Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 10. 2018,
9.33

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Vsebino omogoča Toyota Adria d.o.o.

Natisni članek

advertorial Toyota Hibrid

Ponedeljek, 15. 10. 2018, 9.33

2 meseca, 1 teden

Nizki stroški in vrhunska uporaba: Je to avto po meri Slovencev?

Vsebino omogoča Toyota Adria d.o.o.
Toyota C-HR in prius PHV | Skoraj vsaka druga prodana toyota v Evropi in Slovenji ima hibridni pogon, priključna različica pa je še posebej privlačna z vidika stroškov in vsakodnevne uporabnosti. | Foto Gašper Pirman

Skoraj vsaka druga prodana toyota v Evropi in Slovenji ima hibridni pogon, priključna različica pa je še posebej privlačna z vidika stroškov in vsakodnevne uporabnosti.

Foto: Gašper Pirman

Priključni hibrid je danes avtomobil, ki vozniku prinaša vse najboljše sestavine tradicionalnih in alternativnih pogonov. Mirno in tekočo vožnjo ter zelo nizke stroške med tednom, velik doseg ob koncu tedna in tudi družinsko uporabnost.

Toyotin prius se ponaša z vpadljivo obliko in zelo uporabno petvratno zasnovo. | Foto: Gašper Pirman Toyotin prius se ponaša z vpadljivo obliko in zelo uporabno petvratno zasnovo. Foto: Gašper Pirman Avtomobilska industrija je danes na razpotju. Zaradi vse strožjih zahtev Evropske unije glede izpustov CO2 proizvajalci uvajajo vse več alternativnih pogonskih virov. Toyota je med vsemi pri tem daleč najuspešnejša. Skoraj vsako drugo novo toyoto v Evropi poganja hibridni pogon.

Nekateri modeli so na voljo tudi že kot priključni hibridi, ki združujejo dva nasprotna svetova – to so povsem električni pogoni in tradicionalni bencinski motorji. Ti danes ponujajo optimalno rešitev za voznika. Na cesti mu ni treba sprejeti nobenega kompromisa, ob tem pa uživa jasne prednosti različnih pogonov in vozi stroškovno veliko bolj racionalno.   

Video: S toyoto prius plugin iz predmestja v Ljubljano in nazaj

Tak avtomobil vzame le najboljše iz dveh nasprotnih avtomobilskih svetov

Fosilna goriva so vse dražja, klasični električni avtomobili pa imajo še majhen doseg in tako niso primerni za povsem vsakodnevno uporabo. Priključni hibrid pa jemlje le tisto najboljše. Toyotin prius plugin namreč z vgrajeno baterijo omogoča od 50 od 60 realnih kilometrov zgolj z električno energijo, z dodatnim bencinskim motorjem pa so bojazni glede dosega odveč.

Kadar se voznik odpravlja na daljšo pot, ima na voljo vsaj 800 kilometrov dosega. Ob daljših poteh pa tudi bencinska črpalka nikoli ni prav daleč.

Baterijo polnimo enako dolgo kot mobilni telefon

Idealen tip voznika za priključnega hibrida, ki bi najbolje izkoristil njegove prednosti? Tak, ki živi v stanovanjski hiši oziroma lahko avtomobil polni doma in ima do službe in nazaj do sto kilometrov.

Tak voznik parkira avtomobil doma, ko izstopi iz njega in zaklene vrata, pa priključi polnilni kabel v vtičnico. To kmalu postane del dnevne rutine in baterija priusa se nato ponoči napolni v približno štirih urah. To je tako hitro kot polnjenje baterije modernega pametnega telefona, ki smo se ga prav tako navadili polniti vsako noč. Strošek elektrike je pri tem zelo majhen, še posebej če voznik izbere ugoden paket električnih ponudnikov z nižjo nočno tarifo. Cena za prevoženih sto kilometrov je pri električnem pogonu in polnjenju doma lahko precej nižja kot en evro.

Trije zahtevni testi za varčnega kralja kombilimuzin - toyoto priusa PHV

Z upoštevanjem načel varčne vožnje in usklajevanjem vožnje s prometnimi tokovi smo se sprva odpravili na Dolenjsko. Pot smo začeli v Lukovici, kjer je bilo v novi večji bateriji električne energije za petnajst kilometrov. Ker je prius PHV zmožen po avtocesti v električnem načinu voziti vse do 135 kilometrov na uro, smo hitro prišli do Rudnika. Tam smo ostali brez električne energije in kot glavni vir pogona uporabili 1,8-litrski bencinski motor VVT. Kazalec na merilnikih se je na začetku vožnje ustavil pri povprečni porabi goriva 0,5 litra. Preden nam je zmanjkalo električne energije, se je povprečna poraba goriva znižala na 0,4 odstotka. Ker smo morali preostalih 160 kilometrov prevoziti s pomočjo motorja na notranje izgorevanje, smo pot končali s povprečno porabo 1,9 litra na prevoženih sto kilometrov.

Drugi test, ki prikazuje vsestranskost pogona priključnega hibrida za urbano džunglo, bo pisan na kožo marsikateremu vozniku. Za dnevne migracije do službe in nazaj, ki so v Sloveniji v poprečju krajše kot petdeset kilometrov, je prius PHV idealen sopotnik. Praktično celotno dnevno pot, torej petdeset kilometrov, smo prevozili izključno na električno energijo, ker smo vozilo polnili na brezplačni polnilnici, pa je bila pot praktično zastonj. Prius PHV potrdi obljube o realnih petdesetih kilometrih električnega dosega, ki se lahko z nekoliko nežnejšo desno nogo poveča na šestdeset kilometrov.

Tretji test smo začeli s polno baterijo. Iz Ljubljane smo se odpravili proti Kamniku, do tja in nazaj smo prevozili šestdeset kilometrov in pot končali s povprečno porabo goriva 0,7 litra. Skupaj smo porabili 0,42 litra goriva, a kar 58 kilometrov prevozili izključno na električno energijo. Tudi tu smo upoštevali načela varčne vožnje in sledili pretoku prometa. Še tretji dokaz, da je prius PHV varčni kralj svojega razreda, ki voznika nagradi s praktično nično povprečno porabo goriva. S pametno načrtovanim polnjenjem so dnevne migracije povprečnega Slovenca lahko v celoti brezplačne.

Baterijo priusa polnimo doma. Čez noč potrebujemo približno štiri ure, podobno kot za baterijo pametnega mobilnega telefona. | Foto: Gašper Pirman Baterijo priusa polnimo doma. Čez noč potrebujemo približno štiri ure, podobno kot za baterijo pametnega mobilnega telefona. Foto: Gašper Pirman

Vsi podatki o porabi in dosegu prek digitalnih merilnikov. Na elektriko je mogoče prevoziti več kot 50 kilometrov. | Foto: Gašper Pirman Vsi podatki o porabi in dosegu prek digitalnih merilnikov. Na elektriko je mogoče prevoziti več kot 50 kilometrov. Foto: Gašper Pirman

Baterijo lahko polnimo doma ali prek javnih polnilnic. | Foto: Gašper Pirman Baterijo lahko polnimo doma ali prek javnih polnilnic. Foto: Gašper Pirman

Mikavno: zjutraj ogreta notranjost, mirna in neslišna jutranja vožnja …

Z elektriko napolnjeni prius je zjutraj takoj odziven, ne potrebuje časa za ogrevanje motorja in lahko voznika pričaka z ogreto notranjostjo. To so vse prednosti sveta električnih vozil. Vožnja je tiha in mirna, z vidika zmogljivosti pa je električni pogon kos tudi višjim hitrostim in pospeševanjem. Na elektriko se je torej brez težav mogoče peljati tudi v službo po avtocesti.

Doseg znaša torej tudi več kot 50 kilometrov, odvisen pa je od načina vožnje in tudi konfiguracije ceste. Ob vsakem zaviranju ali vožnji navzdol prius tudi regenerira zavorno kinetično energijo in jo spreminja v električno. Tako avto sam polni baterijo povsem brezplačno, zgolj z izkoriščanjem fizikalnih zakonov.

Bencinski motor zavrača vsako bojazen glede dosega avtomobila

In če električne energije zmanjka, se samodejno zažene bencinski 1,8-litrski motor. Ta omogoča klasično vožnjo avtomobila, ki ga poganja motor z notranjim izgorevanjem. Z vidika daljših poti ni ovir glede dosega avtomobila. Oba pogona sta izjemno dobro usklajena in vozniku ni treba nikoli ročno preklapljati med pogonoma.

Ker je prius plugin zelo prostorno petvratno vozilo, lahko opravlja tudi naloge družinskega avtomobila. Prav zato je priključnohibridni pogon še bolj primeren, saj je nemotena in brezskrbna vožnja ob družinskih izletih še pomembnejša.

Na cesti se boste počutili odlično, obenem pa boste s takim avtomobilom zelo vpadljivi. | Foto: Gašper Pirman Na cesti se boste počutili odlično, obenem pa boste s takim avtomobilom zelo vpadljivi. Foto: Gašper Pirman

Peta vrata dodajo veliko k uporabnosti prtljažnega prostora, zato je tak prius lahko tudi odličen družinski avtomobil. | Foto: Gašper Pirman Peta vrata dodajo veliko k uporabnosti prtljažnega prostora, zato je tak prius lahko tudi odličen družinski avtomobil. Foto: Gašper Pirman

Moderna in prečiščena notranjost priključnega hibrida | Foto: Gašper Pirman Moderna in prečiščena notranjost priključnega hibrida Foto: Gašper Pirman

Že tako velik prtljažni prostor je s podiranjem sedežev še dodatno prilagodljiv. | Foto: Gašper Pirman Že tako velik prtljažni prostor je s podiranjem sedežev še dodatno prilagodljiv. Foto: Gašper Pirman

Tudi na zadnjih sedežih je veliko udobja in prostora. | Foto: Gašper Pirman Tudi na zadnjih sedežih je veliko udobja in prostora. Foto: Gašper Pirman

Ne spreglejte