.
Z delfini so preživeli dve uri, ki so jih s pridom izkoristili za fotografiranje (tudi podvodno) in zbiranje podatkov o njihovem vedenju. Odkritje je namreč prava uspešnica, saj je doslej veljalo, da so navadni delfini izginili iz Jadranskega morja, in to že pred desetletji. Za to je kriva organizirana kampanja ubijanja, saj so veljali za škodljivce, ki uničujejo ribe. »Vrhunec je iztrebljanje doseglo v 50. letih prejšnjega stoletja, ko so v severnem Jadranu pobili skoraj 800 delfinov. Industrijski ribolov, onesnaževanje morja, zlasti severnega Jadrana, spremembe zaradi globalnega segrevanja ter pojava novih vrst so vodili v dokončno izginotje navadnih delfinov iz Jadrana v 80. in 90. letih. Žal je podobno v Sredozemlju. Danes je ta vrsta v večjem številu prisotna v Alboranskem morju pri Gibraltarski ožini, območju okoli Malte in delih Egejskega morja,« pojasni predsednik inštituta s sedežem na Lošinju dr. sc. Draško Holcer. V jati, ki so jo opazili na Kornatih, so mladiči, kar daje upanje, da bi se lahko delfini nekoč trajno vrnili v Jadran. Sicer pa je na podlagi oznak (brazgotin in prask, na primer) na hrbtnih plavutih mogoče delfine ločiti enega od drugega. S posnetimi fotografijami, ki jih bodo primerjali z grškimi in italijanskimi kolegi, bodo poskušali delfine identificirati in tako ugotavljali, ali obstajajo migracije med območji. Prav na podlagi fotografij so potrdili, da so pet delfinov iz jate že opazili v Jadranskem morju, in sicer leta 2016 pri Dugem otoku.

Navadni delfin živi v morjih in oceanih zmernega in tropskega pasu po vsem svetu. S temnim hrbtom in svetlim trebuhom ga lahko prepoznamo, spada med manjše delfine, v dolžino ne preseže 230 cm. Večinoma se hranijo z manjšimi plavimi ribami, živijo okoli 30 let. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije