Komisija – zdaj grešni kozel

Kdo se bo sploh še prijavil na razpis za nadzornike Slovenskega državnega holdinga?

Objavljeno
06. marec 2015 22.05
jsu/Slovenski Državni Holding
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Po četrtkovi odločitvi vlade, da ponovi razpis za nadzornike Slovenskega državnega holdinga (SDH), še ni znano, kdaj bo minister za finance Dušan Mramor imenoval novo izbirno komisijo. Se pa že pojavljajo vprašanja, zakaj je Mramor vladi predlagal imena za člane komisije in ne svojega predloga.

Minister je po četrtkovi maratonski seji vlade javno priznal, da je imel pripravljen svoj nabor kandidatov. Kdo so bili, je še vedno skrivnost. Po neuradnih informacijah je Mramor menda ohranil štiri predloge strokovne komisije – Alenko Podbevšek, Jožeta Bajuka, Andreja Andoljška in Simona Walkerja, namesto Andreja Polenca pa predlagal Bogomirja Kovača. Pozneje sta bili v igri menda še dve kombinaciji. A ker v koaliciji tudi o tem ni bilo soglasja, je vlada na koncu zavrnila predlog komisije in sklenila razpis ponoviti.

Komisija brez komentarja

Članica strokovne komisije ministrstva za finance Irena Prijović odločitve vlade, da ponovi razpis, danes ni hotela komentirati. Pojasnila je, da so članice strokovne komisije svoje delo opravile v skladu z uveljavljenimi mednarodnimi standardi postopka izbora in izmed prijavljenih kandidatov pripravile predlog najprimernejših za člane nadzornega sveta SDH: »Postopek izbora je vključeval pregled vse dokumentacije, izvajanje intervjujev, preverjanje referenc in psihometrično testiranje z namenom oblikovanja strokovno, osebnostno in po izkušnjah komplementarnega tima.« Dodala je, da članice komisije niso imele možnosti svojega izbora pojasniti vladi, je pa bil z vsem tem seznanjen minister za finance.

»S tem si hočejo umiti roke in krivdo prevaliti na komisijo,« meni korporativni pravnik dr. Borut Bratina. Ugotavlja, da je vlada s tem diskreditirala tako članice komisije kot kandidate, ki so se prijavili na razpis za nadzornike. Politika je po njegovih besedah s tem povzročila veliko škodo, saj profesionalci ne bodo več hoteli sodelovati v komisij, resni kandidati pa ne na razpisu.

Prava odločitev

Nekdanji minister za finance dr. Janez Šušteršič nasprotno meni, da je bil glede na predloge komisije to najboljši mogoč sklep. Na vprašanje, ali meni, da se bodo v novem krogu sploh še prijavili resni in strokovni kandidati, pa odgovarja, da bi bilo treba morda spremeniti pogoje in postopke. Sam se zavzema za mednarodni razpis in tudi mednarodno primerljive dohodke nadzornikov.

Članica uprave in partnerica v družbi Deloitte Barbara Žibret Kralj je v videopogovoru za delo.si povedala, da so bili roki za prijavo kandidatov izbrani nekoliko ponesrečeno – okoli novega leta. Vendar, ugotavlja, da so bili kandidati očitno v ustreznih okvirih, da se je lahko izdelal nabor petih kandidatov, ki jih je komisija predlagala in ki jih je imel minister možnost z določeno argumentacijo podpreti ali zavrniti. »Od trenutka, ko je komisija dala predlog petih kandidatov, se je začela huda politična vojna in kuhinja. Morda je tudi razlog, da ni druge izbire kot ponovitev razpisa, vprašanje pa je, ali bomo s ponovnim razpisom dobili enak rezultat,« je dejala sogovornica, ki meni, da je nujno treba preseči politično kadrovanje.