Krivolovci ustrelili označenega beloglavega jastreba

Na Cresu in okolici gnezdi okoli 100 parov beloglavih jastrebov - Krivolovcem pa ni težko seči globoko v žep za takšno žalostno trofejo
Fotografija: Peruna ni več. Foto Arhiv DOPPS Foto Arhiv Dopps
Odpri galerijo
Peruna ni več. Foto Arhiv DOPPS Foto Arhiv Dopps

Ulcinj - Krivolovci so na območju Ulcinjskih solin ustrelili beloglavega jastreba z imenom Perun. Ornitologom je bil še posebej dragocen, saj je bil eden od opremljenih s posebno GPS napravo in so mu že dalj časa sledili.  Kot so sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, so skupaj s hrvaškimi partnerji iz društva BIOM v Beliju na Cresu septembra s temi oddajniki označili več teh mogočnih ptic. S pomočjo oddajnikov namreč z veliko natančnostjo spremljajo jastrebe na njihovih poletih po Evropi.

Toda v torek so izvedeli, da je Perun nekaj dni prej končal pod streli krivolovcev. Pred tem je bival v rehabilitacijskem centru za beloglave jastrebe v Beliju. Po izpustitvi se je ptica nekaj časa zadrževala na območju Krka, Raba in Paga, od koder je oktobra v družbi sovrstnika poletela proti jugu in priletela do Črne gore. Tam so ptico kratek čas opazovali ornitologi črnogorskega centra za zaščito in preučevanje ptic. Le nekaj dni po prvem opazovanju pa ga v solinah in okolici ni bilo več na spregled. Prav tako je tudi njegov oddajnik prenehal oddajati podatke o lokaciji. Ornitologi so se odpravili na teren, da bi pregledali širšo okolico Ulcinjskih solin, kjer so kmalu po začetku iskalne akcije, v bližini točke, ki so jo je oddal njegov oddajnik našli njegovo perje in poleg njega tudi izstreljen tulec šibrovke za streljanje ptic.

Perje beloglavega jastreba in šibrovka. Foto Arhiv Dopps
Perje beloglavega jastreba in šibrovka. Foto Arhiv Dopps

 

Jastrebe streljajo zaradi trofej


Beloglavi jastreb ni največja ptica na območju Balkana, čeprav njegov razpon kril meri tudi 2,5 metra. Pač pa je še večji egiptovski jastreb. V Sloveniji je beloglavi jastreb zadnjič gnezdil v 19. stoletju. V severnem Jadranu gnezdi okoli 100 parov te vrste jastrebov, največ na otoku Cres, kjer ima zaradi  prostoživeče drobnice in umetnih mrhovišč tudi dovolj pogojev za obstanek. Je pa preživetje mladičev zelo majhno. Zato so v tem okolju nadvse dragocene ptice. Veliko več (ocenjujejo, da okoli 10.000) jih živi na območju Španije. Slovenijo v glavnem preletavajo na njihovih poteh proti severnim in zahodnim državam ( Nemčija, Poljska, Italija). Zakaj jih krivolovci streljajo?  »Zaradi trofej,« odgovarja naravovarstvena ornitologinja Tjaša Zagoršek iz DOPPSa. Za takšno trofejo so pripravljeni žrtvovati lepe zneske, potem pa ptico, ki se sicer zelo bori za obstoj v današnjem svetu, nagačijo in jo imajo takšno doma.



DOPPS je ob tem pretresljivem dogodku sporočil, da niti Slovenija ni oaza, kjer bi bile ptice varne pred nezakonitim ubijanjem. V društvu se v okviru projekta Adriatic Flyway 4, ki ga podpira nemška naravovarstvena fundacija Euronatur, intenzivno ukvarjajo s problematiko nezakonitega lova ptic v Sloveniji. V okviru tega so ocenili, da je vsako leto v Sloveniji ubitih in nezakonito ulovljenih 8.500 do 46.500 ptic, največ s strelnim orožjem. Primere je težko odkriti tudi zato, ker ta dejanja med ljudmi  niso razumljena kot prekršek, ki bi ga bilo treba prijaviti. Zato je Tjaša Zgaoršek sporočila tudi, naj jim ljubitelji narave in ptic posredujejo informacije ob zaznavi suma nezakonitega lova ptic.

Preberite še:

Komentarji: