Bežigrajski stadion

Delna zmaga stanovalcev Fondovih blokov

G.G./STA
22. 11. 2017, 06.55
Deli članek:

Civilna pobuda za ohranitev Plečnikovega stadiona v izvirni obliki pozdravlja odpravo okoljevarstvenega soglasja za izgradnjo Bežigrajskega športnega parka (BŠP).

Bobo
Joc Pečečnik trdi, da mu t.i. fondovci nagajajo na vse možne načine.
Ministrstvo za okolje in prostor je okoljevarstveno soglasje za izgradnjo BŠP med drugim odpravilo, ker Agencija za okolje (Arso) ob izdaji soglasja ni ugotovila skladnosti projekta z odlokom o razglasitvi del arhitekta Jožeta Plečnika za kulturne spomenike državnega pomena. Zadevo so tako na ministrstvu Arsu vrnili v ponovno odločanje.

Odločitev ministrstva za okolje in prostor je bila za nas pričakovana, saj smo v pritožbi opozorili na številne pomembne kršitve postopkovne in vsebinske narave pri izdaji zdaj razveljavljenega okoljevarstvenega soglasja, so v odzivu na odločitev ministrstva pojasnili v civilni pobudi.

Podrobneje bodo sicer razveljavitev komentirali po prejemu oz. vročitvi odločbe. "Upamo, da bodo družbeniki BŠP to razveljavitev sprejeli in razumeli kot priložnost za tehten razmislek o smiselnosti nadaljnjega trmastega vztrajanja pri tem škodljivem, nezakonitem in nepotrebnem projektu," je zapisala Karmen Stariha iz civilne pobude, ki zastopa tudi prebivalce Fondovih blokov.

Vrtički in spomeniška vloga Plečnikovega stadiona

Prepričani so, da je treba poiskati rešitev, ki bo vključevala dosledno obnovo stadiona v izvirni Plečnikovi obliki in njegovo oživitev s športno-rekreativnimi, kulturnimi in turističnimi dejavnostmi, ki ne bodo krnile njegove spomeniške vloge ter poiskati alternativno lokacijo, ki bi bila ustreznejša za uresničitev ostalih investicijskih načrtov. Projekt tako ne bi trčil ob prostorske, spomeniške in okoljske omejitve, kakršne prinašata kulturni spomenik državnega pomena in neposredna bližina stanovanjskega naselja, so pojasnili.

Potezo ministrstva pozdravlja tudi poznavalec Plečnikovega dela Damjan Prelovšek. Kot je dejal, je Plečnikov stadion sestavni del Plečnikove Ljubljane. Arhitekt po njegovih besedah postaja vedno bolj pomemben, tudi v svetovni arhitekturi in je danes veliko bolj aktualen kot za časa življenja. "Zdi se mi zelo pomembno, da se stadion ohrani, zato je to zanesljivo korak v pravo smer," je povedal.

Prelovšku se zdi zanimivo, da je bil leta 2009 na vladi sprejet odlok o zaščiti stadiona, v njem pa je popolnoma natančno opisano, kako se sme posegati v območje. "V skladu s tem odlokom niso dovoljene nobene gradnje. Ne razumem, kako lahko Arso to obravnava, kot da gre za povsem zazidljivo parcelo in sploh ne upošteva odloka vlade," je izpostavil. Sam sicer ocenjuje, da bo trajalo še nekaj časa, da bo ljudem prišlo v zavest, da imamo opravka s kulturnim spomenikom in ne z gradbeno parcelo.