Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
13. 8. 2018,
20.55

Osveženo pred

5 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,61

3

Natisni članek

migranti begunci Frontex Evropska unija

Ponedeljek, 13. 8. 2018, 20.55

5 let, 8 mesecev

Frontex: V Evropi močno upadel pritok migrantov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,61

3

Grčija migranti begunci | Foto Reuters

Foto: Reuters

Število prihodov nezakonitih migrantov v Evropsko unijo po štirih najbolj priljubljenih migrantskih poteh se je v prvih sedmih mesecih letošnjega leta zmanjšalo za 43 odstotkov, je danes sporočila Evropska agencija za mejno in obalno stražo (Frontex). Migranti za pot do Evrope čedalje večkrat izberejo zahodno in vzhodno sredozemsko pot.

Na staro celino je letos do avgusta prišlo 73.500 nezakonitih migrantov. To je 43 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Samo julija je Evropo doseglo 14.900 ljudi, kar je 18 odstotkov manj kot julija prejšnje leto.

Prejšnji mesec je več kot polovica migrantov Evropo dosegla prek zahodne sredozemske poti. Priliv migrantov je najbolj občutila Španija, ki jo je ta mesec doseglo štirikrat več ljudi kot julija lani, in sicer skoraj 8.800.

Prek zahodne sredozemske poti je sicer v prvih sedmih mesecih letošnjega leta mejo z Evropo prestopilo 23.100 ljudi, kar je dvakrat več kot v istem obdobju prejšnje leto. Okoli tri četrtine migrantov je prišlo iz podsaharske Afrike.

Prebežniki na ladji Aquarius
Novice Humanitarna ladja Aquarius z migranti znova obtičala sredi morja

Balkanska pot ostaja enako oblegana kot lani

Porast migrantov na zahodni sredozemski poti je predvsem posledica upada priljubljenosti osrednje sredozemske poti. Prek nje je namreč v prvih sedmih mesecih letošnjega v Evropo prišlo okoli 18.300 ljudi, kar je 81 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Minuli mesec so medtem v primerjavi z julijem lani našteli za 83 odstotkov manj nezakonitih prestopov meje po tej poti.

So se pa znova okrepile migracije prek vzhodne sredozemske poti; v prvih sedmih mesecih letošnjega leta se je število prihodov migrantov povečalo kar za 75 odstotkov, in sicer na 29.500. Balkanska pot ostaja enako oblegana, so še sporočili iz Frontexa.

Ne spreglejte