andrej-plenković
Svet24.si

Plenković zarezal v torto, se bo mastil skupaj z Domovinskim gibanjem?

sergej racman
Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. Sodišče ni uslišalo njegovih prošenj.

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Kako radi ga 'cukamo' Slovenci?

16. 2. 2018; 04.00
Avtor: V. M.
vino, alkohol

foto: Profimedia

V mislih imamo seveda uživanje alkohola, katerega problematika je prisotna tudi v našem okolju. Smo Slovenci resni pivci?

Kot razkrivajo številke, se Slovenija glede obsega posledic zaradi škodljive rabe alkohola nahaja v samem evropskem vrhu, pojasnjujejo na Inštitutu za varovanje zdravja. In kaj natanko to pomeni? Za lažjo predstavo na inštitutu navajajo zgovorne številke različnih raziskav.

Podatki o raziskavi uporabe tobaka, alkohola in prepovedanih drog: V Sloveniji 43 - odstotkov prebivalcev med 25 in 64 letom pije alkohol čez mejo manj tveganega pitja alkohola ali pa se je v zadnjem letu visoko tvegano opilo.

Na inštitutu navajajo tudi CINDI raziskavo, ki je razkrila, da se kar 28 - odstotkov moških in 16 - odstotkov žensk v starosti od 25 do 34 let opija enkrat do trikrat mesečno ali pogosteje. Visok odstotek potrjuje tudi podatek o registrirani porabi alkohola, ki se giblje med 10,3 in 13,5 litra čistega alkohola na odraslega prebivalca na leto.

6 - odstotkov žensk v starosti od 25 do 34 let se opija enkrat do trikrat mesečno ali pogosteje. foto: Profimedia

''V mokri kulturi (običaji, ki spodbujajo pitje alkohola), ki je značilna za Slovenijo, pitje alkohola ni problematično le med odraslim prebivalstvom, ampak tudi med populacijo mladih. Na podlagi raziskave HBSC iz leta 2014, ki je zajela reprezentativni vzorec slovenskih šolanih 11, 13 in 15- letnikov, se je izkazalo, da je 30,3 - odstotkov 15-letnikov že bilo opitih vsaj dvakrat, ne glede na spol. Prav tako 13,9 -odstotkov 15-letnikov pije alkoholne pijače vsaj enkrat tedensko (v tem primeru več fantov kot deklet). V starosti 13 let ali manj je prvič pilo alkoholno pijačo že 39,5 % mladih.''

Odgovorno uživanje alkohola

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so v letu 2016 pričeli s projektom SOPA, katerega kratice pomenijo Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola.

Projekt bo trajal do konca leta 2020, osnovni namen pa je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitja alkohola v Sloveniji ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja ter vzpostaviti odgovoren odnos do alkohola pri vključenih deležnikih.

''Projekt SOPA temelji na uvedbi interdisciplinarnega pristopa k odkrivanju in podpori pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola med odraslimi prebivalci.  Pristop vključuje deležnike iz zdravstvenega in socialnega sektorja, nevladnih organizacij, katerih področja dela oziroma programi obravnavajo ranljive skupine. Trenutno smo v pred pilotni fazi projekta, ki zajema predvsem vzpostavljanje sodelovanja z vsemi zunanjimi deležniki, ki bodo pristop izvajali.''

foto: Arhiv Svet24

prejšnji članek
Natalija Kolšek: Se to spodobi?
Svet slavnih
Natalija Kolšek: Se to spodobi?
naslednji članek
NJENA je zdaj povsem neprepoznavna
Moda&Lepota
NJENA je zdaj povsem neprepoznavna