900469_089-cigareti2 Svet24.si

Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

Shonda Rhimes Svet24.si

Shonda Rhimes zaradi groženj prisiljena v selitev

sergej racman Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. ...

vucic kavcic INSTAGRAM Reporter.si

Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

vladimir-tintor Njena.si

Zgodil se je preobrat, snema se 4. sezona Botrov

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Andreji Valič Zver šteti dnevi: vlada namerava Študijski center za narodno spravo pripojiti k Inštitutu za novejšo zgodovino

Deli na:
Andreji Valič Zver šteti dnevi: vlada namerava Študijski center za narodno spravo pripojiti k Inštitutu za novejšo zgodovino

Andreja Valič Zver in Milan Zver - Foto: Bobo

Andreja Valič Zver ne bo več dolgo vodila Študijskega centra za narodno spravo, saj ga bo vlada Marjana Šarca predvidoma pripojila k Inštitutu za novejšo zgodovino.

Študijski center za narodno spravo, ki ga že vse od njegove ustanovitve vodi Andreja Valič Zver, namerava vlada Marjana Šarca pripojiti k Inštitutu za novejšo zgodovino. Takšno pobudo je vladi menda dalo pravosodno ministrstvo, vendar pa vlada o tem še ni razpravljala.

Študijski center sicer že dobro leto čaka na imenovanje nove direktorice javnega zavoda. Februarja lani je namreč potekel mandat dosedanji direktorici, svet zavoda jo je po razpisu vnovič imenoval, toda vlada Mira Cerarja je ni potrdila, ker naj bi kot vlada v odstopu opravljala le še tekoče posle.

Poleg tega je potekel mandat tudi dvema članoma sveta, ki ju po statutu na predlog pravosodnega ministrstva imenuje vlada, ta pa prav tako še ni imenovala novih članov. Svet zavoda, ki ima trenutno pet članov, je zato dosedanjo direktorico imenoval za vršilko dolžnosti do avgusta letos, do takrat pa naj bi izvedel novi razpis in imenovanje direktorja, ki mu na koncu postopka daje soglasje vlada.

Po statutu javnega zavoda direktorja imenuje svet zavoda, ki ima sedem članov: dva imenuje vlada, dva predstavniki zaposlenih, nato pa ti na podlagi predloga direktorja izberejo še tri posameznike iz strokovnih vrst oziroma iz vrst združenj in inštitucij, ki se ukvarjajo s problematiko narodne sprave in proučevanjem totalitarizmov. Člani sveta so dr. Damjan Hančič (predsednik), dr. Tamara Griesser Pečar, dr. Lovro Šturm, dr. Darko Friš in dr. Bernard Nežmah.

Sedanja direktorica dr. Andreja Valič Zver je bila prvič imenovana tik pred koncem prve Janševe vlade leta 2008, drugič pa tik pred koncem druge Janševe vlade leta 2013.

Prva dva so imenovali zaposleni, zadnji trije so imenovani iz vrst strokovnjakov, mandat pa je potekel dr. Jerneju Letnarju Černiču in dr. Jožetu Dežmanu. Tako kot direktor imajo tudi člani sveta petletni mandat. Sedanja direktorica dr. Andreja Valič Zver je bila prvič imenovana tik pred koncem prve Janševe vlade leta 2008, drugič pa tik pred koncem druge Janševe vlade leta 2013.

Takrat so z imenovanjem nekoliko pohiteli, saj je imela mandat še pol leta. Valič Zverova ni le žena podpredsednika SDS in evropskega poslanca Milana Zvera, ampak je tudi sama članica izvršilnega odbora te politične stranke.

Na naše vprašanje, kdaj bo vlada imenovala nova dva člana sveta zavoda in ali bo potrdila mandat dosedanji direktorici, če bo ta vnovič izbrana, so nam odgovorili, da je ministrstvo za pravosodje »v luči primerjav pristojnosti in ciljev posameznih zavodov ministrstvu za finance in kabinetu predsednika vlade posredovalo pobudo za pripojitev Študijskega centra za narodno spravo k drugemu zavodu, s katerim imata primerljive dolgoročne cilje, pri čemer se pokrivata tako njuni nalogi raziskovanja različnih oblik nasilja ter kršenja temeljnih človekovih pravic in svoboščin, ki so jih povzročili totalitarni sistemi v Sloveniji v 20. stoletju kot tudi cilj posredovanja znanja in sporočanja laični javnosti v pedagoškem procesu.«

Pravosodno ministrstvo meni, da bi bila pripojitev smiselna predvsem zaradi širše strokovne podpore, boljšega povezovanja in sodelovanja ter tudi večje teže, ki bi ju na ta način imel združeni zavod, kot najprimernejšega za priključitev pa vidi Inštitut za novejšo zgodovino.