Novice

Tako se s sadjarstvom preživlja majhna kmetija Jelina iz Brd

Na dobrem hektarju in pol pridelujejo jagode, češnje, marelice, breskve, hruške, slive in fige, ki jih štirikrat na teden prodajajo v Tolminu in Kranjski Gori, preizkušajo tudi granatna jabolka
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
17.10.2018 17:08
Čas branja: 3 min
Tako se s sadjarstvom preživlja majhna kmetija Jelina iz Brd
Teja Jelina kandidira za županjo občine Brda, Radovan Jelina pa se kot predsednik Združenja sadjarjev Brda bojuje proti prodajalcem sadja, ki "briške češnje" prodajajo, še preden te v Brdih dozorijo in jih začno obirati. Foto: Osebni arhiv

Na majhni kmetiji Jelina iz Huma v Goriških brdih se s pridelavo sadja na dobrem hektarju in pol ter dveh hektarjih vinogradov preživlja vsa družina. Ponujajo sedem vrst sadja, ki ga sami prodajo na kmetiji in tržnicah, prek sheme šolskega sadja pa tudi v šolah.

Zakonca Radovan in Teja Jelina, ki se je v Brda primožila iz Ljubljane, sta se s sadjarstvom začela ukvarjati leta 2002, po desetih letih pa sta prišla do nasadov v polni rodnosti in dovolj velikega kroga kupcev, da se s tem preživljata.

»Leta 2002 sem od staršev podedoval kmetijo. Ob službi sva z ženo prva leta krčila vinograd in povečevala sadovnjak, sadje pa kot moji starši in stari starši prodajala na tržnici. Z obnovo kmetije in nasadov je bilo veliko dela, tako da sem najprej sam pustil službo in ostal na kmetiji. Nekaj let po rojstvu otrok se mi je na kmetiji pridružila tudi žena,« razlaga Radovan Jelina.

Glavna je kakovost sadja

Zadnja leta na dobrem hektarju in pol pridelujejo jagode, češnje, marelice, breskve, hruške, slive in fige. Preizkušajo tudi granatna jabolka, ki bodo čez dve leti v polni rodnosti.

Letos so imeli manj sadja kot lani, saj je marelice med cvetenjem uničil spomladanski mraz, za tretjino manj je bilo tudi češenj. »Po mrzli zgodnji pomladi se je vreme popravilo, tako da so bili kupci na koncu zadovoljni s kakovostjo sadja, mi pa tudi, saj mora biti kakovost, ko pridelaš majhne količine, na prvem mestu,« poudarja Jelina.

Neposredna prodaja kupcem

Z ženo Tejo pridelata toliko sadja, kot ga lahko sama prodata na kmetiji in tržnicah, za trgovine ga je premalo. »Prodajava le sveže sadje. Stalni kupci nas pokličejo in naročijo sadje, mi ga naberemo in pripravimo …,« razlaga sogovornik.

Zato malim sadjarjem priporoča neposredno prodajo kupcem. »Ko vas kupci obiščejo na kmetiji in tržnici, jim razložite zgodbo svoje kmetije, kje in kako sadje raste. Prek osebnih stikov vas bodo kupci bolje spoznali, vam prej zaupali in se vračali.«

Pri prodaji na tržnici je težava, da prevladujejo starejši kupci, saj mlajši hodijo v trgovske centre. Vseeno imajo Jelinovi dovolj stalnih kupcev, da sadje štirikrat na teden prodajajo na tržnici v Kranjski Gori in Tolminu.

Pogrešajo strožje kontrole pri sadju izbrane kakovosti

Imajo integrirano pridelavo sadja in certifikat izbrane kakovosti. »Kupci prej zaupajo certificiranim pridelkom, ker naj bi bili bolj kontrolirani,« meni Jelina. Pri izbrani kakovosti, ki naj bi pomenila še višjo kakovost od integrirane pridelave, pogreša več kontrol. »Meritve stopnje sladkorja oziroma vsebnosti topne suhe snovi, ki dokazujejo zrelost in poln okus sadja, sadjar sam vpisuje v evidenčne liste. Ker papir prenese vse in so možna zavajanja, predlagam pogostejše in strožje kontrole, ob ugotovljenih kršitvah pa prepoved nadaljnje prodaje,« pravi.

S kontrolami bi odkrili, kdo zavaja s poreklom sadja

Če bi nadzor nad sadjem izbrane kakovosti poostrili z analizo vsebnosti aktivnih snovi iz fitofarmacevtskih sredstev (FFS), bi ločili ponudnike slovenskega sadja od tistih, ki italijansko ali od drugod uvoženo sadje prodajajo kot slovensko, dodaja. V Italiji lahko uporabljajo veliko več FFS kot pri nas, tako da bi kršitelje zlahka odkrili. Takšne kontrole so za Radovana Jelino, ki je tudi predsednik Združenja sadjarjev Brda, ena od rešitev v boju proti prekupčevalcem, ki zavajajo s poreklom.

Druga rešitev pa je kontroliranje porekla sadja z analizo vode v plodovih. Pri teh testih analizirajo vodo v vzorcu sadja in vodo v okolju, iz katerega naj bi sadje izviralo. Če se vzorca ne ujemata, se pojavi sum za zlorabe s poreklom. »Za boljši pregon takšnih goljufov potrebujemo novo zakonodajo in več kontrol,« še pravi Radovan Jelina, ki pogreša tudi večjo ponudbo sort sadja, odpornega proti podnebnim spremembam, škodljivcem in boleznim.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
AGROBIZ
Natečaj: S kmetije za Vas 2024

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, ČZD Kmečki glas in Časnik Finance s portalom Agrobiznis vabijo k sodelovanju v akciji S kmetije...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon

Podjetje Run Tiger je bilo med tistimi, ki so jim hekerji januarja blokirali profil na Amazonu, prodajo so preselili na druge spletne trgovine in lovijo cilj o petkratni rasti prodaje.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.