Američani nad družbe v državni lasti

Razkritje Wikileaksa kaže, da bi predlogi ZDA za sporazum TISA pomembno vplivali na slovenska državna podjetja.

Objavljeno
26. maj 2016 19.20
reu BELGIUM/
Maja Grgič, Nejc Gole
Maja Grgič, Nejc Gole
Ljubljana – Medtem ko se začenja nov krog pogajanj za Sporazum o trgovanju s storitvami (TISA), je spletna stran Wilileaks objavila dopolnilne predloge, ki jih želijo v ta sporazum vnesti ZDA in ki bi lahko imele pomembne posledice in omejitve tudi za slovenska državna podjetja.

Gre za dopolnilo o podjetjih v državni lasti, in sicer takšnih, kjer ima država več kot 50-odstotni delež oziroma glasovalni vpliv ali pa ima večinski vpliv v nadzornem svetu oziroma upravnem odboru. Predlogi ZDA, katerih osnovno izhodišče je, da morajo tudi državna podjetja po vzoru zasebnega sektorja delovati zgolj po komercialnih načelih, so usmerjeni predvsem v Kitajsko. Ta ima namreč veliko državnih družb, ki jih vlada z raznimi ukrepi izdatno podpira.

A če bi bili ti ameriški predlogi sprejeti, bi jih občutila tudi slovenska državna podjetja. Objavljeni predlog namreč predvideva, da bi državna podjetja pri izbiri storitev morala na podlagi obravnave tržnih dejavnikov, kot so cena, kakovost, dostopnost, logistika..., vse ponudnike obravnavati enakovredno. To pomeni, da ne bi smela dajati prednosti lokalnim ponudnikom storitev ali dobaviteljem.

Razkrivanje podatkov in dodatne omejitve

Predlog še predvideva, da bi morale države javno objaviti seznam in deleže v svojih družbah, kar za Slovenijo ne bi bila težava, saj to že imamo. A hkrati predvideva, da bi podpisnice lahko od državnih podjetij zahtevale tudi določene informacije, kot so deleži, sestava nadzornega sveta in celo finančne podatke.

Še več skrbi pa bi lahko Sloveniji povzročil predlog, da bi lahko podpisnica, za podpisnico, kjer državna podjetja ustvarijo več kot 30-odstotkov BDP ali predstavljajo 30 največjih družb od 100, zahtevala dodatna pravila, ki bi onemogočala netržno delovanje. V Sloveniji državne družbe namreč ustvarijo približno 40-odstotni delež BDP.

Wikileaks pri tem opozarja, da bi takšne določbe države posredno silile v privatizacijo podjetij. Poleg tega so kritični do tega, da se predlog TISA nanaša le na podjetja v neposredni državni lastni, ne pa tu na nižje regionalne ravni.

Ne na ministrstvu za gospodarstvo ne na Slovenskem državnem holdingu (SDH) včeraj komentarja o tem nismo dobili. Odgovore so nam obljubili za prihodnje dni.

Korporacije prevzemajo nadzor nad državami

Wikileaks je sicer že večkrat objavil dokumente iz pogajanj o sporazumu TISA, ki se nanašajo na regulacijo, transparentnost, finančne storitve, telekomunikacijske storitve, e-trgovino in tako dalje. V sredo so objavili nekatere novejše predloge s teh področij, ki po navedbah Wikileaksa spodbujajo deregulacijo pri vstopu korporacij na nove trge. »Lokalna pravila glede velikosti trgovin in njihovega delovnega časa se razumejo kot ovira za učinkovitost velikih trgovcev ter pri tem ne upoštevajo javne koristi glede razumnih delovnega časa za zaposlene,« ponazarja Wikileaks. Predlog ZDA daje možnost korporacijam priložnost in dovolj časa za oceno predlogov lokalnih regulatornih ukrepov, pri čemer bi morale lokalne oblasti mnenja potencialnih tujih vlagateljev pretehtati. Ameriška stran še predlaga, da bi taka pravila morala veljati za vse državne ravni, torej tudi, denimo, občinske.

Od lanskega oktobra, ko so bili na Wikileaksu objavljeni dokumenti vloženi, so pogajalci opravili že več krogov pogajanj, prav včeraj pa se je začel 18. krog. Zato ni znano, v kakšni meri so tokrat objavljeni predlogi sploh še aktualni, saj so pogajanja tajna. Pogajanja so se začela marca 2013, uradno pa ni postavljenega roka, do kdaj naj bi se končala. Evropsko unijo v pogajanjih zastopa evropska komisija.

Na ministrstvu za gospodarstvo so lani v informaciji za vlado izrazili pričakovanje, da bi sprejetje sporazuma prineslo sprejem boljših pravil pri domači zakonodaji v mednarodnem pomorskem transportu, e-trgovini, telekomunikacijah, finančnih storitvah, začasni prisotnosti tujih fizičnih oseb in vladnih naročilih storitev.

Številne kritike tajnih pogajanj

Po drugi strani so sporazum TISA so že večkrat kritizirali – tudi zaradi tajnosti – predvsem nekateri predstavniki nevladnih organizacij, tako kot tudi Čezatlantski trgovinski in naložbeni sporazum (TTIP). V državnem zboru bo danes potekala javna predstavitev mnenj o TTIP, na kateri bodo svoje mnenju o tem sporazumu poslancem predstavili predstavniki vlade, profesorji z več fakultet, evropske komisije, gospodarstva ter okoljskih in drugih nevladnih organizacij.