JOGA ZA VSAKOGAR

Kdor ne skače, ni žaba

Objavljeno 27. julij 2017 17.00 | Posodobljeno 27. julij 2017 17.00 | Piše: Tadeja Rajer mag. farm in učiteljica joge

To je odličen položaj za iztezanje mišic medeničnega dna; z vadbo raztezamo mišice notranje strani kolkov in hkrati povečujemo gibljivost kolkov ter hrbtenice.

Položaj 1 – Počepnemo z razmaknjenimi nogami. Foto: Dejan Javornik

Poletje je po naravi zelo aktivno, zato gibanja običajno ne manjka. Ker je ponavadi tudi vroče, se na jogi za vsakogar osredotočamo na bolj mirne položaje, namenjene iztezanju in sproščanju ali takšne, ki ohlajajo. Kljub temu pa so zmeraj določene mišice tudi aktivne in jih krepimo. Tako potrjujemo eno izmed osnovnih definicij joge - uravnovešanje aktivnosti in pasivnosti.
Danes »skačemo« z žabo ali v sanskrtu, starodavnem indijskem jeziku, manduki asano, ki je odličen položaj za iztezanje mišic medeničnega dna. Zato je deluje dobrodejno pri nosečnicah, predvsem v zgodnejših mesecih. V pozni nosečnosti prav tako, vendar v prilagojeni različici.
Z vadbo raztezamo mišice notranje strani kolkov in hkrati povečujemo gibljivost kolkov ter hrbtenice. Krepimo hrbtne mišice, predvsem predel okoli lopatic ter preprečujemo nastanek takoimenovanega okroglega hrbta. Ob vdihu odpiramo in iztezamo predel prsnega koša, zato izboljšamo kvaliteto dihanja. Pri otroški različici, kot tudi pri vseh otrocih po duši, dodamo gibanju še zvok reglanja, zapojemo pesem Žabja svatba in čisto zares poskočimo. Tako se skače in odmeva rega rega kvak kvak, saj ni važno, zakaj in kdo, temveč samo kako, da slišimo glas in se skače. Zato le hitro v položaj ali poskok, saj kdor ne skače ni Sloven'c, niti žaba.

Izvedba

1. položaj: Razmaknemo noge in počepnemo. Konice prstov na nogah usmerimo navzven. Stopala so na tleh. V primeru manjše gibljivosti si podložimo pod pete odejo, še bolje kvader ali pa ležalko, ki smo jo zvili v rolo.

2. položaj: Sklenemo dlani in iztegnemo sklenjene roke pred seboj, pogled usmerimo naprej.

3. položaj: Ob vdihu s pomočjo komolcev ali nadlakti potisnemo kolena navzven, tako da jih razmaknemo. Sklenjene dlani v položaju molitve ali namaste približamo prsnemu košu. Pogled usmerimo predse, v primeru zdrave hrbtenice in redne vadbe pa lahko glavo sklonimo čim bolj nazaj ter pogledamo navzgor. Hrbet ostane čimbolj vzravnan.

4. položaj: Ob izdihu s koleni potisnemo komolce ali nadlakti navznoter, tako da se roki iztegneta naprej. Komolci se dotikajo in so iztegnjeni. Na koncu sklonimo predse še glavo in pogledamo navzdol, hrbet je upognjen. Ob vdihu se vrnemo v položaj 3.

Korake od 3 do 4 izmenjujemo ob naravnem ritmu dihanja vsaj 10 krat, nato pa se ob izdihu vrnemo preko položaja 3 in 2 v začetni položaj 1. Redno vadeči in bolj gibljivi lahko ostanejo v položaju 4 nekaj vdihov in izdihov, lahko pa tudi do nekaj minut.

Opozorilo: Žabe naj ne izvajajo osebe s poškodbo ali težavami s koleni oziroma pri bolečinah v kolenih in kolkih.
 

Pri otroški različici dodamo gibanju še zvok regljanja, zapojemo pesem Žabja svatba in čisto zares – poskočimo.

 

Deli s prijatelji