SLOVENCI V LIGI NBA

Dončić preskočil predhodnike, vprašanje pa je, kje so meje

2

DeAndre Ayton in Luka Dončić | Deandre Ayton je bil v neposrednem obračunu novincev v ligi učinkovitejši od Luke Dončića. | Foto

Deset točk, osem skokov in štiri asistence se je ob zajetni minutaži (31 minut) in nemirni roki glasila statistika prve tekme Luke Dončića v ligi NBA, kjer je z Dallasom izgubil v Phoenixu (100:121). Kako uspešni pa so bili ob prebijanju ameriškega ledu v zadnjih 21 letih njegovi rojaki?

Luka Dončić
Sportal Luki Dončiću so se izpolnile sanje, izjemen večer Gorana Dragića #video

Dončića druga tekma v ligi NBA čaka v soboto, ko bo tekmec Minnesota. | Foto: Getty Images Dončića druga tekma v ligi NBA čaka v soboto, ko bo tekmec Minnesota. Foto: Getty Images Slabih 21 let po krstnem košu slovenskega pionirja v ligi NBA Marka Milića je 19-letni Luka Dončić tudi uradno postal deseti Slovenec v najmočnejši ligi na svetu. Da bo Ljubljančan poskrbel za z naskokom najbolj odmeven slovenski debi, je bilo mogoče vsaj slutiti, če že ne kar s precejšnjo verjetnostjo tudi napovedovati že nekaj časa.

Navsezadnje so bili ogledniki lige NBA nanj pozorni že več let, junija je postal tretji izbor nabora lige, v Dallasu pa so ga takoj po podpisu triletne pogodbe, ki bo mladeniču navrgla 16 milijonov evrov, postavili v vlogo zvezdnika.

Ob debiju mu sicer nikakor ni uspelo naravnati svoje strelske roke (meta 3 točke 0:5, za 2 točki 5:11), a je ob porazu proti Phoenixu vseeno dosegel 10 točk, ob tem pa ujel še osem odbitih žog in soigralcem namenil štiri asistence. A tisto, kar še posebej vliva upanje na kakovostno sezono, je trenersko zaupanje. Zrcali ga minutaža - 31 minut. Več je v dresu Dallasa na otvoritveni tekmi sezone na parketu prebil le branilec Wesley Matthews.

Začetek nove ere. | Foto: Getty Images Začetek nove ere. Foto: Getty Images Več točk kot vsi predhodniki skupaj

Dončić je v svojem prvem uradnem nastopu za Dallas Mavericks (pred tem je uspešno zaigral že na štirih pripravljalnih tekmah) kljub strelski nenatančnosti pričakovano dosegel več točk kot vseh devet slovenskih predhodnikov na debitantskih tekmah skupaj. Roko na srce, to niti ni bila pretirano zahtevna naloga.

Slovencem so ob prvem stiku z ligo NBA namreč večinoma pripadle le igralske drobtinice, tudi tisti z nekoliko zajetnejšo statistiko pa se niso strelsko proslavili. Pričakovati gre, da bo tudi na ravni celotne sezone Luka presegel statistične mejnike svojih predhodnikov, ki si jih lahko ogledate v spodnjih tabelah.

Kje so meje?

A čeprav so bili Slovenci v prvih nastopih kot po pravilu deležni obrobnih vlog, so v nadaljevanju karier vendarle pustili pečat. Tako je bil Rašo Nesterović vrsto let spoštovan center in skupaj z Benom Udrihom tudi prvak lige. S šampionskim prstanom se lahko pohvali tudi Saša Vujačić. V delu kariere sta imela vidno vlogo tudi Boštjan Nachbar in Primož Brezec, medtem ko pa je največji pečat pustil Goran Dragić, prvi Slovenec na All-star tekmi in vodilni mož svojega kluba z zajetno pogodbo.

Luka Dončić | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Zdi se, da je Dončićev domet še krepko večji. Ne le zaradi precej večjih vrat, skozi katera je vstopil v ligo NBA, trenerjevega odobravanja in vidnejše vloge že v sezoni novinca. V prvi vrsti zaradi nesporne nadarjenosti, telesnih značilnosti in prilagodljive igre, s katero se lahko zlije v sistem, predvsem pa zaradi zanj značilne kreativnosti in igralske neustrašnosti, ki pogosto meji na pozitivno predrznost. Še zdaleč pa ni zanemarljivo niti dejstvo, da so v Luki tudi Američani videli zgodbo, ki jo lahko prodajajo. V ZDA to šteje zelo veliko.

Dončičevi predhodniki v ligi NBA: od Milića do bratov Dragić

Marko Milić (1 sezona v ligi NBA)

Milko je kar nekaj časa čakal na prvo priložnost. V Philadelphii je ni dočakal, sreča pa se mu je nasmehnila v Phoenixu. Prvi koš je dosegel proti NJ Nets, v ligi NBA pa je pred dokončno vrnitvijo v Evropo zdržal dve nepopolni sezoni.

Marko Milić | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Minute Točke Skoki Asistence
Prva tekma (26. 11. 1997) 1 2 0 0
Prva sezona (33 tekem) 4,9 2,8 0,7 0,4
NBA kariera (44 tekem) 4,9 2,5 0,7 0,3

Rašo Nesterović (12 sezon v ligi NBA)

Dončić je resda poskrbel za najbolj odmeven debi, medtem ko pa status najbolj ekspresnega pripada zdajšnjemu generalnemu sekretarju KZS. Po sezoni v dresu Virtusa iz Bologne se je preselil v ZDA in zaigral na dveh tekmah rednega dela ter nato še v končnici. A to je bil šele začetek Ljubljančanove dolge ameriške zgodbe.

Rašo Nesterović | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (4. 5. 1999) 12 4 2 0
Prva sezona (2 tekmi) 15 4 4 0,5
NBA kariera (811) 22,2 6,8 5,1 1

Primož Brezec (8 sezon v ligi NBA)

Do prvih minut je center Indiane prišel na tekmi proti Torontu, a se pretirano ni naigral. Tako je bilo tudi v večjem delu prvih treh sezon. Novo košarkarsko rojstvo je nato doživel leta 2004 ob selitvi v novoustanovljeni Charlotte, kjer se je podpisal pod tri kakovostne sezone, nato pa je igral še za Detroit, Toronto, Philadelphio in Milwaukee.

Primož Brezec | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (4. 1. 2001) 2 0 0 0
Prva sezona (22 tekem) 7,3 1,9 1,3 0,3
NBA kariera (342 tekem) 18,1 7,2 3,9 0,5

Boštjan Nachbar (6 sezon v ligi NBA)

Kar šest sezon je v ligi NBA prebil Boštjan Nachbar, do letos celo Slovenec z najvišjim izborom na "draftu". Prvič pa je žogo skozi obroč spravil kot član Houstona na tekmi proti Indiani. Igral je še za New Orleans in NJ Nets.

Boštjan Nachbar | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (30. 10. 2002) 12 2 3 0
Prva sezona (14 tekem) 5,5 2 0,8 0,2
NBA kariera (317 tekem) 17,8 7,1 2,6 0,9

Beno Udrih (13 sezon v ligi NBA)

Preteklo sezono je odigral kot član Žalgirisa v evroligi, sled pa je pustil tudi v ligi NBA. Od mladega lovca na minute v SA Spurs, prek dirigentske vloge v Sacramentu in vse do statusa izkušenega veterana, pripravljenega za posebne naloge v Milwaukeeju, Orlandu, New Yorku, Memphisu, Miamiju in Detroitu.

Beno Udrih | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (3. 11. 2004) 15 0 0 2
Prva sezona (80 tekem) 14 5,9 1 1,9
NBA kariera (831 tekem) 21,9 8,4 2,1 3,4

Aleksander Vujačić (10 sezon v ligi NBA)

Eden od tistih legionarjev, ki se želijo vrniti v ZDA. Tam je debitiral pred skoraj 14 leti, pomembno pa je nanj vplival Kobe Bryant, ki ga je vzel pod svoje okrilje. Prav pri LA Lakers je prebil največ let, medtem ko pa je do najzajetnejšega odmerka minut prišel pri NJ Nets in NY Knicks.

Sašo Vujačić | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (3. 11. 2004) 3 0 2 1
Prva sezona (35 tekem) 11,5 2,9 1,8 1,5
NBA kariera (581 tekem) 15,3 5,3 1,9 1,3

Uroš Slokar (1 sezona v ligi NBA)

Na svoji zadnji tekmi v ligi NBA je kot član Toronta v kar 30 minutah dosegel kar 18 točk. A to je bila klasična zadnja tekma rednega dela, na kateri priložnost dobijo rezervisti. Na preostalih 19 tekmah pa je bil le redko deležen več kot 5 minut na parketu, zato je kmalu zapustil Severno Ameriko.

Uroš Slokar | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (8. 12. 2006) 5 0 2 0
Prva sezona/edina (20 tekem) 3,6 1,9 0,8 0,1

Goran Dragić (10 sezon v ligi NBA)

Že lep čas ni več drobni in golobradi Evropejec, ki bi bil vesel vsake minute. Je izkušeni legionar s pravico do besede ter vodstvenimi in strelskimi pooblastili. Skoraj desetletje po prvi tekmi v ligi NBA se je sinoči v velikem slogu (26 točk ob porazu Miamija proti Orlandu) podal že v svojo 11. sezono med elito.

Goran Dragić | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Prva tekma (29. 10. 2008) 14 0 1 2
Prva sezona (55 tekem) 13 4,5 1,9 2
NBA kariera (722 tekem) 28 13,7 3,1 4,8

Zoran Dragić (1 sezona v ligi NBA)

Sledil je bratu Goranu. Sprva Phoenix, nato še v Miami, a pravih minut ni dočakal. Statistična "napaka" v njegovi ameriški košarkarski biografiji je, podobno kot pri Slokarju, le zadnja tekma, na kateri je v kar 41 minutah dosegel 22 točk.

Zoran Dragić | Foto: Getty Images Foto: Getty Images